Alergologická poradna dr. Nouzy

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Nouza

Trpíte alergiemi? Máte problémy s imunitou? Na vaše dotazy odpovídá renomovaný imunolog MUDr. Martin Nouza. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Alergie na zvířata
Dobrý den, obracím se na Vás s problémem svého 11-letého syna. Již od 18 měsíců pro dechové potíže užíval Berotec, později přešel na Flixotide, byla prokázána alergie na prach , roztoče i pyly. Díky léčbě byl relativně bez větších problémů , nebo byly jenom přechodné. Syn dokonce závodně plave. Na podzim začal mít problémy s úporný přetrvávajícím dráždivým kašlem,diagnostikována laryngitida.Potíže se objevují krátce po přeléčení antibiotiky znovu,třikrát po sobě bral antibiotika, RTG plic neg. Od pol. 12/2010 byla nasazena léčba Imunorem. Znovu se potíže objevily dnes 1. den po návratu do školy/ týden po dobrání amoksiklavu/ v podstatě z hodiny na hodinu, Alegolog má nyní podezření že za synovi problémy může spolužačka se kterou sedí v lavici, která doma chová psa /čivavu/ a kočku. Ráda bych znala Váš názor zda je možné aby takto nepřímo mohla zvířata způsobovat takové problémy a jak v léčbě dál. Děkuji mnohokrát za odpověď. Moravcová
I. M
MUDr. Nouza
Paní Moravcová, je to možné, pokud je váš syn alergický na psa či kočku. Možná to podzimní zhoršení bylo způsobeno infekcí, která způsobila slizniční změny, jakosi zvýšenou citlivost průdušek a sliznic, které přetrvávají. Zvažte pobyt v lázních, na horách, v ozdravovně, apod. S mnoha pozdravy, prim. MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1 www.imunologie.cz
Alergie na zvířata
Dobry den,priblizne pred 2 rokmi mi zistili ponamahovu astmu a pred mesiacom som si kupila psa .Po mesiaci som zacala yo dna na den kaslat.Rano ked vstanem mam trochu zahlieneny krk.moze to bit alergia na psa? Dakujem
Miša
MUDr. Nouza
Ano, Míšo, může to být alergie na psa. Jistě dobře víte, že to nebylo moudré, pořídit si psa. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1
Alergie na zvířata
Dobrý den, mám alergického syna (10let) na pyl, plíseň, ořechy. V posledním roce se mu vyrazně zhoršil ekzém - jsou mokvající malé pupínky, hlavně na rukou a nohou. Na kožním nám dávají kortikoidy, ale zaberou jen na chilku cca 5 dní a ekzém je zpět. Může jít o alergii na křečka? Pořídili jsme si ho zhuba před rokem. Děkuji ;
Martina
MUDr. Nouza
Martino, v zásadě nedoporučujeme žádná zvířata do interiérů, tím méně u alergického děcka. Je tedy potřeba rozhodně zvážit jeho setrvání u vás, provést velký úklid a chovat se v intencích protialergického režimu. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1
Alergie na zvířata
Dobrý den mám prokázanou alergii na psa. Doma mám york .ter., kterého mám již 10 let. Před tím také tu samou rasu a to 15 let. Patrně jsem si alergii , dle lékařky vypěstovala. Momentálně užívám AERIUS. A snažím se izolovat od svého miláčka - alespoň zákazem do ložnice. Chci se zeptat, na kapky STAROLAL . Jaký je Váš názor na tyto kapky? Miluše V.
Miluše Valvodová
MUDr. Nouza
Vážená paní, ano desenzibilizační léčba by mohla pomoci vás zbavit alergie na pejska... Moc Vás zdravím a přeji hodně štěstí, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Alergie na zvířata
Dobrý den, prosím Vás o radu která se týká mojí dcerky. Od mala jsem velmi alergická na kočky a papoušky. Vždy jsem se snažila těmto zvířátkům vyhýbat. Manželova maminka má bohužel doma kočku i papouška, takže nejezdím k ní na návštěvu. Mám ale roční holčičku a bojím se že bude alergická po mě. Tchýně samozřejmě chce vnučku k sobě na návštěvy, ale já se bojím že touto návštěvou a kontaktem se zvířaty se u dcerky alergie aktivuje. Jsou moje obavy opodstatněné, nebo se nemusím bát? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji Vám pěkný den.
