Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Běžecká poradna panáčka Quida

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Běhání s Quidem

Běh je snad nejpřirozenější sportovní aktivitou, přesto se k němu musí přistupovat s rozvahou. Jak správně běhat? Jak se vyhnout zraněním a jaké "dávky" si nakládat? Odpovídal panáček Quido, za nímž se skrývá zkušený běžec s mnoha kilometry v nohách. Poradna je již ukončena.

Nejvíce se ptáte

Archiv
Pravidelne sportuji, ale behani jsem se nikdy nevenovala. Vzdy me odradilo, ze me hned po 500 metrech zacnou palit lytka a holene. Myslim, ze obuvi to neni, mozna mam slabe svaly, ale delam aerobik a gymnastiku, sice rekreacne, ale pravidelne. Muzete mi poradit, co s tim? Z mych znamych se to jeste nikomu nestalo. Nejde o krec, proste me zvlastne zacne palit v lytkach a holenich a nemuzu to prekonat. dekuji Renata
Renata
Běhání s Quidem
Běhání se prostě od gymnastiky dost liší a dopad/odraz vaše nohy zatěžuje úplně jinak. Zkuste začínat pomaleji, klidně chůzí. A až se "zahřejete", přejděte do běhu. Běhejte na měkkém povrchu.
Archiv
Dobrý den, běhám tak, že mám kolena docela nízko, nohy nezvedám příliš vysoko. Je mi to pohodlné, ale nevím, jestli je to energeticky výhodné. Neměla bych zvedat kolena výš a dělat delší kroky - tedy takový běh, jako když třeba přeskakuju kořeny? Doufám, že je k pochopení, na co se ptám. :) Děkuji za odpověď. Dívka, 25 let.
Piskoř
Běhání s Quidem
Běhejte prostě tak, jak je vám to nejpříjemnější, jak je ten pohyb nejpřirozenější. Určitě se nepokoušejte o žádný styl "přeskakování kořenů", tím se jen vysílíte, případně si koledujete o zranění.
Archiv
Je mi 12 let a bude mi 13. Poprvé v tomto roce jsme asi v říjnu běželi 1500m a já jsem byla (jako vždy v tělocviku) poslední. Měla jsem asi 10 minut naměřeného času. Jak mám správně běhat nebo jak se mám zlepšit, abych příště taky takhle nedopadla? Poraďte mi prosím...
Ivana Mastková
Běhání s Quidem
Především musíte získat kondici a to nejlépe pravidelným pohybem. Vůbec se nemusíte upínat k běhání. Sportujte. Jezděte na kole, choďte do bazénu, hrajte volejbal, cvičte aerobic. Prostě cokoli. Pak se zlepšíte i na 1500 m, aniž byste musela běhání speciálně trénovat.
Archiv
běhám deně 6 km
jana
Běhání s Quidem
To je dobře:-)
Archiv
Chtěla jsem se zeptat, jak správně při běhu dopadat, zda na paty nebo na špičky. Děkuji
Aneta
Běhání s Quidem
Žádné "správně" v této otázce neexistuje. Každý má trochu jinou biomechaniku, samozřejmě také záleží na rychlosti běhu. Elitní vytrvalci došlapují na špičku, ale většina rekreačních běžců přes patu (i proto tam mají boty největší tlumící prvky).
Archiv
Ahoj Quido, rád bych se zeptal, zda-li se při delším běhu dopadá na celou nohu či spíše na špičku (či přední část nohy). Měl jsem malou diskusi s jedním kolegou. Četl jsem též, že tzv. indiánský běh též nějak využívá váhy těla, což zvyšuje výdrž. Můžeš mi poradit M?
Rudy
Běhání s Quidem
Většina běžců našlapuje přes patu a pak pohyb chodila pokračuje po celé délce až ke špičce.
Archiv
Dobrý den , je mi čerstvých 20 let běhání patří mezi mojí delší sportovní činnost, běhám téměř každý den,cca 10 km, jenže čím dál tím víc mě to neuspokojuje, přes den neběhám , nedělá mi dobře, když se ostatní dívají, tak tedy běhám večer, kdy už je tma, a právě si myslím, že má snížená motivace a námaha kterou při každém běhu sleduji, je způsobená převážně psychikou, tmave okoli, chladna neprijemna zima..nevite jake myslenky pouzit, aby me vykonavani behani prijemne naplnovalo???
Peta
Běhání s Quidem
Prostě běhejte ve dne a vůbec se neohlížejte na ostatní. Dívají se na vás? No a co? Mají nějaké poznámky? Neberte je na vědomí! Běháte pro SEBE, kvůli SOBĚ, SVÉMU zdraví, SVÝM pocitům. Takže běhejte prostě v denní dobu, kdy je vám to nejvíce příjemné. Všechny ostatní věci házejte za hlavu. Běhání samo o sobě je poměrně fyzicky náročné, tak proč si to ještě komplikovat zbytečnými psycickými bloky? Držím palce.
Archiv
Je mi 35 let,měřím 190 cm a vážím 115 Kg.Před 18 lety jsem rekreačně běhal každý den 12 Km a učástnil se ruzných soutěží(3,15,50 Km tratě).Takže tři roky jsem byl velice aktivní,měřil jsem 190 cm a vážil 75 Kg.Na vojně na mě nikdo s během na dlouhé trati neměl(ani profesionálové),no jenomže jak to bývá začal jsem kouřit a po vojně šli kila nahoru a dech se zkracoval.Teď je to už rok co nekouřím a vzhlížím k běhu jako k poslední záchraně.Jak se donutit když jsem ztratil motivaci?Dřív jsem to dělal,že jsem chtěl být nejlepší,ale dnes nevím jak začít?
