Běžecká poradna Rungo

Poradna ukončena

Poradna

Na otázky odpovídá

Vít Kněžínek

Vítek Kněžínek Spletitými cestami osudu jsem se skrze nejrůznější sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Mám vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách a lesích, ale i tvrdou a hladkou silnici a když na běhání nemám zrovna náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit. Přestože je Vítek je konzultant běžecké speciálky Triexpert, tak je Poradna 100% nezávislá.

Nejvíce se ptáte

Trénink
Dobrý den Honzo,
běhám cca dva měsíce 3-4x týdně, začínal jsem s motivací zhubnout. Vážil jsem cca 87 kg, teď vážím 82 kg, vzhledem ke své výšce 180 cm bych se ale chtěl dostat někde k 70 kg. Momentálně běhám vždy tak hodinu nebo lehce přes a obvykle zvládnu za tu hodinu něco málo přes 7 km (tak pětina trati je výrazněji kopcovitá), ale zkoušel jsem i v rovinatější části rychlejší tempo na kratší vzdálenost a 5 km jsem dal za 36 minut. Nutno říct, že jsem neudržel stejné tempo až do konce a byl jsem poměrně dost zadýchaný. Co byste doporučoval? Delší vzdálenosti a stejné tempo nebo kratší vzdálenosti a rychlejší tempo? Děkuji za Vás čas. - otázka upravena poradcem
Karel
Honza Jakubíček
Ahoj Karle
Pokud je zhubnutí Tvým jediným cílem, tak rozhodně běhat spíš delší a volné běhy. Při rychlém tempu tělo nespaluje prakticky žádné tuky a  zhubnout Ti to  nepomůže.
Trénink
Zdravim Honzo
Mam dotaz potrebuju shodit tak 15 kila co jsem si pribral behem 1 roka. bricho velke to me vadi . tak jsem nasel na netu ze behani pomaha hubnuti ale nevim jak behat tempo rezim aby bylo uzitecne to behani . predem diky - otázka upravena poradcem
Michal
Honza Jakubíček
Ahoj Michale
Běhání je opravdu dobrý způsob jak  nějaké to kilo shodit. Měl by ses snažit běhat spíš volněji, případně to i prokládat chůzí, tak aby jsi byl lehce zadýchaný a zpocený, ale nedřel to  na krev. Dobré by bylo také střídat běh s jiným sportem ( plavání, cyklistika, posilování...). Protože pokud jsi nikdy předtím neběhal, mohli by tě velmi rychle začít bolet nohy
Trénink
Dobrý den.
Chtěla bych poprosit o radu, jak po sobě rovnat tréninky, pokud mám čas na běhání tři následující dny po sobě.
Běhám tři až čtyřikrát týdně. Nejvíce času na běh mám v pátek, v sobotu a v neděli. Snažím se o jeden běh dlouhý, jeden rychlý (s vybíháním kopců nebo rychlými úseky) a jeden tak nějak na pohodu. Pokud běhám tři dny po sobě, jak nejlépe tyto běhy seřadit po sobě? Když zbyde čas, běhám i jeden den v týdnu – dá se říct, který den by byl vhodnější a co běhat?
Děkuji za odpověď. Pěkný den.
- otázka upravena poradcem
Lenka
Honza Jakubíček
Ahoj Lenko
Ideální by bylo na pátek dát rychlý, intervalový běh ( když jsi odpočinutá tak nejlépe udržíš vysoké intenzity ) V sobotu něco volnějšího a v neděli pak dlouhý běh. Pokud bys běhala i někdy v týdnu tak nejlépe v úterý nebo středu. Teď v létě bych spíš zařazoval rychlejší běhy a přes zimu delší. Záleží ale na jaké tratě trénuješ a jak na tom jsi výkonnostně.
Trénink
Ahoj Honzo :) běhám od března a překvapivě mě to začalo bavit. Původní cíl byl zhubnout, protože ikdyž tancuju, mám nějaké kilo navíc(ale jen maličko). Taky jsem chtěla lepší fyzičku, což se mi myslím povedlo. Chci se ale zeptat, jestli je normální, že po skoro 5 měsících potřebuju zhruba 6:50 na km. Běh prokládám chůzí a cítím se opravdu dobře, ale kamarád běžec mi říká, že to pak nemá smysl.. Má pravdu?
Anna
Honza Jakubíček
Ahoj Anno
Každý má jinou výkonnost a podle toho se samozřejmě i odvíjí to jak rychle běháš. Nemůžeš to posuzovat podle ostatních. Prokládat běh chůzí není pro začátečníka vůbec špatné. Naopak tak dokážeš sportovat déle a při správné intenzitě. Časem by ses ale měla naučit úseky chůze zkracovat a prodlužovat i délku tréninku. Vše ale postupně
Trénink
Dobrý den Honzo, běh jsem takřka nenáviděla :-) ale pak jsem se jedno z recese přihlásila do místního silovo-vytrvalostního pětiboje, který zahrnoval běh na 5 km. Abych nezkolabovala po pár metrech, párkrát jsem potrénovala, pokud se to tak dá vůbec nazvat, a dokonce se mi podařilo splnit limit 32 min :-) A běh mě začal bavit, ale... asi to bude znít hloupě, ale mám problém s dechem, nevím, jak právně dýchat, přistihnu se, že dech zadržuju, tak nějak se to ustálí asi po 1 km. Co dělám špatně? :-)
Ivana
Honza Jakubíček
Ahoj Ivano
Tuším že to bude tím že hned na začátku vyrazíš moc rychle a nedostává se Ti dechu, pak když už to déle nejde vydržet tak přirozeně zpomalíš a dech a vše ostatní se stabilizuje. CHce to tedy začínat volně, klidně běh prostřídat i chůzí, potom se rozcvičit a protáhnout a znovu vyrazit. Ale ani potom to nepřepálit a rozbíhat se pozvolna. 