Hanka
MUDr. Nouza
Milá Hanko, vaše obavy jsou na místě, jistě by bylo dobré, kdyby i vaše dcerka nepřícházela do dlouhodobého kontaktu s možnými alergeny, neboť riziko, že se i u ní vyvine alergie, je poměrně vysoké. Moc Vás zdravím a přeji vše dobré, prim. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Alergie na zvířata
Dobrý den, mám kocourka v bytě rok a půl. Objevila se mi alergie (je to trojka podle testu a spinometr neukázal nic hrozného). Jsem s kocourkem v kontaktu většinu týdne, zbytek týdne trávím mimo. Číču pryč nedám, to bych ztratila půlku smyslu života. Prosím o radu, jak léčit nebo popřípadě aspoň udržet alergické reakce tak, aby se to nezhoršovalo. Vím, že jsou dvě možnosti: a)buď si nechat 3 roky aplikovat injekce Phostal, b) asi za 2000/rok si kupovat speciální kapičky. Má doktorka nebyla moc sdílná, řekla mi, že mám přijít až se kočky zbavím, že jinak žádná léčba nemá cenu a že jsou to vyhozenné peníze. Neříkejte mi, že všichni, kdo jsou alergičtí dají zvíře pryč. Zajímalo by mě jak se to řeší u lidí, kteří se rozhodnou zvíře si ponechat a zda je u nich možnost léčby, popřípadě, zda pomáhá nějaký přípravek, kterým by se zamezilo šíření alergenů po bytě (když tam číča je neustále-nemohu jí daát např. na týden pryč. (jsem alergická ještě na trávy, pelyněk, dřeviny). Děkuji
Katka, Praha
MUDr. Nouza
Katko, je to všechno tak, jak již víte. Ano je to těžké. U alergiků radíme důrazně se kočky zbavit, nechat ji třeba u rodičů a tam ji občas navštěvovat. Nebo ji držet venku a nepouštět do bytu. Pokud nic z toho nechcete udělat, řešení alergie by mohla přinést desenzibilizace, ať již injekční nebo kapičkami, jak vám vaše lékařka vysvětlila. Moc Vás zdravím, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Alergie na zvířata
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Koupili jsme mladšímu synovi kočičku a starší syn začal pšikat, kašlat, v noci nemůže spát jak mu chrčí na produškách. Jsem z toho vyřízená, mladší syn pláče, kočiku nechce dát z domu. Koupila jsem synovi reactine, potom zyrtex, nic nepomáhá. Prosím o radu. Děkuji moc, hezký den. Lenka
Lenka727@seznam.cz
MUDr. Nouza
Milá Lenko, kočka v bytě s malými dětmi nemá co dělat. Riziko alergie zvláště u kočky je vysoké, a často vede k dechovým obtížím až astma bronchiale! Nechte staršího syna vyšetřit a kočku pokud možno držte venku, mimo byt. Moc vás pozdravuji, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie.
Alergie na zvířata
Dobrý chcem sa spýtať aký su sy pre alergikov okrem naháčov a je tam aj Bischon
Peter
MUDr. Nouza
Milý Peter, bojím se žádný. Zvláště ne pro děti. Je třeba si uvědomit velké riziko zhoršování alergie a přechod i do astmatu. Pokud však není zbytí, pak může být vhodný pes, kterého je možné často koupat. Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
Dobrý den, mám děti, které jsou alergické na prach a roztoče. Chtěli by pejska a slyšela jsem, že snad by mohl být Jorkšír. Je to pravda?
Lucka
MUDr. Nouza
Dobrý den, z alergologického hlediska, zvláště u dětí, nelze doporučit žádné domácí zvíře, ani jorkšíra. Přeji vám i dětem pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
Dobrý den,jsem ve 14.týdnu těhotenství a jsem alergická na pyly a srst koček. Má alergie asi není tak vážná, protože jsem nikdy nemusela užívat léky. Teď ale řeším "problém": Máme v bytě domácí kočku, která nechodí ven. Paní obvodní doktorka mi však radí, abychom ji dali kvůli mé alergii a těhotenství pryč. Proto bych se ráda zeptala, do jaké míry může kočka ohrozit naše miminko? Vadí kočka miminku už teď v těhotenství,nebo až když se narodí? Slyšela jsem, že když už je jeden z rodičů alergik, je zde vysoké %, že bude i dítě alergické. Nevím si rady, nechci našemu miminku uškodit, můžete mi prosím poradit? Předem Vám děkuji za odpověď.