Karten
Běhání s Quidem
Než se do běhání pustíte, doporučoval bych zkusit udělat něco s váhou. Ta představuje v současné době velké riziko, které by mohlo vyústit do zdravotních problémů. A motivace? Nepoměřujte se s druhými, ale sám se sebou. Zkuste si dokázat, že zase uběhnete 3 km, pak 5 km a pak třeba půlmaraton. Jako kdysi. Samozřejmě si cíle posunujte velmi opatrně. Jak se dostanete do kondice, určitě se vám zase vrátí radost z běhání. A s motivací nebudete mít problém.
Archiv
Dobrý den, běhání mě baví. Snažím se běhat po celý rok, ale teď mi to začala znepříjemňovat zima. Co si myslíte o běhání třeba při -9 stupních Celsia? Běhám kolem těch 50 minut a většinou to neudýchám jen nosem, musím tedy dýchat pusou a v mraze se bojím, abych si nepřivodila zdravotní problémy třeba s průduškami. Děkuji za odpověď
Andrea
Běhání s Quidem
Letošní zima je naštěstí k nám běžcům příznivá. Ale asi to nebude trvat věčně. Běh při -9 stupních už je pro tělo extrémní zátěž. Nejde jen o průdušky, ale třeba i o srdce. Určitě je nutné počasí přizpůsobit intenzitu a délku, tedy zbytečně nepřetěžovat tělo. Samozřejmě důležité je i to, jaká je vaše výkonnost. V zimě byste také neměla zapomínat na dostatečný přísun vitamínů. Na druhé straně zase není nutné se běhání v zimě bát. Vlastně běháte za stejného počasí, v jakém bruslíte nebo lyžujete. Možná větší riziko představuje podceňování počasí ve dnech, kdy zrovna nemrzne. Na běhání se oblečete lehce, na sluníčku byste nejraději bundu odložili, ale když začne foukat nebo přeběhnete do stínu - je na problém zaděláno.
Archiv
Kdy a jak začít spávně běhat? Rády bych začala, ale nevím jak si to rozvrnhout, abych náhodou to nazačátku nepřestřelila. To je za prvé a za druhé. zda je lepší běh na lesní cestě, nebo po asfaltu. Díky Hanka
Hanka
Běhání s Quidem
Začít můžete prakticky kdykoli. A jak? Zkuste si přečíst celý náš seriál. Najdete tam odpovědi i na vaše další otázky, případně další rady ohledně běhání. Jsou tam rovněž dva tréninkové plány. Zkuste ten pro úplné začátečníky, kde je běh kombinován s chůzí. Vyhnete se tak riziku, že "přestřelíte". Držím palce!
Archiv
Chtěla bych začít běhat, ale mám nadváhu. Vždycky, když vyběhnu, mám před očima rudo, nemohu popadnout dech a je mi na omdlení. Měla jsem to i dřív, když jsem byla mladá holka a hubená. Teď je mi 40/175cm/94kg.
Jana
Běhání s Quidem
Nechci vás deprimovat, ale vaše nadváha může způsobovat problémy a začít teď běhat by nebylo dvakrát rozumné. Zkuste nejdříve váhu zredukovat (změna jídelníčku, sportovní aktivity méně zatěžující pohybový aparát) a pak teprve začněte přemýšlet o běhání. Přeji hodně štěstí.
Archiv
Dobrý den, prosím Vás, běhám 3krát až 4krát denně tak 40 minut a potom ještě cvičím cca 15 minut včetně protažení. Myslíte, že je to dostačující pro udržení a vyrýsování svalstva, nebo by bylo lepší si to rozložit do více dnů? Někde jsem dokonce četla, že by se měla dělat mezi během tak jednodenní pauza, ale podle toho co jsem si od vás četla, je to asi nesmysl, že? Mám trošku problémy s koleny, někdy mě občas bolí, kvalitní obuv mám a chodím běhat do lesa. Pomůže mi nějaké GS Condro Forte, nebo něco podobného, co by jste mi doporučil? Také jsem se chtěla zeptat, mam časově náročnou práci a teď, když se brzo stmívá, přicházím často domů za tmy a tak se už neodvažuji chodit běhat ven. Nyní uvažuji o koupi nějakého posilovacího stoje domů, který by procvičil mé tělo a který by se především zaměřil na zadek a stehna, co by jste mi doporučil za zařízení cenově dostupné? Nepotřebuji zhubnout přes tyto partie, jen bych je chtěla mít po dohledem =).PředemVÁMděkujiZAodpovědi.VAŠEčtenářkaHANKA.
Hanka
Běhání s Quidem
Pauza mezi "běhacími" dny nemusí být nesmysl. Záleží vše na vašich časových možnostech a hlavně ambicích. Pokud byste se připravovala na nějaký konkrétní závod s touhou zaběhnout kvalitní čas, měl by váš trénink být intenzivní a obsahovat třeba 5 nebo 6 dnů v týdnu. Ale jestli běháte hlavně pro kondici a dobrý pocit, prostě poslouchejte své tělo. Četnost tréninků ordinujte podle toho, jak stihnete regenerovat. Co se týče vyrýsování svalstva, mějte na paměti to, že běh výrazně zatěžuje jen některé části těla, pouze tam můžete dosáhnout kýženého efektu. Ve vašem případě jistě se tréninkové dávky "odrazí" na lýtkách, stehnech, ale jinde už méně. Kloubní preparáty mají smysl při opravdu intenzivní zátěži, třeba přípravě na maraton, ne při kondičním běhání. Zkuste spíše posilovat kvadricepsy, aby kolena tolik netrpěla nárazy. Jednoducý cvik, který jsem již popisoval: sedněte si na kraj postele, jednu nohu vodorovně vytrčte a nechte ji tak 30 vteřin. Pak nohy prohoďte. Celou sérii opakujte každý den třikrát. S domácími přístroji nemám zkušenost.