Trénink
Ahoj Honzo,
chtěl bych se zeptat jak bych měl správně běhat, abych shodil (hlavně z břicha) a co případně bys mi ještě třeba poradil?
Změnil jsem jídelníček (ovoce, jogurty hlavně dopoledne, samozřejmě maso k obědu + rýže/brambor/těstoviny a odpoledne už žádné sacharidy a hlavně zelenina) a začal jsem i pravidelně běhat.
Nezačínám úplně od nuly. Celý život jsem sportoval, ale poté jsem si našel zaměstnání a to mi rozhodilo mé návyky a díky tomu jsem zlenivěl a teď s tím chci něco dělat. Běhám když přijdu z práce 30 min volnější tempo a potom cvičím doma na břicho, ale i na další partie. O víkendu si přivstanu a vyběhnu ráno a zacvičím si ještě před snídaní. Díky za rady - otázka upravena poradcem
Jakub
Honza Jakubíček
Ahoj Jakube.
To co píšeš je velmi dobrý základ pro to abys začal hubnout. Zkus ještě postupně přidávat na délce tréninků, 30 min je skoro minimum, pro úspěšné spalování tuků. Nemusíš třeba ani běhat každý den, přeci jen s časem který máme to není vždy snadné, běhat každý den hodinu a třeba i déle. Není to ani nezbytné. Také by jsi měl držet jen velmi nízkou intenzitu abys  opravdu spaloval tuky a ne cukry. Takže základem je sporttester a hlídání tepovky, která by měla být přibližně v rozmezí 70-85% tvé maximální tepové frekvence. Pro přesnější zjištění hodnot tepů je potřeba zajít si do sportovní, biochemické laboratoře
Trénink
Ahoj,
chci se zeptat, jak začít běhat s dětmi. S manželkou běháme a 6 letý syn by chtěl také, ale nevím, jaký dopad to má na dětské kouby apod.. Jak začít a jaké max. vzdálenosti? Děkuji. Pavel - otázka upravena poradcem
Pavel
Honza Jakubíček
Ahoj Pavle
Děti samozřejmě běhat mohou. I když velmi pochybuju že by Vám syn  stačil a dokonce vydržel delší dobu držet rovnoměrné tempo. Obecně u dětí je lepší pokud je vše formou hry, ideálně v partě vrstevníků. Vše by také mělo být spíš o rychlosti a případně i obratnosti. Vytrvalostí zatížení je pro takhle mladé děti zcela nevhodné, ani ne tak kvůli kloubům a svalům a podobně, ale celkovému rozvoji dítěte
Trénink
Ahoj, je mi 21 a nejsem žádný supr sportovec. Běhám jen pro radost už druhým rokem, vždy jen tak přes jaro, léto a to tak 1x týdně cca 6 km (běžím pomalu, tak 6 minut na km) a do toho lehce posiluju. Rozhodla jsem se zkusit závod na 8 km, který se běží s cca 400 m převýšením. Nechci běžet na čas, ale zvládnout to a neumřít. Jak mám nejlépe trénovat? Děkuji moc za pomoc Natala
Natal
Honza Jakubíček
Ahoj Natál
Záleží kolik máš na přípravu času a kolik tomu chceš věnovat. V ideálním případě bych přidal ještě jeden trénink s přibližně stejným obsahem jako běháš a postupně bych u obou prodlužoval délku běhu. Časem bych přidal ještě jeden trénink do týdne, při kterém bys běhala trošku rychlejší tempo, ideálně v nějakých úsecích, nebo kopečky a podobně.
Trénink
Ahoj :) když si bývyl pětibojař..prosím poradíš, jak natrénovat na běh, popř. na přípravu na combi? :) budu ráda, když odpovíš :))
*Kristýn
Honza Jakubíček
Ahoj Kristýno
Je to jako u všeho. Pokud chceš závodit v kombi, musíš to zkoušet i při tréninku, prostě kombinuj intervalový běžecký trénink se střelbou. Nezbytné je ale abys měla už dokonale zmáknuté základy klidové střelby a  taky pomůže  dobrá běžecká připravenost. S tím Ti ale tvůj trenér určitě poradí.
Trénink
Ahoj,
je mi 26 let a ráda bych začala pravidelně běhat. Boty i oblečení už mám, jen ta správná motivace mi chybí. Připadám si hloupě, když uběhnu kousek a pak musím jít, protože to neudýchám. Je něco, co by jsi mi mohl doporučit, abych se k běhu nemusela nutit a cítit se jako trubka?
Děkuji Nikol - otázka upravena poradcem
Nikol
Honza Jakubíček
Ahoj Nikol
Především to, že si přejdeš do kroku není vůbec žádná potupa, aby se Ti to ale stávalo co nejméně, tak hned od začátku se snaž běžet volným tempem. Ideální je pokud bys k běhu přemluvila i nějakou kamarádku a pak můžete běhat spolu. Nebo přijď na některý hromadný trénink. Třeba na naše Nike běžecké tréninky na Letné.V partě se vždy běží lépe.
Trénink
Ahoj, je mi 15 let a běhání mě velice láká, ale nedávno jsem šla prvně běhat a po prvních 10.ti minutách mě začaly strašně bolet achillovky. Musela jsem okamžitě zastavit, protože se to nedalo vydržet. V čem je problém? Může to být jen nezvykem? a jak mám příště bolesti předejít? Děkuji za odpověď, měj se krásně.
Ema
Honza Jakubíček
Ahoj Emo
Pokud jsi nikdy neběhala, tak pravděpodobně nejsou na ten pohyb zvyklé a takto je přetěžuješ. Hodně na to pomůže když budeš běhat po měkkém povrchu a s dobře odtlumenými botami. Ze začátku také běhej jen volně a kratší vzdálenosti, které postupně prodlužuj.
Trénink
Dobrý den,