Lucie
MUDr. Nouza
Milá Lucie, víte to sama dobře, že pro alergika zvíře doma není moc dobré. Zvláště kočka - její alergeny jsou hodně agresivní. V těhotenství není vaše miminko ohrožené, ale narodit by se mělo pokud možno do prostředí bez alergenů... Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
Dobry den chtela bych se zeptet jak se projevuje alergie na křečka
Jana
MUDr. Nouza
Jano, alergie se obvykle projeví jako každá jiná: svědění očí a nosu, kýchání, rýma, dechové obtíže nebo kožní projevy. Přeji vám pevné zdraví a co nejméně starostí s křečkem, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
dobrý den, chci se zeptat: Přáli bychom si křečíka. Bratr má atopický ekzém a někdy má alergické reakce na pyly. Alergie na jakékoliv zvíře jsme nepozorovali. Můžeme si, přesto křečíka pořídit?
anna
MUDr. Nouza
Milá Aničko, z alergologického hlediska nedoporučujeme domácí zvířata, ani křečíka, zvláště ne v alergické rodině. Takže promiň, ale moc jsem tě nepotěšil. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
Dobrý den.Pane doktore je možné, že by se alergie na křečka mohla projevovat bušením srdce, vyčerpaností a pocitem nedostatečného nadýchnutí?Děkuji.
Radek
MUDr. Nouza
Milý Radku, může to tak být, alergie, pokud je výrazná,tak stojí tělo hodně energie a může vést i k astmatickým obtížím, které se budou projevovat dechovými problémy. Nechte se vyšetřit, včetně spirometrie. Hodně štěstí, váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den, synovi se již 10 let každoročně oloupe kůže na dlaních. Spála při prvních příznacích byla vyloučena, nyní se to opakuje každoročně.Kožní lékař neporadil. Můžete prosím sdělit, zda se nejedná o nějakou skrytou chorobu, anobo je třeba alergie. Má záznam v alerg. poradně na kočičí srst. Může to mít souvislost? Děkuji a nebo jaká vyšetření podstoupit - dnes je mu 18 let. Děkuji
Hana S.
MUDr. Nouza
Milá Hano, může se jednat o formu ekzému, spojeného s alergií. Další vyšetření? Asi opět na kožní. Hodně štěstí, váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den, můj syn (5,5let) trpí pylovou alergií.Ráda bych se zeptala co vlastně přesně znamenají výsledky jeho krevních testů a jakých hodnot mohou nabývat, resp. jaké jsou normální hodnoty. Konkrétně má S-IgA 0,78;S-IgE 588(pes); S-IgG 10,78; S-IgM 0,51; ECP 9. Děkuji za odpověď.
Lucie Grusová
MUDr. Nouza
Vážená paní, hodnoty svědčí o alergii na psa, ostatní hodnoty by měly být vpořádku. Každopádně se poraďte se svým lékařem. Zdravím, dr. M. Nouza
Alergie na zvířata
Dobrý den, mé dceři je 5 let. Má lehkou formu astma a trpí členitou alergií na pyl, roztoče, psy...apd. Ukrutně si však přeje psa, poslední dobou se toto přání stupňuje, že až nejde odolat. Prosím můžu jí pořídit psa? Vybrala plemeno Cane Corso. Prosím poraďte co dělat když bych jí tohoto psa koupil. Jak udržovat domácnost (byt) v optimálním stavu tak, aby se to její nemoci dotýkalo co nejméně. Popřípadě jaké protialergenní preparáty pro psa využívat (šampony, desinfekce...apd). Vím, že astma je také psychosomatická nemoc - proto nechci, aby si tento svůj stav aktivně uvědomovala. Prosím proto o radu a pomoc. Jak sledovat stav vývoje vztahu "pes vs dcera" , a jak postupovat..Prosím odepiště ještě dnes třeba na můj mail roman.senko@centrum.cz / moc vám děkuji. S přátelským pozdravem Senko Roman
Roman Senko
MUDr. Nouza