Archiv
Ahoj Quido, videl jsem jak nekteri bezci maji male cinky v rukou, k cemu je to dobre?
jarda
Běhání s Quidem
To by mě také zajímalo:-) Dobré je to zřejmě pro posilování rukou. Ale jsem spíš příznivcem toho, aby běžci běhali bez závaží nebo činek a posilovali jindy než při běhání.
Archiv
Doufám, že si s tím Quidy budeš vědět rady. Vždy, když trénuji (dělám závodně judo) nebo dělám něco (např. bežím do schodů nebo i jenom jdu, tak mě chytá do lýtek křeč. (15let/54kg) nevím co s tím, trenér mi říkal, že málo piji. (někdy za den vypiju jen 0,5 litru a to mám třeba trening). Děkuju za odpověď.
Lucka
Běhání s Quidem
Vypít jen půllitru tekutin za den je opravdu velmi málo, i kdybyste nesportovala - v tom má váš trenér naprostou pravdu. V tom může být příčina vašich křečí, stejně jako třeba v nedostatku minerálů.
Archiv
Čau Quido! mám takový problém, běhám občas orientační závody a poslední dobou vždy ke konci (tak 8-10km) dostanu do lýtek příšernou křeč že se už nemůžu rozběhnout vůbec a zbytek tratě musím trapně dojít. Je to nedostatkem nějakého vitamínu nebo prostě je to jen na mě velká zátěž? mám 85kg/187cm. Díky za radu
Jirka
Běhání s Quidem
Nemohu posoudit, jestli je to pro vás velká zátěž, protože nevím, jak seriozně trénujete nebo jestli zmíněné závody absolvujete tak říkajíc "z voleje".
Archiv
Dobrý den! Chci se zeptat,zda se při běhu posilují i břišní svaly.Mám sklon k hromadění tuku v oblasti břicha a zajímá mě,zda během lze tyto partie upravit.Dále mě zajímá,jestli se v zimním období(běh ve sněhu),vkládají do bot nějaké nepromokavé materiály,aby se voda nedostala až na ponožky.Díky
Ivana
Běhání s Quidem
I při běhu se posilují břišní svaly, byť ne zrovna výrazně. Nicméně to nijak nesouvisí s problémem, který zmiňujete. Jak jsem již nekolikrát psal, tuku se nemůžete zbavit lokálně. Neexistuje žádné cvičení, které odstraní tuk jen v zatěžované části. Pokud se vám podaří zhubnout (tj. redukovat podkožní tuk), zhubnete všude stejně. Cvičením můžete dosáhnout zesílení svalstva v určité partii, to ovšem s tukovou vrstvou přímo nesouvisí. Co se týče běhání v zimě, asi moc často nezažijete, že byste běhala v hlubokém sněhu. Určitě budete dáva přednost upraveným cestám nebo aspoň takovým, kde je už sníh uježděn či ušlapán. Pokud se i tak chcete vyhnout tomu, aby se vám dostávala voda do ponožky, je dobré zvolit obuv, která má je určena pro běh v terénu, tj. která má svršek z goretexového materiálu.
Archiv
Dobrý den,zajímá mě jaký druh sportu mám provozovat, když mám v obou chodidlech a kolenech artrózu? Je mi 58 let a vážím 67kg.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Božena
Běhání s Quidem
Určitě takový, který vaše klouby co nejméně namáhá, třeba plavání. Nejlépe ale uděláte, když to zkonzultujete s lékařem, který vaše problémy zná nejlépe.
Archiv
Ahoj Quido, nevim, zda mi jeste odpovis...ten delsi intenzivni beh je peknym zpestrenim.V jake TF ma byt intenzivni beh? 90%? Tech max.75 min. staci jako nejdelsi casovy usek pro kondicni behani? Budou treningove plany dany na jednu stranku, nebo si je musim sesbirat clanek po clanu?
Jindra
Běhání s Quidem
Intenzivní (usilovný) běh by měl být takovým tempem, abyste byl příjemně unaven, ale ne totálně vyřízen. Co se TF týče, tak třeba 80-85%. S tou kondicí je to složitější. Nejdříve si musíme ujasnit, jak ji vlastně definovat. Jestli prostě jako stav, kdy se cítíme fyzicky OK, nebo nějaká výkonnost odpovídající specifickým sportovním testům pro danou věkovou skupinu (např. běh na 12 minut). Americký lékař Kenneth Cooper, jeden z iniciátorů kondičního běhání a autor zmíněného testu na 12 minut, tvrdil, že základní kondici si vybudujeme, budeme-li pravidelně běhat třikrát týdně 5 kilometrů. Takže při 75 minutách si udržíte vyšší stupeň kondice, který vám dovolí "rutinně" zvládnout desetikilometrový běh, možná i delší. Žádná tabulková čísla na to ovšem neexistují. Je to hodně o pokusech a omylech. Sám jistě brzy najdete hranici, která vás udrží v kondici na úrovni, po které toužíte. Budete-li ovšem usilovat o další zlepšení sportovních výkonů, hranice se budou zvyšovat. Plány si musíte sesbírat:-)
Archiv
Mohli byste otisknout příklad tréninkového plánu pro přípravu třeba na maraton ?? Deuji
stil@volny.cz
Běhání s Quidem
Příprava na maraton, to je téma na dlouhý seriál, možná spíše na knihu. Navíc se složitěji dělají obecně, protože při nich musí být více zohledněna osobnost běžce, jeho sportovní minulost, ambice atd. Pokusím se odpovědět aspoň ve velmi hrubých obrysech: na maraton byste měl trénovat minimálně čtyři měsíce - pokud jich tedy již nemáte pár za sebou a neběháte velké objemy už nyní. První polovina přípravy by měla být zaměřena na budování obecné vytrvalosti, tedy pomalé a delší běhy. Pak můžete přidávat i rychlejší a kratší tréninky. Základem by měl být jednou týdně dlouhý volný běh, aspoň jednou v celém přípravném cyklu by měl přesáhnout 30 km. Ideální je zkusit si minimálně jeden kratší závod, od 10 km po půlmaraton. Každý čtvrtý týden si zátěž snižte, ať má tělo dostatek času regenerovat i v průběhu přípravy. Poslední tři týdny musí probíhat ve znamení dolaďování: tzn. snižování objemů, žádné závody nad 10 km, mimořádně pečlivá životospráva. Poslední týden by měl být věnován již jen lehkému vyklusávání. Pokud se připravujete na maraton, který se běží po asfaltu (takových je asi 90%), měla by se podstatná část přípravy, hlavně dlouhé běhy, odehrávat na asfaltu.