snažím se zlepšit své osobáky, ale ve všedních dnech mám minimum času na trénink (třeba jen 10 minut). Chci se zeptat, zda má smysl na těch 10 minut zařadit běh do schodů - je to intenzivní zátěž a i za těch 10 minut se člověk stihne docela odrovnat. Může to ale mít efekt na výkon na tratích 5-10 kilometrů? Nebo by bylo lepší těch 10 minut klasicky běžet (jenže při tom se člověk ani nestihen unavit)?
Mé osobáky: 5 km: 20:08, 10 km: 41:16

Děkuji moc za radu,
Petr - otázka upravena poradcem
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
Pokud máš opravdu jen 10 minut tak bych Ti doporučil se na trénink v tu chvíli vybodnout. Abys mohl trénovat vysoké intenzity tak je potřeba se pořádně rozcvičit, jinak hodně riskuješ. V tu chvíli ani ten pohyb ( záměrně nepíšu trénink ) nebude efektivní. Raději si alespoň 1x v pracovním týdnu najdi čas alespoň hodinu na smysluplný trénink s rozcvičením a se vším všudy. Čistě teoreticky i 10. minutová zátěž může mít pozitivní vliv na výkonnost na středních tratích, ale nedá se to dělat tak jak popisuješ.
Trénink
Dobrý den Honzo, před 3 měsíci jsem začala v 36 letech běhat ( 2x týdně ). Jsem celoživotní nesportovec, proto je pro mě každý ulovený kilometr velkou radostí. Běhání mě moc baví, pocity při něm jsou neskutečné. Před 2 týdny jsem dostala ošklivou chřipku s velkým kašlem. Dnes jsem byla na prvním výběhu po nemoci a bylo to hrozný: nestačím s dechem, libé pocity jsou ty tam a samozřejmě mi spadla i kondice. Před nemocí jsem už začala běhat 8km, dnes jsem uběhla ztěží pět. Jsem otrávená a zklamaná - to je běžné. že jen dva týdny běz běhu a s nemocí takto shodí kondici? Mám tedy raději začít zase s menším objemem, když dechově nezvládám? Nechci si běhání znechutit, ráda bych, aby mi vydrželo - moc mě před nemocí bavilo. Předem děkuju za odpověď a přeju hezký den :-)
Naďa
Honza Jakubíček
Ahoj Naďo
To co popisuješ úplně normální. Pokud běháš teprve 3 měsíce tak i krátká pauza, navíc s nemocí udělá velkou neplechu. Ale nemusíš se ničeho obávat, kondice se Ti teď vrátí mnohem rychleji než když jsi začínala poprvé. Tělo si každý uběhnutý kilometr pamatuje :-) Věřím že během pár dní Tě běh začne opět bavit a budeš běhat stejně jako před nemocí. Zatím než se do toho zase dostaneš, začni trošku volněji a kratší běhy
Trénink
Dobry den potreboval bych poradit jak upravit trenink kdyz nemohu z rodinnych a pracovnich duvodu trenovat Patek - Nedele .. naopak Pondeli - Ctvrtek mohu trenovat v podstate neomezene (treba i dvojfazove ) dekuji
Milan
Honza Jakubíček
Ahoj Milane
V tom případě bych to být Tebou dělal následovně. V pondělí Intenzivní běh -  úseky.  Úterý - delší ale volný běh, Středa lehký, krátký běh  s běžeckou ABeCedou a ve čtvrtek buďto opět úseky nebo Dlouhý trénink, případně i s vystupňováním na konci. Záleží na tom v jaké části sezony zrovna budeš. Toto je jen obecný model, nevím jakou máš výkonnost a jak jsi normálně zvyklý trénovat Případně si do toho přidej i nějaké další lehčí klusy. Každopádně se do toho zkus vpravit nějak postupně.
Trénink
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je také důležité kromě běhání se věnovat obecně posilování celého těla pomoci cviků na rozšíření pohyblivosti a posílení těla. Zkráceně řečeno, když posílím ruce, může mi to pomoci i při běhu? Odebírá pak tělo energii i částečně z těchto svalů? Co by jste doporučil? Díky. - otázka upravena poradcem
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
Síla paží není pro vytrvalostní běh nijak zvlášť potřebná. Nicméně posilování, především stabilizace trupu, je velmi důležitá, aby byl běžecký styl efektivní. Pokud pak budeš cvičit třeba s medicineballem, TRX, bosu a podobně tak se Ti  budou dobře posilovat i ruce
Trénink
Ahoj,
chtěl bych se zeptat na trénování o prázdniny. Běh bych chtěl zkombinovat s posilováním, převážně s vlastní vahou. Je lepší se jít proběhnou a potom si zaposilovat nebo naopak? A je lepší tohle dělat zrána, nebo spíš k večeru?

Díky - otázka upravena poradcem
Dan
Honza Jakubíček
Ahoj Dane 
Lepší je zaposilovat si před během, pokud se jedná o lehké stabilizační posilování. Po běhu jsou už svaly unavené a nereagují tak dobře. Co se týká denní doby tak je to ideální ráno, ale záleží jak jsi na tom s časem.
Trénink
Dobry den,
chcem sa spytat, ako riesit situaciu, ked musim cely den sedet v praci za PC a vecer ked idem behat, tak citim uplne tazke nohy. Nejake cviky pred behom? Cez vikend to je uplna zmena, ako nahle mam moznost viac sa hybat aj cez den. Dakujem Vam za odpoved - otázka upravena poradcem
Viera
Honza Jakubíček
Ahoj Viero
To je obecně trošku problém. Chce to alespoň občas si nohy trošku protáhnout a rozhýbat. Celkem také pomáhají kompresní podkolenky nebo návleky při sezení, ale i při běhu. Mě osobně se také osvědčila klekací židle
Trénink
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, kde nebo kdo v moravskoslezském kraji by mi mohl poradit v začátcích běhání? Potřebovala bych změřit délku došlapu, abych dle toho mohla koupit později boty a také jak správně začít, aby to mělo smysl .-)
Moc děkuji - otázka upravena poradcem
jana
Honza Jakubíček
Ahoj Jano
 v total-sport.cz v Ostravě by Ti došlap určitě změřili a doporučili boty. Také se tam můžeš poptat na vše ostatní.
Trénink
Ahoj Honzo,
běhání mě baví, jsem rychlá do kopce i z kopce, ale na rovině ztrácím a to mě žere (jakoby se nemám od čeho odpálit). Je to špatnou technikou? Nebo se mám smířit, že existují typy, co nejsou "rovinkáři" ? :) Díky!L. - otázka upravena poradcem
Lenka
Honza Jakubíček
Ahoj LEnko
Teoreticky to může být tím že nedokážeš uvolněně prodloužit krok. Ale por konkrétnější radu bych Tě musel vidět jak běháš. Zkus se poradit s nějakým zkušeným běžcem aby na Tebe kouknul. Pokud jsi z Prahy tak někdy přijď na naše Nike tréninky ( třeba teď ve čtvrtek na Letnou-  na FCB nás najdeš jako Nike running club Praha )  a kouknem na to
Trénink
Ahoj, běhám už několik let přes rok běhám přes týden tratě kolem 5 - 10km, o víkendech 10-15km občas 20km jelikož běhám půlmaratony. Momentálně mám prázdniny a chtěla jsem začít pořádně trénovat minimálně 10km každý den, ale po několika dnech se cítim unaveně a i co se týče svalů. Je to vůbec zdravé běhat takto každý den ? Měla bych to prokládat nějakým dnem volna a v těchto dnech neběhat vůbec nebo si dát alespoň kolo když ne běh ? Děkuji za odpověď
Renata
Honza Jakubíček
Ahoj Renato
Běhat úplně každý den je nesmysl. I špičkoví atleti kteří trénují více fází denně mají minimálně 1 den v týdnu volný. V případě nás, hobby sportovců, je lepší dát si spíš 2 dny v týdnu volno nebo 1x nějaký zcela lehký program třeba i jiný než běh a 1x volno. Samozřejmě doplňkové aktivity jako cyklistika a podobně se dají také počítat do tréninkového zatížení. takže je můžeš počítat i jako běh ( pokud zrovna nejedeš jen 5 min pro mlíko a nazpět :-) )

