Běžecká poradna

Poradna ukončena

Hoka One One - fly over the earth

Na otázky odpovídá

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek
Spletitými cestami osudu jsem se skrze různá sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Ne jako profesionálního atleta, ale jako konzultanta běžecké speciálky a právě tam se zrodila moje vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách, ale i a hladkou silnici a když na běhání zrovna nemám náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit.

Nejvíce se ptáte

Zdraví
Dobrý den, ráda bych se poradila o jedné věci. Když jdu běhat (na asfalt, či jiný tvrdší povrch), tak mi po pár chvílích začne vystřelovat nesnesitelná bolest do holení. Těžko se to popisuje, ale je to jakoby se mi měly roztrhnout holeně zevnitř.
Přemýšlela jsem, jestli to nemůže být botami. Pokud běžím v terénu (v tom případě používám speciální trailové boty), tímto problémem netrpím.
Děkuji za případné rady.
VK
Vítek Kněžínek
Dobrý den, bolesti holení jsou poměrně rozšířené běžecké zranění. Příčin může být několik a boty jsou určitě jednou z nich. Obecně bývá problém v příliš velkých nárazech, které holeně dráždí a vyvolávají bolest. Na asfalt a další tvrdé povrchy určitě používejte dostatečně tlumené silniční boty, které vliv nárazů výrazně sníží. Další možností je zaměřit se na techniku běhu, abyste nedopadala tvrdě na patu. Pokud se vám povede zkrátit krok a dopadat více na špičku (střed chodidla), mělo by to rovněž mít na bolest holení pozitivní efekt. Pro inspiraci ohledně běžeckého stylu se můžete podívat na tento článek.
Vítek
Boty
salomon speedcross - trailové běžecké boty - váš názor na ně
rs
Vítek Kněžínek
Speedcrossy jsou taková průměrná krosová bota, která bude velmi slušně fungovat na měkkém podkladu (bahno, sníh, atd...). V žádném případě to ale není dobrá volba pro kombinaci terén-asfalt. Bota totiž disponuje velmi agresivním vzorkem z měkké gumy, který bude na tvrdém povrchu nestabilní a také bude doslova mizet před očima. Největší výhodu Speedcrossů vidím v tom, že se velmi snadno dají sehnat v outletu za polovinu ceny.
Vítek
Zdraví
dobry den, po roce běhaní jsem krapet zrychlil a přišli potíže zřejmě s vazem z vnějšího boku kolena. Bolest přichází jen při odrazu. A pak trvá po celou dobu. Při běhu z kopce bolest odezniva. Po 10km koleno bolí i druhy den. Co s tím ? Předem díky
Petr
Vítek Kněžínek
Zdravím, bolest z vnější strany kolena je poměrně častá nepříjemnost, která se nejčastěji projevuje při zátěži s vyšší intenzitou a v zimním období. Základem odstranění tohoto problému je kvalitní protažení hýžďových svalů a zadní a vnější strany stehen. Kromě toho pomáhá posilovat hluboký stabilizační systém (core) a přední stranu stehen. Protažení (alespoň 10 minut) zařazuj vždy až po běhu (nikdy před ním) a je dobré na strečink nezapomínat ani ve volných dnech.
Vítek