Archiv
dobrý den,snažím se běhat do doby,než napadne sníh.běžecký pás nevlastním,pouze švihadlo.dá se na tom udržet kondice z běhu do jara?¨v jakých intervalech a kolikrát týdně s tím švihadlem trénovat?
Jirka
Běhání s Quidem
Kondici si určitě udržíte, běžeckou formu nikoli. Až na jaře zase začnete běhat, bude vám i tak chvíli trvat, než se do toho zase dostanete. Dělejte to se švihadlem stejně jako s běháním: začínejte v menších dávkách (třeba 3x týdně), postupně si přidávejte podle toho, jak se budete cítit. Nějaké přesně nahozené cifry by smysl neměly.
Archiv
Ahoj Quido, prosim Te, kam do treningoveho planu zaradit kondicni posilovani?(chodim do pos.behem zimy 1-2x tydne 1hod.). Po treningu behu nebo pred nebo v den volna..?
jarda
Běhání s Quidem
Všechny tři možnosti jsou správné. Záleží jen především vás, co stíháte časově a hlavně co zvládá vaše tělo. A také na tom, jaké běháte dávky. Když uběhnete 20 kilometrů, asi už nebudete mít moc myšlenky na posilování:-)
Archiv
Sportu ZDAR !!! Chtela jsem se jen optat,jake parametry je treba sledovat pri koupi KVALITNI bezecke obuvi.Obcas beham i 6x tydne,vzdy 60 min. a mam velke problemy s nehty (pochopitelne i zastrizenymi :-).Dost me pak boli,cernaji.... o puchyrich a ztvrdle kuzi nemluve.Rovnez by me zajimala spravna technika naslapu pri vytrvalostnim behu:pres patu ci pres spicku? Hadame se neustale s pritelem :-) Dekuji
Sarka
Běhání s Quidem
Výběru bot se věnoval 2. díl seriálu, tam najdete víc informací, než bych vám byl schopen zde na malém prostoru prezentovat. Pokud máte problémy s černými nehty, zřejmě máte boty příliš těsné. Správně by měly být o půl nebo celé číslo větší, než je vaše běžná obuv. Puchýře mohou způsobovat rovněž těsné boty (zvláště jsou-li nové), ale také může jít o nevhodně zvolené ponožky. Neběhejte v bavlněných, kde se tvoří žmolky, ale raději v ponožkách z umělých materiálů. Něco jako "správná" technika došlapu vlastně neexistuje, protože každý má trochu jinou biomechaniku. Ale většina lidí došlapuje přes patu, i proto tam mají boty největší tlumení. Přes špičku je to náročnější (zejména pro lýtko a achillovku) a běhají tak zejména elitní vytrvalci - podívejte se někdy při přenosu v TV:-)
Archiv
Ahoj, jak jde obecne doporuceni na min 40 min. pohybu, dohromady s doporucovanymi 25 a 35 min.? Jak potom mohou lide hubnout, kdyz zaciname spalovat tuky po cca 25 min.? Nekde jsem cetl,ze telo si zvykne na stejne zatizeni, pokud se namaha nezvysuje, tak zacne pokles vykonnosti. Tuto situaci v treninkovem planu odstranuje ruzna doba trvani treninku + den volna?
jarda
Běhání s Quidem
Plán není primárně určený pro to, aby lidé hubnuli, ale aby se dostali do kondice. Shození nějakého toho kila je jen příjemný bonus. Dále je určen pro začátečníky, takže denní dávka nemůže začít na 40 minutách, ale podstatně níže. Ano, při stále stejném zatížení dochází ke stagnaci. Ovšem o tom zde nemůže být ani řeč: jednak zátež týden od týdne pomalu roste, pak také v 10. týdnu tréninkového plánu, díky zlepšující se kondici, určitě uběhnete za 30 minut více než třeba ve 2. týdnu. Běhy mají různou dobu trvání proto, aby tréninky nebyly monotónní, a pak také z toho důvodu, aby se střídaly dny s menší a větší záteží, tj. aby tělo dokázalo rychleji regenerovat. A dny volna? Ty jsou důležité právě z důvodu regenerace. Do svých tréninkových plánů je zařazují i maratonci, kteří běhají 100 km týdně.
Archiv
Ahoj zajimalo by me jak nejlepe zacit s behanim. Merim 166cm a vazim 75kg Pracuji jako konzultantka a pracovni doba je hodne vytizena, takze dost casto travim v praci i 12 hodin. Hledam zpusob jak se udrzet fit, zlepsit si kondici i zhubnout kila, ktere jsem nabrala neustalym sezenim. Muzu si dovolit asi tak 20-30 min denne. Co doporucujete jako rychle rozcviceni pred behem, kdy je telo hodne ztuhle, a jake protazeni po behu aby telo a svaly nebolely nekolik nasledujicich dnu. Jak cely beh koncipovat? Diky moc
Mahulena
Běhání s Quidem
Pokud vaše časové možnosti představují 20-30 minut denně, není bohužel moc možností, co vymyslet. Prostě běhejte podle toho, co vám váš denní režim dovolí. Důležité je začít vždy pomalu, než se tělo zahřeje, žádná speciální rozcvička není třeba. Konec běhu by měl být opět volnější, případně pak stačí opatrně protáhnout nejnamáhanější partie (stehenní svaly, lýtka, achillovky atd.). Pokud ale s běháním teprve začínáte, buďte připravena na to, že než si zvyknete, vás bude tak jako tak bolet celé tělo:-) Přeji hodně štěstí!