Vážený pane, je mi to líto, ale současná alergologie vám nemůže doporučit psa pořídit. Riziko zhoršení astmatu, jako závažné nemoci, je značné. MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Milý pane doktore! Mám na Vás na soužití zvířátek a alergika v jedné domácnosti. Jednou jsem absolvovala návštěvu v rodině, kde měli v bytě pejka a já jsem asi po hodinovém pobytu začala chraptět. Sama plánuji již více než rok pořízení pejska do bytu (většího) a tak bych se vás chtěla zeptat (několikrát jsem to četla), zda je možné, aby si tělo na alergen zvyklo a přestalo ho tak vnímat! Nerada bych se vzdávala svého snu! Také bych se ráda dozvěděla, zda jsou terarijní zvířátka (chameleoni apod.) vhodná pro alergiky. Děkuji moc
Andrea, Cheb
MUDr. Nouza
Milá Andreo, pro alergika není žádné soužití se zvířaty moc vhodné. Nedoporučuje se. Pokud však nedáte jinak, je lepší mít želvu nebo chameleona (pozor však na seno a podestýlky), než pejska. Pokud se jedná o zvyknutí, tak na to moc nevěřím. Ale záleží jistě na vašem rozhodnutí. Třeba si jednou pořídíte psa, splníte si svůj sen, ale pes bude žít venku, bude pro vás hlídat a vy z něj budete mít stejnou radost, jako by byl u vás v ložnici. Váš, dr. M. Nouza.
Alergie na zvířata
Dobrý den, dcera, (6 let, 15 kg váhy)často nemocná a léčená antibiotiky, prošla kožním vyšetřením na alergeny a kočičí alergen vyšel pozitivní. Při styku s kočkou nemá žádné projevy alergických reakcí a během posledního roku se její zdravotní stav zlepšil. Celková fyzická kondice včetně stravování se také zlepšila. Dá se v takovémto případě pozitivní kožní nebo krevní test na alergen kočky považovat za alergii na kočky? Dále se chci zeptat zda je standardní nasazovat v takovémto případě ZYRTEC a nutné vylučovat styk s kočkou?
Pavel
MUDr. Nouza
Milý Pavle, pokud toto opatření vedlo k tomu, že vaše dcera je méně nemocná, tak bylo jistě správné. Vzhledem k tomu, že v kožním testu byla reakce na kočičí alergeny, kontakt s kočkami bych rozhodně nedoporučoval, mohlo by to vést ke skrytému rozvoji průduškového astmatu. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobry den.Chcela by som sa spytat ci si mozem kupit skrecka ak mam alergiu na macku.dakujem vopred za odpoved
Lucia
MUDr. Nouza
Již jsem odpověděl.
Alergie na zvířata
Dobry den.Chcela by som sa spytat ci si mozem kupit skrecka ak mam alergiu na macku.dakujem vopred za odpoved
Lucia
MUDr. Nouza
Milá Lucie, alergie na kočku není zkřížená s alergií na křečka. Avšak jako alergik byste doma neměla mít žádné zvíře. Zdravím, dr. M. Nouza
Alergie na zvířata
Dobrý den pane doktore, chci se Vás zeptat jestli nevadí, když pes Rasa Mops se mnou spí v posteli?Alergii na něho nemám byla jsem před rokem u imunologa a měla jsem vysokou imunitu a snad je alergii na břízu, jinak mi nic nenašel, náš pes je každý týden možná častěji koupán a je to bytový pes, proto se ptám když máme chlupy v posteli, občas mě to štípe ale nic na zádech nemám jestli se mi nemůže něco stát, třeba vyvolat akne?Děkuji
Perlorodka
MUDr. Nouza
Dobrý den, pokud vám to nedělá problémy, nechte si psa v posteli, ale v principu mi to nepřipadá rozumné. Mohla byste si alergii na psa takto spíše vyvolat. Zdravím, dr. M. Nouza
Alergie na zvířata
Dobrý den,pane doktore chtěla jsem se zeptat.Vím,že co se týká alergiků a astmatiků nedoporučujete žádného pejska,ale když přece jen tak jorkšíra nebo austral.silk terriera.co říkáte na west highland white terrier-westíka?jsou i jiní pejsci"vhodní"jako jorkšír?Děkuji Fromlová pokud je to možné pošlete mi prosím odpověd na mail marketka.fromlova@seznam.cz dekuji