Trénink
Ahoj, rád bych se zeptal, jak začít s tréninkem? Chtěl bych se časem (cca do roka) zúčastnit nějakého delšího běhu (možná půlmaraton). Nakolik je moje představa reálná (nebo naivní)? Zajímalo by mně, kolikrát do týdne byste doporučil trénovat a jak prodlužovat vzdálenosti? Nebo alespoň nějakou drobnou radu :-)
Karel
Honza Jakubíček
Ahoj Karle
Reálné to nejspíš je. Opět záleží na mnoha okolnostech. Pokud jsi úplný začátečník zači s krátkými běhy 20-30 min 2-3x týdně  a postupně prodlužuj délku běhu a časem můžeš přejít i na vyšší frekvenci tréninků. Důležité je běhat pravidelně a ze začátku raději volně, tak aby mělo tvé tělo možnost se s vyšší zátěží postupně vyrovnat. Nejde jen o únavu, ale i o pohybový aparát aby sis nepřivodil příliš intenzivním tréninkem zdravotní problémy.  MYslím že do roka uběhnout půlmaraton je reálné, hlavně pokud se Ti podaří zůstat zdravý.
Trénink
Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom polmaratónu. Momentálne behávam 10 km, +- bez problémov. Je lepšie postupne zvyšovať počet kilometrov alebo skôr zlepšovať čas na týchto 10 km (v septembri by som mala absolvovať polmaratón)? A rovnako ma zaujíma, či by som mala v rámci svojej stravy zamerať na niečo konkrétne ako aj či mi odporúčate nejaké výživové doplnky a pod. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď :) - otázka upravena poradcem
Martina
Honza Jakubíček
Ahoj Martino
Záleží na tom za jak dlouho plánuješ ten půlmaraton běžet. Pokud je to v nejbližší době cca do 2 měsíců tak se snaž spíš zrychlovat ( pokud máš ovšem dostatečně naběháno ). V opačném případně spíš víc popracuj na nabíhání volných kilometrů. Co se jídla týká tak také hodně závisí an tom v jaké fázi tréninku se nacházíš a na mnoha dalších okolnostech. Takže nelze takhle bez znalosti podrobností poradit. Spíš se poradˇ osobně s nějakým trenérem nebo výživovým poradcem. Pokud bys měla čas zkus si přečíst knihu "Hledání ultra" je tam pár věcí k zamyšlení.
Trénink
Dobrý den, poběžím svůj první 1/2 maraton a chtěla bych se zeptat, jak trénovat týden před závodem, a zda je to vůbec vhodné...běhám průměrně 4x týdně 7-12 km
Radka
Honza Jakubíček
Ahoj Radko
Týden před závodem už toho moc nedoháněj. Lepší je být na závod dobře odpočinutá. Známe pravidlo je, že forma se musí vyležet. Dej si spíš kratší běhy, občas třeba proložené krátkou rovinkou v tempu závodu,a by sis trošku vyzkoušela právě rychlost kterou pak poběžíš půlmaraton.
Trénink
Trvá mi tak minimálně 4 km, než se "rozeběhnu" - dech, tep , rytmus v harmonii. Pak už je to dobré a něžel bych pořád :-). Bběhám pomalejším tempem tak do 15 km´"pro radost" - spíš taková meditace v pohybu :-).
Je to normální se tak dlouho rozbíhávat?

Díky. Hugo - otázka upravena poradcem
nerozbíhávám se moc dlouho?
Honza Jakubíček
Ahoj
I to se může stávat, není to neobvyklé. Ale myslím že to bude asi spojené s tím že se pořádně nerozklušeš ( dostatečně dlouho a zcela volně ) a nerozcvičíš. Potom tělu trvá o něco déle než se stabilizuje po počátečním zahlcení.
Trénink
Ahoj Honzo, co si ty osobně myslíš o běhání v barefootech? Je to vůbec pro méně zkušeného běžce smysluplné, nebo bych si tím koledoval akorát o zranění?

Děkuju, zdraví bývalý soupeř z planše ;) - otázka upravena poradcem
Aleš J.
Honza Jakubíček
Ahoj Aleši
Myslím že barefoot je dobrá věc, ale musíš dobře rozmyslet jaké boty konkrétně si pořídíš. Právě s ohledem na to aby sis neničil nohy, více či méně odtlumené atd. Záleží na mnoha okolnostech. Obecně to ale chce začínat s barefootem postupně, tak bay nohy měly dost času na nový pohyb si zvyknout a  abys nikde nic nepřetěžoval.

Trénink
Ahoj, prosím o radu… Běhám od září a stále mám při běhu tepovku kolem 170 … Dokážu tak běhat i hodinu, ale o co mi jde… Chtěla bych dostat tepovku na spalování tuků… Jak to mám udělat? Prosím poraďte mi… Moc děkuji předem

abych měla tepovku na hranici spalování, tak bych musela rychleji jít, ale to mě neba :-(
- otázka upravena poradcem
Katka
Honza Jakubíček
Ahoj KAtko