Archiv
Dobrý den. Začala jsem dle vašeho seríálu běhat, moc mě to baví. Poradíme mi prosím v jakém pásmu TF by bylo nejlepší běhat pro obecný rozvoj vytrvalosti? Ročně najezdím 3500 km na kole a dříve jsem i závodně hrála basketball. Jsem schopná běžet při TF 175 - 184 45 minut bez velkých potíží, ale to asi není moc dobře. Moje max TF je 196, 29let, výška 189cm a 72kg. Děkuju moc.
Pavla
Běhání s Quidem
Běháte při příliš velké TF. Sice vám běh v tomto nedělá velké obtíže, ale rozvíjíte jiné parametry než obecnou vytrvalost. Ideální pro rozvoj obecné vytrvalosti je běh zhruba na úrovni 70-75% TFmax.
Archiv
Doporučujete jako doplněk při špatném počasí jen běžecký trenažér (pás) nebo i eliptický trenažér, který je cenově mnohem dostupnější?
Jiri
Běhání s Quidem
Obojí je dobré na rozvoj aerobní vytrvalosti, ale běžecký trenažér je samozřejmě pro běžecký trénink lepší.
Archiv
Dobrý den,kolikrát v týdnu je třeba chodit běhat,když bych chtěla zhubnout 2kg?A jak dlouho?Děkuji za odpověd
Vlastik
Běhání s Quidem
Věřte mi, že neexistuje žádná formulka, kolikrát týdně a jak dlouho běhat, abyste zhubla nějaký přesně daný počet kilogramů. Ovlivňuje to řada věcí, mj. i váš jídelníček. Prostě začněte běhat (opatrně) a uvidíte. Dva kilogramy není tak moc, není to určitě záležitost dlouhých měsíců.
Archiv
ahoj, jsem aktivni sportovec ( fotbal, squash, bezecke lyzovani + spousta dalsich sportu....) a beh pouzivam ( resp. pouzivala ) jsem k udrzeni kondice. Jsem po dvou operacich achillovy slachy ( obou ) kvuli Haglundove exostoze. Muj ortoped mi pravil, ze ted budu nachylnejsi k rupture AS. AS me stale boli a v podstate nemohu behat. Pomuzou mi nejake specialni bezecke boty, vlozky nebo ortezy nebo se mam s behem rozloucit? Po jakekoliv zatezi mam AS ztuhle a hodne boli.... Diky za odpoved a preju pekny (bezecky) den.
lucie
Běhání s Quidem
Nejlepší bude navšítivt podiatra, který vám zhotoví speciální vložky, jež by odlehčily vašim potížím. Důležitá je rovněž volba takové obuvi, která bude šetrná k vašim achillovkám.
Archiv
Dobrý den, je to asi blbost ale někde jsem slyšela fámu, že během se zhoršuje celulitida. Je to možné? Díky
Katuš
Běhání s Quidem
Vaše tušení je správné, je to nesmysl.
Archiv
beham podle planu a i kdyz patrim k tem, pro ktere je beh nejhorsi druh pohybu, zatim vytrvavam...moji motivaci je nasledna pycha z toho, ze i ja, jsem schopna to ubehnout...:o)...abych se dostala ale k dotazu..neni mi moc jasna technika behu, zkousela jsem behat tou kolibkou, pata-spicka, ale trpim pocitem, ze pak kroutim nohy a ta kolibka je pres vnejsi hranu chodidla - to asi nebude to prave orechove, co? Za druhe jsem docela zdesena z toho, jak strasne zatracujete asfalt...ja pobezim radeji na asfaltu nez na nejake polncce, protoze tyto nezpevnene povrchy jsou plne kamenu, rigolu a pod a ja se vubec nemuzu soustredit na beh a na dychani. Vsechny sily jdou na to, abych si nezvrkla kotnik(prip. neco horsiho) - takze co myslite tim prirodnim povrchem???
E
Běhání s Quidem
Asfalt nezatracuji, jen říkám, že pro začátečníky to není ideální povrch. I on má samozřejmě v určitých případech v tréninku svůj velký význam: například pokud se chystáte na závod, který se běží po asfaltu, je nutné na tomto povrchu často trénovat. Navíc asfalt není jen jeden - určitě se vám bude běhat lépe po hladkém a "vyšisovaném" než po drsném. Podobné je to s přírodními povrchy. Lesní cesta může být rovná a měkká, což je na běhání ideální, ale stejně tak na ní mohou být kořeny, kameny, prohlubně, prudká převýšení a to už taková pohoda není. Při volbě povrchu je tedy dobré brát v potaz více hledisek. K té technice: snadněji se to ukazuje, než popisuje:-) "Učebnicový" došlap by měl být veden přes patu po vnější straně a odraz pak přes špičku nohy, se zapojením kotníku. Určitě si nohu nekruťte, snažte se, ať je váš pohyb co nejpřirozenější. A vůbec nejlepší je nad tím moc nepřemýšlet a nesoustředit se na každý krok, to byste z běhání neměla moc velkou radost. Uvidíte, že váš styl se s počtem desítek a stovek naběhaných kilometrů sám upraví. Jen si dávejte pozor na to, ať neděláte moc dlouhé kroky a ať se noha nedostává příliš daleko před těžiště.