marketka.fromlova@seznam.cz
MUDr. Nouza
Milá Markétko, pokud si moc přejete westíka, můžete to zkusit. Bylo by dobré zjistit, zda jej lze častěji koupat. Dr. Nouza
Alergie na zvířata
Dobrý den,mám 8 letého syna, který byl již od 3 týdnů života ekzematik, zhruba od 1,5 roku začal mít při námaze problémy s dýcháním. Začal úžívat Becotid- zhruba do 4 let. V tomtu věku podstoupil 1.kr. testy na alergol. a byla zjištěna alergie na vaj. bílek, mléko na prach, domácí zv. a pyly. Krátce užíval Symbicort, poté nasazen Flixotide 100, který užívá dodnes. Při úžívání těchto léků nemá vážnějí problémy i když virózy u něj probíhají častěji a hůř.Poslední odběry krve z 21.11.06 měly tyto výsledky: S-ECP 35,90, S-IgE 660,00, epitel kočka-5,89, epitel pes 2,54, směs trávy 1,47.Na navíc se při posl. kontr.z 31.1.08 bylo funkč. vyš. na 60%-v minul bylo vždy kolem 100%.Podst.nové kr. testy.Chtěla jsem se zeptat, jestli byste navrhoval změnu léčby. Slyšela jsemnázor že i Flixotide je na dítě jeho věku silný a má vliv na vývoj. Syn měří 128 cm a váží 30 kg.Navíc máme dilema jak moc vadí kontakt se zvířaty? Může vadit i kontakt 1x týdně 3hod. u babičky na dvoře?V souč. ekzém v oblič.
moravcovaiv@seznam.cz
MUDr. Nouza
Vážená paní, Flixotide není příliš silný, zvláště v této dávce. Léčba musí být tak silná, aby byla účinná. Je třeba, aby jeho spirometrie byla v pořádku. Je-li takto prokázaná alergie na kočku, neměl by se sní vůbec setkat a kočka by neměla být ani v bytě, kam přichází. I na dvorku by se jí měl vyhnout, protože alergeny si přinese domů. Jinak k léčbě - poraďte se s lékaři o možnosti léčby vakcínou. Přeji Vám i synovi pevné zdraví, s pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Alergie na zvířata
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaký pes vhodný pro alergika, krom naháče. Děkuji
David Ježek
MUDr. Nouza
Milý Davide, je-li člověk alergický na psa, bylo by dobré jej nesenzitizovat pravidelným kontaktem s danými alergeny. Pokud by to bylo nezbytné, volte plemena, která jsou zvyklá na pravidelné koupání - yorkshire, australský silk terrier, apod. S přáním pevného zdraví v Novém roce 2008, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den pane doktore. Asi před pěti-šesti lety jsem byla na alergologickém vyšetření, testy ani krev neukázaly žádné alergie. Poslední dobou trpím na otékání a svědění očí a "vodnatou" rýmu. Musím podotknout, že mám doma činčilu, tak nevím, jestli by bylo možné, abych na ni byla alergická. Při pořizování tohoto zvířátka jsem ale zjistila, že na ní alergie není. Prosím o Váš názor. Děkuji za odpověď. Yvetta Kreuzová
Yvetta Kreuzová
MUDr. Nouza
Milá Yvetto, je možné, že vaše obtíže jsou skutečně alergické, možná i na činčilu či něco s ní spojeného (podestýlka? krmivo?) Nechte si udělat na alergologii nové testy. S přáním klidných Svátků a pevného zdraví v Novém roce 2008 MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1 - Staré Město, Havelská 14.
Alergie na zvířata
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli by se mohlo jednat o alergickou reakci na kočku.Příznaky:pocity chlupů v krku a na těle.Jinak rýma ani kýchání ani slzení očí se u mě neprojevilo.Děkuji moc za radu.
Ellen 30let
MUDr. Nouza
Milá Ellen, ano, mohlo. Nechte si udělat alergologické vyšetření. Přeji vám pevné zdraví. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie.