Nejdřív je potřeba zjistit jakou intenzitou máš běhat tak abys opravdu běžela čistě v aerobním režimu a pak to striktně držet, klidně střídat běh a  chůzi. Pokud běháš kvůli hubnutí tak to jinak nepůjde. Pokud ale běháš pro radost, tak to až tak moc nesleduj. Jak zjistit správné tepovky už jsem zde psal tak zapátrej.
Trénink
Dobrý den,
Minulé úterý jsem zkoušela běh na boso. Krom úžasné euforie (mnohem lepší běžecký styl, tempo..)se však dostavilo i pět velkých fialových puchýřů na chodidlech a prstech. Starám se o ně jak mohu a už vypadají mnohem lépe. Jenže v neděli se koná závod na 10 km (rovinka), kterého bych se ráda zúčastnila a s puchýři se to trochu komplikuje. Jak mám postupovat?
Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Anna
Honza Jakubíček
Ahoj Anno
Rozhodně dokud se puchýře nezahojí tak bych doporučil neběhat, jinak si je pravděpodobně obnovíš nebo strhneš. a bude to takto pořád dokola. Do neděle by se teoreticky měly zahojit a aspoň budeš na závod odpočinutá. Potom bych trošku popřemýšlel o tom zda ten běh naboso tak jak jsi ho praktikovala, je zdravý. Když už na boso tak ideálně někde na trávě nebo na měkkém povrchu a v rozumném objemu. Na závod si raději boty vezmi.
Trénink
Ahoj. Chcem sa opýtať, začala som s behom asi pred necelými dvoma mesiacmi. Zlepšenie samozrejme cítim aj vidím na výsledkoch avšak chcem sa opýtať. Začala som sa riadiť pulzmetrom, lenže nedokážem udržať hranicu okolo 145 t/min. Neviem či mám robiť krátke rýchle kroky, alebo o čosi dlhšie a pomalšie. Okrem iného mala som trieštivú fraktúru patelly (rozdrtené jabĺčko v kolene) a pri dlhších behoch a behoch v teréne mám nesmierne bolesti, po zastavení koleno stuhne a už nemôžem pokračovať. Vedel by si mi poradiť čo s tým? A ešte by som sa chcela spýtať koľko by som priemerne mala zabehnúť za týždeň km a či striedať dlhé behy, pri ktorých si kontrolujem tep, s behmi na čas, keďže by som si ho rada zlepšovala. Avšak rada by som ešte spaľovala tuky. Ďakujem veľmi pekne.
(Vek: 21, Váha: 58kg, Výška: 169cm) - otázka upravena poradcem
Tatiana
Honza Jakubíček
Ahoj Tatiano
Pokud běháš takto krátce taak by ses měla snažit běht spíš pomaleji a postupně délku tréninku prodlužovat. každý týden si přidávat maximálně 5-10% na celkové týdenní vzdálenosti. S tepy je to těžko říct, ideální je nechat si je změřit v laboratoři,a le na dlouhých bězích by ses měla držet přibližně mezi 150-170 BPM, ale to je jen přibližná hodnota. Co se týká kolene tak bych se poradil s fyzioterapeutem, zda by pomohla nějaká kompenzace nebo procedura.
Trénink
Dobrý den, jsem pokročilejší běžec a vždycky jsem běhal podle pocitu a kontroloval si tempo na GPS hodinkách. Nedávno jsem si ale konečně pořídil ne moc levný snímač tepovky od Garmina a hned při první zkoušce mě překvapilo, jak hodně vysoký tep mám. Skoro okamžitě vystřelil na 80%. Mám vždycky tendenci to na začátku přepálit. Bojím se, abych někde neexnul z toho pípání, že mám příliš vysoký srdeční tep. :D Co se týče intervalů, tak mi trvá dlouho, než se tepovka zklidní. Když ale v meziklusu přejdu do chůze, tak to je jiný kafe. To se tep snižuje jedna báseň. Mám ale zato, že bych měl úseky běhat souvisle bez chůze. Můj cíl je zaběhnout 10 km pod 40 minut. Nevím, jak dlouhé úseky si na tenhle závod vybrat. Vyhovují mi maximálně kilometrové, které jsem běhal tempem kolem 4:00/km. Pokud chci tu desítku pod 40 minut, asi to bude chtít rychlejší úseky pod 4/min. Podle čeho by se pak měla měřit délka meziklusu? Podle času, vzdálenosti, tepovky či pocitu? Děkuju za odpověď. :)
Patrik
Honza Jakubíček
Ahoj Patriku
Hodně záleží co těmi úseky chceš rozvíjet a podle toho se potom odvíjí délka pauzy a i to jak ji strávíš. Pauza může být velmi krátká ale i třeba delší než běžený úsek, také může být meziklus a nebo zcela  pasivní odpočinek. Pokud chceš natrénovat ávodní rychlost na 10km závod tak je dobré běhat kupříkladu 1km úseky v počtu 4-10x ( podle aktuální výkonnosti ) v tempu okolo závodní rychlosti, tj 4:00/km nebo o něco rychleji
Trénink
Ahoj,
mela bych dotaz ohledne sily. Beham uz nekolik let, dvakrat trikrat tydne, vetsinou do 10 km, obcas intervaly (petistovky, kilometry). Zamlada jsem se venovala sprintum, pouze s prumernymi vysledky, ale presto nejake povedomi o technice behu a atletickem treninku snad mam. Muj problem je, ze mam pocit, ze me hodne limituje mala sila svalu v nohach - napr. kopce jsou tragedie. Vetsinou se mi bezi dobre ohlende dechu, ale tuhnou a tahnou mi nohy. Pripravuji se na svuj prvni pulmaraton na konci srpna a rada bych se zeptala, jestli vzhledem k teto trati povazujes posilovani nohou za prinosne? Pripadne jak stehna a lytka posilovat, aby to bzlo efektivni k vytrvalostnimu behu? Nejsem si jista, jestli "tezkotonazni" posilovani typu drepu a zabaku prinese ucinek. Navic si velmi casto privodim svalove zraneni (treba pri tech zabacich), coz asi souvisi s tim slabym svalstvem ...? Dekuju a zdravim - otázka upravena poradcem
Marie
Honza Jakubíček
Ahoj Marie
Myslím že zvedat činky na půlmaraton není třeba. Mnohem lépe poslouží výběhy do kopců či schodů. S ohledem na trať bych se zaměřil především na silovou vytrvalost, tzn hlavně dlouhé běhy do kopce a později i nějaké kratší intervalové tréninky  s během do kopce. Žabáky bych úplně nezatracoval ale nezbytné nejsou, stejně jako třeba cvičení s medicinbalem a podobně.
Trénink
Někdy mne po běhání bolí nehy, nevíš, čím to může být?
Pietr
Honza Jakubíček
Ahoj Pietre
Pokud máš na mysli nehty, tak to pravděpodobně bude z malých bot nebo ponožek.
Trénink
Zdravím,
Za čtyři týdny mne čeká absolvováni Cooperova testu, na kterém závisí mé přijetí na VŠ.
Problém je, že už třetí měsíc marodím. Nejprve chřipka a ATB, nasledne podvrtnutý kotnik (ten bohužel stále cítím) a nyní angína a další ATB. Stále nejsem fit a budu začínat v podstatě od nuly.
Chtěla bych se proto zeptat, jak nejlépe natrénovat na zvládnutí CT nad 2300m za 12 minut do tří týdnů.
Děkuji moc, hodně mi na tom záleží. - otázka upravena poradcem
Adéla
Honza Jakubíček
Ahoj Adélo
To je poměrně komplikovaná situace, těžko říct z jaké počáteční výkonnosti teď startuješ. Pravda je že času je málo a po takovém výčtu nepříjemností to půjde těžko. Obecně bych se  být Tebou snažil běhat 3-4x do týden s tím že alespoň 1x z toho nějaký rychlejší intervalový trenink. Ale jak jsem zmiňocal, vůbec netuším jaká je Tvá výchozí pozice a co tvé zdraví vydrží, aby Ti trenink spíš ještě neuškodil... Musíš se hodně řídit svým pocitem zda už se v tréninku nepřetěžuješ celkově, nebo třeba ten pochroumaný kotník.
Trénink
Ahoj, neběhám moc často, ale chtěla bych začít běhat pravidelně, protože mě běh celkem baví a chtěla bych i trochu zhubnout. Při běhu mě ale vždy začnou strašně bolet lýtka (vždy jedno mnohem více než druhé), je to taková křeč nebo spíš jako bych měla místo lýtka kámen. Neumím to přesně popsat, ale nelze to protáhnout, musím vždy přestat běžet a chvilku jít, bolest ale nikdy úplně nepřestane, jen až když přestanu běžet, protáhnu se a nic nedělám. Připadá mi to jakoby se tělo běhu bránilo. Při jiných sportech se mi to většinou nestává, občas na bruslích.
Co to může způsobit a jak se tomu vyhnout?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Tereza
Honza Jakubíček
Ahoj Terezo
Hlavně by to chtělo pořídit kvalitní běžecké boty a také běhat někde po měkkém povrchu. Tvé nohy pravděpodobně nejsou zvyklé na otřesy kté při běhu vznikají a proto tuhnou. Dobré by také bylo běhat jen tak dokud tě nohy nebolí a tuto vzdálenost se snažit postupně prodlužovat.
Trénink
Dobrý den,
běhám každý den cca 10km lehkým tempem. Jednak kvůli radosti a jednak kvůli udržení váhy (díky běhu jsem dal dolu za rok 25kg). Nehlídám příliš svůj jídelníček a občas hřeším. A nyní k věci. Mám úraz, díky kterému musím cca 12 týdnů zcela vypustit. Jak nepřibrat zpět za tu dobu? Hlídat si jídelníček nezvládnu a bojím se joja :)