Archiv
Je mi 58 let. Měřím 178 cm a vážím 85 kg. Při jakékoliv námaze se hodně potím. I při rychlejší chůzi mě za chvíli pálí na prsou a silně se potím. Neuběhnu více než 400m. Byl jsem na vyšetření u lékaře (jel jsem na rotopedu) a nic mi nezakázali ale ani nedoporučili. Moje otázka zní: Je pro mě běh vhodný a zvýším si fyzickou kondici tak, že přestane pálení na prsou při fyzické námaze? Ještě musím dodat, že ani v mládí jsem rád neběhal, i když jsem nynější potíže neměl. Nekouřím, ale veškerý čas trávím u počítače a v autě. Děkuji za odpověď
Petr
Běhání s Quidem
Na vašem místě bych vyhledal lékaře, který vám dá méně alibistickou odpověď, nejlépe sportovního.
Archiv
Ahoj,co běh v Praze a jaká jsou zde vhodná místa. Běhám 5x denně cca 40 minut, ale po asfaltových cestách. Chystám se koupit tabletky na klouby - pomůžou?
Ondra
Běhání s Quidem
V Praze je spousta vhodných lokalit: Kunratický les, Šárka, Hvězda, Ďáblický les, Stromovka... Záleží, kde bydlíte. Vámi zmiňované tabletky mají smysl při skutečně intenzivním tréninku, například při náročné přípravě na maraton. Kloubům nejvíce pomůžete, když budete dodržovat zásady správného tréninku (správná obuv, adekvátní zátěž, vhodný povrch).
Archiv
Ahoj Quido, začala jsem běhat na jaře a teď běhám asi hodinu denně - sem tam nějaký den vynechám. Ale i přesto že jsem si pořídila běžecké boty mě občas po běhu začnou bolet paty tak že, na jednu nebo druhou nohu nemůžu došlápnout. Budu ráda za radu protože nevím kde je chyba. moc díky
jane
Běhání s Quidem
Může jít o otlak, nebo o zánět plantárního svazku, který se projevuje bolestí u paty (viz aktuální díl seriálu). Zkuste dát pár dnů klidu, postižené místo ledujte. Kdyby to nepomohlo, zajděte k podiatrovi. Je možné, že máte nějaký problém s klenbou, který by vyřešily speciální vložky. Další možnou příčinou může být běhání po tvrdém povrchu.
Archiv
Ahoj, mohl by jste zaradit taky treninkovy plan pro trochu vice nez svatecni sportovce? Ja beham 5 krat tydne cca 50 minut. Ocenil bych, kdby tam byl bud tepovy prumer pro kazdy trenink, nebo rozlozeni pro vytrvalost a rychlost atd. Dekuji.
Pavel
Běhání s Quidem
Seriál, který navíc za dva týdny končí, je určen především pro začínající běžce. Proto tam nebyl (a ani už nemůže být) zařazen plán pro ambicioznější bežce.
Archiv
V Hervisu mají speedtester v akci, jakýsi X-fact se 109. Cenovka je velmi sympatická, v akci cca 650 i s hrudním pásem. Má to cenu a neboje to šunt. Podotýkám, že od toho nečekám zázraky, jenom přibližné určení aerobní hranice, nejsem atlet, rekreační běžec. Díky, M.
Mik
Běhání s Quidem
Tento model neznám, takže vám nemůžu referovat o jeho kvalitě. Aspoň tedy obecně: cena je výrazně nižší než u špičkových značek, ale zároveň je otázkou, co za ni dostanete. Pokud potřebujete jen znát aktuální tepovou frekvenci a nejde vám o zátežové zóny či řízení tréninku, třeba by vám to mohlo stačit. Jestli to je možné, najděte si nejdříve nějaké informace na internetu nebo přímo v prodejně. Na druhé straně, pokud jste rekreační běžec bez sportovních ambicí, myslím, že se bez sporttesteru v pohodě obejdete. Po čase získáte (nebo už možná máte) svůj "vnitřní tachometr" a budete vědět, jestli běžíte v aerobním pásmu či nad ním. A běhání bez sporttesteru je určitě příjemnější než s ním:-)
Archiv
Dobrý den, překvapila mě poznámka, že pocením se nehubne. Sportoval jsem závodně a i tam nás vedli k tomu pořádně se navléct v případě, že potřebujete trochu shodit.. Není to tedy pravda a můžu klidně chodit celý rok běhat v trenýrkách a nebude to mít na hubnutí, tuk v těle a rýsování svalstva vůbec žádný vliv?
karel
Běhání s Quidem
Když se navlečete, docílíte větší dehydratace, jenže během několika hodin stejně budete muset tekutiny doplnit. Jak jsem již psal, občas tuto fintu provádějí například zápasníci, když před turnajem mají povinné vážení a potřebují do své hmotností kategorie trochu shodit. Trénují navlečení, jdou do sauny a váha jim skutečně ukáže méně. Ale jim jde o krátkodobý efekt, potřebují zhubnout jen pro daný okamžik vážení. Kdyby to bylo s pocením a hubnutím tak jednoduché, všichni budou po létě hubenější:-) Pokud jste trénoval navlečený, mohlo to mít jediný efekt - musel jste při stejné rychlosti vydávat o něco více energie, protože jste se pohyboval obtížněji než za normálních podmínek. Vlastně se dá říct, že šlo o něco jako trénink se zátěží.
Archiv
Mam opacny problem. Merim 174 cm a vazim nekdy i 60 Kg. Myslim, ze se pohybuju na hranici optima a lehke podvahy. Beham 40 min. 3x tydne a k tomu lehce posiluju. Snazim se jist 5x denne. Avsak na vaze nejsem schopen pribrat. Muzete mi poradit? Diky.
Radek
Běhání s Quidem
Myslím, že běhání není na přibrání váhy ideální sport. S posilováním máte větší šanci, zvláště pokud jej doplníte vhodným jídleníčkem (hodně bílkovin). Ale úspěch ještě není zaručen. Možná máte dědičné předpoklady k tomu, abyste měl útlou postavu, a nikdy z vás nebude hora svalů.