Alergie na zvířata
dobry den je mi 13 let a jmenuji se david gdla rad bych mel psa ale mám alergii na chlupy perí a pyly-muzete mi napsat nejaky seznam psu ktere bych mohl mit bez ryzika a prosim pospeste si-specha to dekuji-muzete me kontaktovat na tento e-mail:DAVIDGODLA@seznam.cz
david
MUDr. Nouza
Mily Davide, jestliže jsi alergický, tak to s pejskem bude problém, neměl by sis ho pořizovat. Pokud jinak nedáš a rodiče budou souhlasit, pak snad nějakého malého yorkshira, který se dá často koupat... Přeji ti pevné zdraví. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie.
Alergie na zvířata
Dobrý den pane doktore,v dětství jsem se léčila na alergii na roztoče.Věkem to postupně vymizelo,občas nějaké svědění v nose,v zimě mívám někdy drobný atopický ekzem v podpaždí.Jinak nic.Před měsícem mi vyskočily najednou pupínky jako od komára na stehnách,zadku,za ušima,které mi zůstaly a svědí.Svědí mě i vlasová pokožka.Dceři jsme pořídili křečka.Jinak vše beze změn-prací prášek,mýdlo,...Mohl byste mi poradit?Momentálně bydlíme mimo ČR a já si s tím nevím rady.Předem Vám moc děkuji za odpověď a zároveň Vám chci poděkovat za to,že takhle skvěle a spolehlivě přes internet fungujete!Zasílám pozdrav z Madridu.Gábina
Gábina
MUDr. Nouza
Buenas tardes, y muchas gracias, Gabina! Jde jistě o alergickou reakci, na co, to nelze říci. Může to být křeček, něco z jeho steliva, ale také něco jiného - ovoce, zelenina? Zkuste brát tak týden, dva nějaké antihistaminikum, např. Xyzal nebo Aerius. Pokud by byl nějaký další problém, dejte vědět přímo - nouza@imunologie.cz. dr. M. Nouza
Alergie na zvířata
dobry den mam syna alergika na plisne,bakterie,reztoce,pyly,travy a kocku.uziva leky,spirivu,seretide,xyzal.Chteli bychom maleho pejska,protoze vime ze pri styku se psy problemy nema.Mely jsme psa na hlidani 14dni a zadnou alergickou reakci nemel.a stale spi u kamarada,ktery ma take psa.Jsou i psy pro alergiky.Myslite,ze mu muzem psa poridit? A v pripade potizi bychom ho daly pribuznym.Dekuji za odpoved
MARTINA S.
MUDr. Nouza
Milá Martino, těžká rada, já bych psa nepořizoval, ale je to jistě dáno i tím, že sami psy nemáme. Pokud ho budete mít kam dát, tak to můžete zkusit a brzy uvidíte... S pozdravy, dr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den, mému synovi je 2,5roku. Byla mu zjištěna z krve alergie na psa - stupeň 3. Protože doma pejska máme, tak bych se chtěla zeptat na Váš názor -zda si myslíte že je nutné dát psa pryč? Myslíte si, že když uděláme opatření jako jsou: aby pes nespal s námi v ložnici, každodení vytírání, čistička vzduchu ap.- že by to mohlo napomoci k tomu, aby se alergie nezhoršovala? Syn žádné každodení příznaky jako rýma, kašel, vyrážka ap. vůbec nemá. Během 2roku života prodělal zhruba 4krát zánět průdušek, jednou měl potíže s dýcháním na to dostal injekci do svalu která mu ihned pomohla. V červnu jsme byli na dovolené, kde měl opět potíže s dýcháním a musel být 3dny v nemocnici- zde s námi pes nebyl a ani si nejsme vědomi, že by přišel do kontaktu se psem. Náš pes je pro nás členem rodiny a tak se nechceme unáhlit! Budeme Vám moc vděčni za Váš názor a popř. za Vaše rady. Moc Vám děkujeme a přejem pěkný den!
Věra
MUDr. Nouza
Milá Věro, zkuste na začátek dát pejska ven z bytu, aby bydlel venku, pokud to nejde, tak čističku vzduchu, zamezit mu přístup do ložnice syna... Pokud to nebude, bude asi lepší mu najít náhradní rodinu. S pozdravy, dr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobry den,pane doktore mam 3deti astmatiky.Nejstarsi syn ma astma bronchiale se znamkami CHOPN.je navic alergik na roztoce,prach,bakterie,plisne ,pyly,travy a kocku.Uziva xyzal,seretide,spiriva,rhinocort.Pres prazdniny jsme hlidaly psa a syn zadnou reakci nemel a stale je v kontaktu se psy,deti chteji psa,myslite,ze to mohu zkusit a psa jim poridit?Splnila bych nim zivotni sen detem je 10,11 a 17let.Vim ze jsou zvirata i pro alergiky.Znam plno lidi co je alergiku a presto psa maji.Co vy na to jako odbornik.Dekuji vam za odpoved a preji krasny den.