Díky Honza - otázka upravena poradcem
Jan Teplý
Honza Jakubíček
Ahoj Honzo
Především gratuluji k výsledkům. Pakliže teď nemůžeš dělat ani jakýkoli jiný sport, což bych doporučil pokud je to možné, tak bude úprava jídelníčku zapotřebí. Nicméně pokud jsi takto dobře shodil během jednoho roku, tak bych se nebál toho že co nabereš, tak opět shodíš až budeš zdráv.
Trénink
Dobrý den , Hrozně mě baví běhat ale vřdy když se snažím běžet co nejrychleji tak v cíli nemůžu popadnout dech nedalo by se to nějak nacvičit nemáte pro to nějakou radu ?
Lucie
Honza Jakubíček
Ahoj Lucie
Ano tak to bohužel bývá, pokud bys běžela co nejrychleji a nebyla zadýchaná tak by to bylo velmi zvláštní. Ale pravděpodobně máš na mysli jak natrénovat to, abys tyto stavy lépe zvládala a uměla překonat. Odpověď je velmi jednoduchá. Intervalový trénink ve vyšších až submaximálních intenzitách v závislosti na jaké délky tratí se připravuješ.
Trénink
Ahoj.je mi 39...běhám půl roku, před tím jsem dost jezdila na inlinech a kole..naběháno mám asi 700 km. problém, který řeším je vysoká tepovka..rozběhnu se a už jsem na 150..a v podstatě celý běh mám tepovku kolem 165 při tempu v průměru 6min/km. při závodech kdy chci být rychlejší tak jsem na 180:(..Cítím, že to asi není úplně správně..zase na druhou stranu i když mám těch 165..tak si nepřipadám nějak moc udýchaná..a dokážu i konverzovat..měla bych běhat pomaleji..kolem těch 145?
Monika
Honza Jakubíček
Ahoj Moniko
Dobré by bylo aby sis zjistila jaké tepovky jsou pro tebe aktuální na vytrvalostní a rychlejší běhání. K tomu je nejlepší zajít si do biochemické laboratoře na zátěžový test pro zjištění prahů, nebo si sama můžeš improvizovaně udělat Conconiho test a z toho si tepovky spočítat. JAk se to dělá si snadno dohledáš na webu. Obecně ale lze říct že  Teď ze začátku by ses měla snažit držet spíš nižší intenzity. Důležité ale je zjistit jaká intenzita je pro Tebe nízká což takto z fleku říct nelze
Trénink
Dobrý den,
začala jsem běhat po poměrně dlouhé sportovní pauze, a ráda bych se dostala i ve svém věku (40) do co nejlepší kondice. Dřív jsem závodně lyžovala, a průběžně rekreačně sportuji (hlavně kolo), ale chtěla bych dát maraton nebo triatlon. Kombinuji běh-brusle-plavání-kolo-posilování, ale nijak koncepčně, jen každý den něco. Na koho bych se prosím mohla obrátit pro odbornou radu a sestavení konkrétního tréninkového programu, aby byl efektivní??Nepotřebuji zhubnout, ale dostat se do formy... Běh samotný jsem nikdy nedělala a nerada bych začala špatně. Děkuji a těším se na radu! - otázka upravena poradcem
Bláža
Honza Jakubíček
Ahoj Blážo
Na internetu určitě najdeš spoustu trenérů zabývajících se sestavováním běžecký tréninkových plánů. Mimo jiné to já dělám také. Pokud budeš mít zájem ozvi se
Trénink
Dobrý den,