Archiv
Ahoj, před měsícem jsem po dlouhé pauze (cca rok a půl) začal znovu běhat. Ze začátku to šlo docela dobře; překvapilo mě, že bez problémů vydržím půl hodiny. Běhal jsem 2-3x týdně. Po 14 dnech jsem se ale začal zhoršovat, ke konci běhu mě začala bolet okostnice na pravé noze. Myslel jsem, že jen špatně došlapuji, ale běhám stejně jako dřív. Bohužel vzdálenosti musím postupně zkracovat, protože noha začíná bolet po stále kratším časovém úseku. Dost se bojím zranění...co dělat, abych to napravil? Zkoušel jsem běhat po různých površích, to ale nepomohlo. Díky za radu
Pavel
Běhání s Quidem
Více o tom zranění najdete v dnešním 12. dílu seriálu.
Archiv
Nejdrive bych rada podekovala za serial. Dodrzuji treninkovy plan pro svatecni sportovce a citim se bajecne, telo me sice boli ale prijemne. Chtela jsem se zeptat jaka je celkove logika v treningovem planu. Proc je jeden den 20 minut pak 30, proc je v nedeli vzdy vic nez predchozi dny a v utery a ve ctvrtek naopak mene? Zda se to mozna jako prilis obecna otazka ale ja jako svatecni sportovec nechapu proc se strida jeden den 20 minut a druhy 25 minut. V cem je to vyhodnejsi nez bezet kazdy den 25 minut? Dekuji
Julie
Běhání s Quidem
Zacnu nedeli: jeden beh v tydnu by byt mel kvuli rozvoji vytrvalosti delsi a v planu je zvolena nedele, protoze vetsina lidi ma nejvice casu na sportovani. Ale klidne to mohla byt sobota, samozrejme. Jinak kazdy spravny plan by mel byt zalozen na stridani "lehkych" a "tezkych" treninku, aby telo dokazalo regenerovat z predchozi zateze a zaroven bylo pripraveni na tu nadchazejici. Z toho sameho duvodu je zarazen volny den po dlouhem nedelnim behu a pred vikendem. Samozrejme v uvodnich dilech zacatecnikeho planu to tolik nevynikne a muze se vam zdat, ze bezet 20 nebo 30 minut je vlastne stejne. Ale v dalsich fazich (kdy pribudou rychlejsi behy) jsou rozdily uz vetsi a tam to skutecne ma smysl. Dalsim z duvodu je to, ze kdyz budete behat kazdy den stejnou trasu (v tomto pripade 25 minut), bude vam behani zrejme pripadat dost nezazivne, upadnete do stereotypu.
Archiv
Ahoj Quido , při (a hlavně po) běhu v chladném počasí mně nepříjemně bolí bradavky-třením o triko.Poradíš,jak se toho vyvarovat?Díky.
Radim z Brna
Běhání s Quidem
Je to velmi jednoduché: před během si bradavky přelepte náplastí. Věřte, že je to u mužů poměrně častá obtíž, zvláště při delších bězích. Další možností, jak se této nepříjmenosti vyvarovat, je neběhat v bavlněném tričku, ale zvolit nějaké z umělých materiálů.
Archiv
Dobrý den, chtěli bychom s manželem koupit domů kvalitní běžecký pás, problém je v tom, že v prodejnách sportu nám dávají katalog podle kterého si máme hned objednat, ale my bychom si chtěli pás odzkoušet a poradit se.Ikdyž běháme téměř denně ve výrobcích se nevyznáme.Mohl byste nám poradit konkrétní značku a sdělit asi cenovou relaci? Nejde sice o profesionální pás do fitnes, ale chtěli bychom kvalitní a aby nedocházelo k enormním otřesům kloubů. Děkuji
Alena
Běhání s Quidem
Běhací pásy znám pouze jako občasný uživatel ve fitness centrech, takže vám bohužel neporadím.
Archiv
Dobrý den,zajímá mě,jaký je rozdíl mezi Pilatesem a normálním cvičením. Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Boženka
Běhání s Quidem
Nevím, o tuto oblast se nezajímám.
Archiv
Díky za seriál. Jedu podle něj (začátečníci) 3 týdny a i přes mé tělesné parametry (36 let, 172 cm, 90 kg) si užívám pohybu a postupného zlepšování kondice. Minulý týden jsem ale po pětidenním cyklu cítil unavené až bolestivé kyčle. Po dvou dnech volna se to ztratilo a začal jsem znovu s během. Tento týden mě to "drží" už třetí den, ale připisuji to spíš namožení při celovíkendové práci na rekonstrukci domu, kdy jsem dlouho pracoval ve dřepu a v předklonu. Vysadil jsem tedy běh a čekám, že bolesti odezní. Mám ještě nějaký den počkat a znovu začít nebo mám navštívit lékaře? P.S. Držím palce všem, kdož začali s běháním podle tohoto seriálu. Poznal jsem jak je běhání skvělé, i přes drobné bolístky, skvělé ;-) Díky.
Zdeněk
Běhání s Quidem
Pokud jste si při práci namohl svaly či úpony, měl by stačit krátký klid. Případně zkuste opatrné protahování. Kdyby samozřejmě bolesti přetrvávaly i nadále, zajděte k lékaři.
Archiv
Ahoj, mám dotaza ohledně oblečení na zimu. Co byste doporučoval na nohy? Zkoušel jsem běhat v teplákách, ale nic moc! Tak jsem začal uvažovat o elasťácích. Potkávám lidi, co v nich běhaj, ale připadá mi to málo! Není v nich zima? Dává se pod ně ještě nějaká vrstva termoprádla? Nebo už jsou zateplené? Díky Honza! PS: je opravdu těžké najít nějaký obchod, kde tomu prodavači opravdu rozumí a poradí! Většinou to jsou brigádníci, kteří nevědí vůbec nic! Mohl byste eventuelně nějaký takový obchod v Praze s běžeckým oblečením doporučit?