MARCELA
MUDr. Nouza
Milá Marcelo, je to těžká otázka a ještě těžší odpověď. Navzdory všemu však musím napsat, že ne. Psa do alergické rodiny ne. Zkuste umožnit dětem kontakt se psem u známých, v útulku apod. Ale domů jej neberte. Těžko byste se ho zbavovali, kdyby se ukázalo, že dětem zhoršuje jejich alergii a astma. S pozdravy, dr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den,mám 8miletou dceru a ta už asi dva měsíce kašle.Může to být alergie na kočky, které máme doma už asi čtyři roky?Žádné jiné příznaky nemá..Myslím třeba Kýchání, zarudlé oči, vyrážka apod..Chystám se s ní na alergologické vyšetření,ale obávám se, že lékařka vše svede na kočky..Moc děkuji za odpověď..
Katka
MUDr. Nouza
Katko, alergologické vyšetření je určitě potřeba, pokud budou příčinou kočky, bude třeba je držet venku nebo je dát úplně pryč z domu. Pokud neuspějete jinde, neváhejte se obrátit na naše pracoviště. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Alergie na zvířata
Dobrý den, je mi 21 a trpím občas alergickými projevy (nejčastěji asi na kočičí chlupy). Výborně na to zabírá Zyrtec, ale jsem po něm velmi ospalá, i po půlce tablety. Existuje něco podobného neuspávacího? Děkuju.
Iva
MUDr. Nouza
Milá Ivo, zkuste si koupit jiný lék než Zyrtec; pomoci může Xyzal nebo Aerius. Pokud budete ospalá i po těchto lécích, obraťte se na svého praktického lékaře nebo alergologa. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1, Staré Město.
Alergie na zvířata
Vážený pane doktore, nikdy jsem netrpěla silnými alergiemi, mám pouze slabou sennou rýmu. V minulém roce jsem si pořídila králíčka. Zpočátku ve mě mazlení vyvolávalo kýkání a červené fleky na obličeji. Postupem času tyto reakce vymizely. Předpokládám tedy, že u mě došlo částečně k přirozené desenzibilizaci, protože v současné době mi ani intenzivní mazlení se zvířátkem nezpůsobuje žádné potíže. Moje otázka směřuje k plánovanému rodičkovství - chtěla bych si v budoucím roce pořídit miminko a nechci v něm zbytečně vyvolat nějakou alergii. Myslíte, že by mohl králíček v domácnosti vadit, když nyní nemám žádné příznaky citlivosti či alergie? Dekuji
Dasa
MUDr. Nouza
Milá Dášo, pokud vy ani váš partner nejste silní alergici, tak se nemusíte ani příliš bát alergie u vašeho děťátka. Králíček nebude představovat žádné velké riziko, ale další zvířata již raději domů nepořizujte. Hodně štěstí, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Alergie na zvířata
Dobrý den, je mi 31 let a jsem v 6 měsíci těhotenství.Již tři měsíce mě trápí rýma a poslední dobou se to stále zhoršuje.Máme doma kočku,ale spí venku,ale chlupy jsou všude,možná mi vadí i prachové peřiny,nevím.nikde jsem ještě nebyla na vyšetření a chci se zeptat,jestli je vhodná léčba v těhotenství?někde jsem četla,že je sliznice v nose v těhotenství více zduřelá,může to být i tím. Děkuji za odpověď.
Lenka
MUDr. Nouza
Milá Lenko, opravdu se může jednat o alergii, a to jak na kočičí alergeny, tak i na roztoče, sídlící v prachovém peří. Doporučuji požádat nejbližší o generální úklid bytu, náhradu peřin nealergickými pokrývkami a vykázání kočky alespoň mimo ložnici. Pokud tato opatření nepomohou, můžete i v těhotenství podstoupit alergologické vyšetření a přijmout návrh na odpovídající léčbu podle výsledků. Přeji vám co nejméně trápení s rýmou, MUDr. Martin Nouza, CSc.