měsíc zpátky jsem začala běhat přibližně třikrát týdně 4 km. Začala jsem s tímto sportem především kvůli redukci váhy (25 let, 170 cm, 65 kg), která se zatím nedostavila. Chtěla jsem se tedy zeptat, jak často a kolik uběhnout, aby se postava zpevnila a zároveň ubyly centimetry. Děkuji a hezký den - otázka upravena poradcem
Adéla
Honza Jakubíček
Ahoj Adélo
To je hodně individuální, záleží hlavně na jídelníčku, Tvém metabolismu, celkové týdenní aktivitě mimo kromě běhání a intenzitě běhu. Obecně kvůli hubnutí se snaž běhat spíš pomalu. Pokud máš sporttester tak přibližně na 65-75% tvé maximální tepovky. Pokud ho nemáš, tak běhaj tak aby ses cítila v pohodě a mohla sis při běhu třeba povídat. Běhej minimálně každý trenink 20 min. Do té doby se Energie z tukových zásob bere minimálně. čím déle nad 20 in vydržíš, tím lépe. s ohledem na únavu a přetížení těla si ale přidávej tréninkové dávky jen postupně.
Trénink
Ahoj, běhám 3-4 krát týdně po dobu 2 let a nezdá se mi, že by se mé výkony zlepšovaly. Naopak mi přijde, že mám horší fyzičku :( Střídám trailové trasy se silnicí. Délka je taky pokaždé jiná. Poradíš mi, jak se znovu dostat do formy? :)
Tereza
Honza Jakubíček
Ahoj Terezo
O tom jak se dostat do formy je potřeba probrat daleko víc než se vejde do této odpovědi. Ideální by bylo pokud by ses poradila s nějakým trenérem nebo zkušeným běžcem. Jinak ale platí základní zásady tréninku. Stále navyšování tréninkových dávek střídané s dostatečným odpočinkem. Pokud už máš naběhaný dostatečný základ tak začni také zařazovat intervalové treninky.
Trénink
Ahoj.
Před třemi měsíci jsem začal běhat. Chci zhubnou (počáteční váha 105 kg na 183 cm). Do toho hraju 2 x týdně fotbal, takže pohyb mám tak 5 x do týdne. Zhubnul jsem 4 kila. Trápí mě však dvě věci. Trochu mě pobolívají kolena. Nic hrozného a spíš to odeznívá. Mám to nechat, aby se to samo srovnalo?
Druhá otázka je trochu specifická. Mám totiž každý týden hrozně sedřené bradavky. Zkoušel jsem všechny možné ústroje, mazání (tuším Infadolan), zásypy, ale je to v podstatě stále stejné. Jakmile je běh nad 9 km, tak mám problém. Nevíte, co s tím? Hodně se potím, někdo říká, že je to tím. U mě to ale vždycky bylo normální a dříve jsem problémy neměl (pingpong, jízda na kole). Díky za odpověď. - otázka upravena poradcem
Filip
Honza Jakubíček
Ahoj Filipe
S koleny to může být pravděpodobně přetížením, nebo i nějakým podvrtnutím z fotbalu. Nejsíš bych Ti doporučil běh prostřídat s cyklistikou kde nejsou takové otřesy a nárazy a navíc se tím kolena pěkně stabilizují.Co se týká bradavek tak nejlepší je nějaké spodní triko nebo tílko, které budeš mít těsně upnuté an těle a nebude Ti po hrudi skákat a tím Ti bradavky neodře. Já takto používám Nike-Pro, které je na to úplně ideální.
Trénink
Dobrý den,
běhal jsem sprinty a rád bych začal běhat delší tratě, spíše po silnici, ale mám koleno po 2 úrazech, druhý pouze přeléčený, a tak bych byl moc rád, kdyby jste mi poradil jakou obuv pořídit, aby byla redukovaná šance, že by mi koleno mohlo vyskočit do boku při špatném došlapu či se cokoli stát, a také jak běhat delší tratě. Jakožto sprinter jsem běhal po špičkách (což je taky chvíle už) a techniku dlouhých tratí neznám.

Díky za odpověď .)
Michael - otázka upravena poradcem
Michael Pavliš
Honza Jakubíček
Ahoj Michaeli
Obuv Ti neporadím, zajdi si do speciální běžecké prodejny kde Ti změří došlap a podle toho doporučí vhodné boty. Pokud máš ale nestabilní kolenní kloub tak by bylo dobré ho nejdříve zpevnit naposilováním vazů a svalů okolo kolene. Začni kombinovat běh se stabilizačním posilováním a případně i jízdou na kole. Případně se poraď s fyzioterapeutem o vhodném cvičení. Co se týká techniky běhu na delší tratě, tak není potřeba se vždy mordovat během po špičkách,a le běhej tak jak Ti to bude příjemné. I když na bolavá kolena je běh přes špičku ideální, ale pozor na přetěžování achillovek a lýet. Poraď se třeba v běžecké prodejně kde si necháš změřit došlap, nebo osobně od nějakého zkušeného běžce který na tebe při běhu koukne.
Trénink
Ahoj,
chtela bych se zeptat jak se mam protahovat pred behanim?treba nejaky tip na nejake video? - otázka upravena poradcem
Sara
Honza Jakubíček
Ahoj Saro
Před tréninkem je potřeba protáhnout svaly které se při běhu nejvíce zapojují, to znamená především lýtkové svaly, přední i zadní stehenní, hýžďové, třísla, ale také záda a třeba ramena a trapézy. Ostatní svaly podle individuální potřeby. Výdrže v každé pozici cca 10s a snaž se protahovat ve stabilní poloze, pokud to bude možné. Například v sedu v lehu atp. abys nemusela balancovat. Po tréninku by výdrže v každé poloze měly být minimálně dvojnásobné.
Trénink
Dobry den,
Chtel bych se zeptat cim by mohl byt zpusoben muj problem, pri behu mam pocit ze je jedna noha pretezovana daleko vic nez druha ktera se jevi jako daleko uvolnenejsi, mohlo by se jednat treba o problem s klentbou? Pri diagnostice Mizuno pristroje mi bylo receno ze je jedna klentba lehce zborcena ale ze je to este v normalu a ze si s tim nemusim delat starosti.
Dekuji predem za odpoved. - otázka upravena poradcem
Michal
Honza Jakubíček
Ahoj Michale
Pravděpodobně to bude souviset s nějakou disbalancí, díky které ja pak jedna strana těla přetěžována. Může to být třeba propadlá klenba, postavení kotníku, nebo i delší jedna noha a skolioza, nebo prostě jen nerovnoměrně osvalené ( zkrácené ) svaly. Chtělo by to nejdřív zjistit co je příčinou a potom se podle toho na ten problém zaměřit. Pokud by to bylo jen tou klenbou tak by bylo ji i celý kotník dobré posílit ( třeba barefoot botami Nike Free ). Nikdy však neposiluj jen jednu stranu těla Tím si způsobíš ještě větší problémy, vždy vše rovnoměrně a rozdíly by měly časem zmizet.
Trénink
Dobrý den, ráda bych začala chodit běhat. Jen proto, abych se víc hýbala, mám sedavé zaměstnání a jinak chodím cvičit 2x týdně do studia. Moje otázka zní, jak jako naprostý začátečník poznám, zda-li běhám správně (došlapování, styl, celkový pohyb apod.)? Běžecké boty mám kvalitní po odborné pomoci.

Děkuji moc za radu, co je pro záčátečníka v běhu amatéra nejdůležitější.