Honza
Běhání s Quidem
Tepláky opravdu nejsou nejlepší volbou... Ideální jsou elasťáky, v mrazech je můžete ještě doplnit termoprádlem. Samozřejmě záleží i na vaší odolnosti - třeba mně při 90% zimních běhů stačí jen elasťáky. V Praze běžecké oblečení nenakupuji, v tom vám neporadím. Jinak s vaší připomínkou o kvalitě obchodů se sportovním zbožím bohužel souhlasím. Naštěstí s elasťáky snad ani nemůžete udělat chybu a snadno se obejdete bez prodavačovy asistence. Horší je to s botami. Tam výběr nevhodného modelu můžete odskákat zdravotními komplikacemi... Přeji hodně štěstí nejen při hledání správného obchodu:-)
Archiv
Ahoj, co se rozumi nerovny teren? V lese jsou koreny, cesticky jsou tvrde s ruznymi sklony...Zkousim behat "tam a zpet" po stejne trase, aby se sklony vyeliminovaly. Cetl jsem o treningovem systemu "schody do nebe"- prvni beh (do 60%TF) co v pohode ubehnemem, cas vydelit 3. Dalsi den 3,5x, 4x a 4,5x. Den odpocinku. 1.den 3,5.....? Ale jak dal pokracovat, to bych po 14 dnech behal hodiny? Kdyz zacinam po prestavce zpusobene virozou, lze brat jako urcujici zatez- TF? Nebo zacit hodne kratkymi casovymi useky?
Mirek
Běhání s Quidem
Nerovný terén může být paradoxně i silnice, která se mírně svažuje ke krajnicícm. Pokud tedy běháte pravidelně a dlouhé trasy po levé krajnici, permanentně došlapujete levou nohou jinak než pravou a tato nerovnováha může vyústit ve zranění... Ať už běháte kdekoli, zkuste se takovému jednostrannému zatěžování vyhnout. V terénu je důležité mít boty, které vám zajistí stabilitu. Program "schody do nebe" neznám. TF je po nemoci dobrým ukazatelem - mj. podle klidové TF poznáte, zda jste skutečně už fit. I když totiž odezní příznaky virózy, vaše klidová TF může být ještě zvýšená, což znamená, že organismus není na sportování připraven. Co se zátěže týká, nejlepší je se držet svých pocitů než nějakých přesných čísel. Začněte krátkým výklusem a uvidíte, jak tělo zareaguje. Když vše bude bez problémů, postupně zátěž zvyšujte.
Archiv
Ahoj Co si myslíte o kombinaci běhání kreatin?
Petr
Běhání s Quidem
Nic dobrého...
Archiv
Dobrý den, již třetí týden běhám podle vašeho tréninkového plánu pro začátečníky. Až doteď to bylo v pohodě,ale po zvýšení dávky na 10 minut mě začala bolet kolena. Bolí mě i druhý den. Dá se s tím něco dělat? Možná něco dělám špatně. Díky za odpověď.
Lucka
Běhání s Quidem
Pokud vyloučíme špatný povrch nebo nevhodnou obuv, půjde zřejmě o tom, že máte slabé svaly, které pomáhají kloubům tlumit dopady. Zkuste si každý den jednoduchý cvik: sedněte si na kraj postele, dejte nohu vodorovně před sebe, držte ji v této poloze 30 vteřin, potom nohy prostřídejte. Celé to opakujte třikrát. Věřím, že vám to pomůže.
Archiv
Ahoj, chci se zeptat na tvůj názor ohledně běhání na běžeckém pásu. Myslím, že je to rozhodně zdravější než utíkat po městském betonu mezi výfuky aut (a do přírody je to daleko). Zajímalo by mě, jestli jsou mezi běháním venku a "uvnitř" nějaké zásadní rozdíly - je potřeba si na něco dávat větší pozor? je to fyzicky méně namáhavé? jiná zátěž svalů? Díky za odpověď
PT
Běhání s Quidem
Už jsem na podobnou otázku odpovídal, tedy aspoň stručně znovu. Výhody pásu: nejste závislý na počasí ani denní době, hned po doběhu se můžete osprchovat, stále máte po ruce lahev s pitím nebo ručník, dobře se trénuje nácvik specifického tempa, podle potřeby můžete libovolně měnit sklon "trasy". Nevýhody: monotónnost tréninku v uzavřené místnosti. Fyzicky náročnější bude běh v přírodě, protože jste vystaven vlivům počasí, např. větru. Ale pozor: pokud běháte ve fitness centru, které není klimatizované, dochází zase k větší dehydrataci. Běh na pásu se musíte "naučit", ale nebojte, nená to nic složitého, zvyknete si brzy. Důležité je držet se v přední části, aby vás pás "nevykopl". Trochu jiný je dopad a odraz, protože běžíte po pružném povrchu.
Archiv
Kde si mam koupit "elastaky" na behani? Kolik stoji?
Pavel
Běhání s Quidem
Seženete je v každém slušném obchodě se sportovním oblečením. Ceny dlouhých elasťáků jsou samozřejmě různé, u značkového zboží se většinou pohybují okolo 1000 Kč.
Archiv
Ahoj, začala jsem pravidelně běhat (3x do týdne). Vše je v pořádku až na to, že asi po 15 minutách běhu mě začne bolet (píchat) v břiše (střevech). Většinou na levé straně. Dělám něco špatně, nebo můžu mít nějaké zdravotní potíže? Děkuji za odpověď.
Markéta
Běhání s Quidem
Zdravotní potíže samozřejmě nemůžete nikdy vyloučit, ale pokud vás tyto problémy trápí jen při běhání, asi to nebude pravděpodobné. Možná máte příliš krátkou pauzu mezi jídlem a během.