Hezký den! - otázka upravena poradcem
Svatava
Honza Jakubíček
Ahoj Svatavo
Že běháš dobře poznáš hlavně podle toho že Tě nebude nikde nic bolet píchat a podobně, hlavně po tréninku a to dlouhodobě. Co se týká správné běžecké techniky tak by bylo ideální  nechat se zkouknout nějakým zkušeným běžcem nebo trenérem, který Ti poradí co a jak případně vypilovat. Výborné je pokud Tě třeba natočí na video, abys mohla sama sebe vidět jak běžíš. Nebo si někdy najdi běžeckou skupinu kde Ti určitě rádi poradí.  
Trénink
Pozdravujem!
Mám 55 rokov a snažím sa hýbať. Behával som 15 rokov dlhé trate asi do 35ky. Aj maratóny. Potom som prestal športovať. Teraz preferujem bicykel z dôvodu, že dám 100km na bicykli v pohode a nedokážem prebehnúť 1 km bez pauzy, čo ma štve. Chcel by som viac behať, ale nevládzem kondične. Mám 195 cm a 100kg. Ako na to, keď cyklistika je bez problému. Behu zdar! - otázka upravena poradcem
Starý pes
Honza Jakubíček
Ahoj Starý pse
Začal bych s indiánským během cca 20 min nebo Nordic walkingem ve svižném tempu a postupně bych prodlužoval délku tréninku třeba až k hodině. Potom bych začal zkracovat úseky chůze a prodlužovat běh. Všechno musí jít postupně
Trénink
Ahoj Honzo,
nedávno jsem začal běhat a nadšeně si pořídil sporttester. Ten na mě však stále křičí, že běžím moc rychle.. dělám 6km denně a zjistil jsem, že se mi optimálně běží/dýchá při 153 tepech.. dle všech možných výpočtů bych ale měl mít optimální tepovku nižší.. měl bych se řídit spíš pocitem, nebo výpočty? (mám 193cm, 100kg a tuk vs. svaly jsou u mě tak 50 na 50 :-) děkuju - otázka upravena poradcem
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
Nenechávej se úplně  terorizovat hodinkami, pokud nemáš ověřené že ty hodnoty, které používají, jsou správné běhej víc podle pocitu. Správné hodnoty zjistíš buďto v biochemické laboratoři nebo si na nějakém hodně ostrém tréninku zjisti svoji maximální tepovku. Z té si potom můžeš, alespoň přibližně, snadno vypočítat hodnoty tepovek pro rychlý i vytrvalostní běh. Různých vzorečků, jak to zjistit je na internetu sousta, všechny jsou ale přibližné, nejlepší výsledek dostaneš v biochemické laboratoři
Trénink
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký vliv má rozcvičení/strečink před během? Chodím často běhat, ale nikdy si nedám ani minutu strečinku, přesto mě nic nebolí, nemám natáhnuté svaly ani nic jiného. Může mi něco hrozit, pokud nezačnu svaly před během rozcvičovat? A nebo pomáhá cvičení nějakým způsobem zlepšovat běžecké výsledky? Děkuji za odpověď.
Terka
Honza Jakubíček
Ahoj Terko
Je to jako v tom přísloví " Tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo...." Protahování v tréninku i strečink jsou potřeba. Jednak uvolněné svaly jsou výkonnější a nemusí se se sebou navzájem tolik přetahovat navíc je to dobrá prevence svalových zranění a bolestí. Rozhodně Ti doporučuju se před a po každém tréninku protáhnout, alespoň ty nejvíce zatěžované partie, nohy a záda, není ale zdaleka potřeba tím trávit nějak moc času. Stačí pár minut
Trénink
Dobrý den,
Rád bych se zeptal jak se stavíte ke kotníkovým závažím při trénincích. Pomůže to k lepším výkonům a větší jistotě při závodech, nebo je to jen ideální způsob jak vyhodit peníze a zničit si nohy? Popřípadě jakou zátěž zvolit.
Děkují za odpověd. Petr_ - otázka upravena poradcem
Petr_
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
Kotníková závaží mají podle mě smysl spíš pro sprinterské disciplíny, při vytrvalostním způsobu běhu se bez nich dost dobře obejdeš. Případně pokud bych je používal tak jen pro nějaké kratší úseky do kopce nebo do schodů. To je však dost náročné i bez nich. případně zkus i jinou formu přídavného odpokru, jako běh v písku, ve vodě, do kopce, proti odporu tažného vozíku a pod. Já osobně kotníková závaží vůbec nepoužívám.
Trénink
Ahoj, trávím cca 12 hod týdně na kole a občas si i zaběhám (cca 1hod/týdně). V letě bych chtěl zkusit nějaký duatlon, takže potřebuji zapracovat na běhu. Chci se zeptat jak nejlépe a v jakým poměru trénovat kolo s během? O víkendu preferuji kolo, protože je více času. Díky Tomas
Tomas D
Honza Jakubíček
Ahoj Tomáši
Pokud bys to s duatlonem myslel opravdu vážně tak je dobré věnovat běhu stejný poměr času jako je v závodě. To znamená počet tréninkových jednotek 1:1 s tím že na kole se tráví víc času v závodě, tak i každá tréninková jednotka bude delší, což jak píšeš je ideální směřovat zejména na víkendy.  Další zlaté pravidlo je, že by se člověk měl nejvíc zaměřovat na své slabé stránky a zlepšit je, což u Tebe tedy bude asi běh.
Trénink
Zdravím,
ráda bych se zeptala, zda když běhám podle sporttestru, kde mám nastavený vytrvalostní trénink...kde mi hodinky mění na každý trénink jinou tepovou frekvenci (většinou to ale bývá taková frekvence, že chvíli běhám, chvíli chodím - abych nepřesáhla naordinovaný tep). Také mi sporttester na každý trénink ukáže jak dlouho mám běhat...je to okolo třiceti až čtyřiceti minut. Podle hodinek bych měla běhat každý den...je to docela nenáročný běh. Jenom mi nejde do hlavy, jak se naučím běhat vytrvalostně, když běhám (ani to není běh) jen třicet minut. Ráda bych trénovala třeba na deset kilometrů do určitého času, ale když zrychlím, tak hodinky už pípají...co je vlastně dobře? Sledovat svůj tep a opravdu poslouchat sporttester a nebo si běhat tak, abych třeba za půl roku byla připravená na závody na 10 km. Dokázala bych se vytrénovat stejně i s těma hodinkama? Nevím totiž, jestil mi to k něčemu je běhat podle tepové frekvence (všude čtu, že jen pozitiva). Děkuji moc za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Honza Jakubíček
Ahoj Jano
Popravdě nevím jaký sporttester máš a na základě čeho Ti ty hodinky trénink ordinují. Běhat na nízké intenzitě má rozhodně své důvody. NA druhou stranu z pomalých tréninků se z Tebe rychlá běžkyně nestane. Hodně záleží na tom, zda jsi začátečnice, nebo už běháš  déle ( lépe ). V případě že jsi začátečnice tak bych se takového tréninku neobával, má smysl. Pokud už je Tvá výkonnost vyšší, tak bych se nenechal takto omezovat. Být Tebou zkonzultoval bych to s nějakým zkušeným běžcem, který zná zásady sportovního tréninku a probral bych to s ním podrobně.