Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Prasklá dálnice z vedra je výjimka, jinde v Česku to nehrozí, říká ŘSD

  14:59
U Olomouce se v sobotu zvlnila dálnice D35 a následně zde havarovala čtyři osobní a jedno nákladní auto. Ředitelství silnici a dálnic již připravuje opravu úseku, který je nyní obousměrně uzavřen. „Lidé se nemusí obávat, že k podobným narušení povrchu dálnic dojde jinde,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Vlivem vedra popraskala dálnice D35 u Olomouce. (19. června 2021) | foto: Ředitelství silnic a dálnic

K nehodě došlo v sobotu kolem patnácté hodiny, kdy vlivem vedra popraskala dálnice na 286. kilometru směrem na Ostravu. Lehce se při nehodě zranilo osm lidí včetně pěti nezletilých. Policie uzavřela úsek dálnice nejprve v jednom směru, později ze stejného důvodu obousměrně. 

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD

Podle policie vznikla po nehodě škoda 1,2 milionu korun na vozidlech a svodidlech. Máte již vyčíslenou škodu, která vznikla na dálnici vlivem vedra?
V tuto chvíli to neumím kvantifikovat. Domluvili jsme se na technickém postupu, na technologiích a na harmonogramu tak, abychom dálnici otevřeli co nejdříve. O výši nákladů nevím, ale nebudou astronomické. Předpokládám, že půjde o jednotky miliony korun.

Když máte harmonogram, můžete naznačit, kdy bude dálnice průjezdná?Dnes (v neděli) kolem třetí hodiny už navážíme techniku. Začnou se realizovat přípravné práce. Hlavní bourací práce se rozeběhnou v pondělí hned ráno kolem sedmé. Bourat budeme, odhadem, šest až sedm hodin. 

Potom musíme zjistit stav spodních konstrukčních vrstev komunikace. Musíme je sanovat. Bude důležité, jak velká sanace bude třeba. V každém případě jsme už aktivovali betonárku, chceme v úterý začít betonovat. Otázka ovšem je, kdy skončíme s betonováním s ohledem na počasí, protože v průtržích mračen to nelze dělat. 

Na zprovoznění dálnice to vypadá ve středu v noci či spíše ve čtvrtek. Objednali jsme rychletuhnoucí směs betonu. Nebudeme pracovat se standardní, která tuhne několik dní.

Pokud nebude třeba rozsáhlých sanačních zásahů, rozjet dálnici obousměrně bychom měli ve čtvrtek. Rozhodli jsme se, že opravu uděláme v obou směrech najednou, v každém směru jsou to tři zasažené betonové desky. 

V dalších úsecích tyto problémy nejsou?
Preventivně jsme prošli celý úsek, který je tvořen 22 let starým betonem. Zhruba 1 800 metrů od tohoto místa jsme našli v levém jízdním pruhu ještě jednu lokalitu, která by teoreticky mohla znamenat podobné riziko. Nic se tam nyní neděje, ale mohlo by se dít. Při té příležitosti, když budeme mít nastartovanou betonárku, tak opravíme i toto místo. Hotové to bude spíše v pátek. Ale je to jen jeden jízdní pruh, takže nastane pouze lokální dopravní omezení.

14. července 2010

Můžete ubezpečit veřejnost, že dálnice v Česku jsou v pořádku, že k podobným zvlněním nebude docházet?
Extrémní počasí trvá už několik dní. Nejvíce se aktivuje toto riziko u starých betonových desek, kde se prudce střídá hodně deštivé, chladné počasí s hodně horkým počasí s výrazným slunečním žárem. Pokud by těch míst na dálnicích bylo více, myslím si, že už by byly aktivní. 

Máme perfektní přehled, kde je původní beton, protože asfaltu se to netýká. Na těch místech, která jsou starší, jsme zintenzivnili dohledovou činnost, jezdí tam naše asistence. Jsme permanentně na dálnici, i když je fakt, že rozvoj takovéto poruchy dokáže být hodně rychlý.

Jak moc rychle se může povrch dálnice takto narušit?
V tomto případě to bylo pár hodin, aniž by to bylo poznat. Následně to, když to řeknu lidově, začalo trochu drncat, ale stále se nic nedělo. Prudký, devastační rozvoj mohla být otázka patnácti dvaceti minut. Pak vznikne takovýhle stav jako „po výbuchu“. 

V minulých letech jsme řešili ještě jeden vyskočený panel podobného rázu na dálnici D5 a podobné tendence měly původní panely na D1 kolem 160. kilometru. Tam jsme všechno opravili a na D5 i D1 už původní beton není.

Kvůli vedru popraskala dálnice D35 u Olomouce, zavřená bude několik dní

Při této nehodě, která byla způsobena zvlněním dálnice, vznikla podle policejního mluvčího Libora Hejtmana škoda přes 1,2 milionu korun. ŘSD nějak řeší škodu, která vznikla řidičům na autech?
Domnívám se, že se mýlíte. Je sice pravda, že vyšetřování nehody je na Policii ČR, na inkriminovaném místě ale všichni řidiči kromě jedné řidičky reagovali správně a před nerovností zastavili. 

Podle zákona 361 o provozu na pozemních komunikacích pokud oni dodržovali rychlost a pozornost, když zjistili, že je komunikace nesjízdná, tak zastavili. V tu chvíli tam přijela řidička, která se podle mého názoru plně nevěnovala řízení, a proto došlo k nehodě. Takže ano, řidiči zastavili kvůli stavu dálnice, ale příčinou nehody byla zřejmě nepozornost řidičky. 

ŘSD má samozřejmě sjednané, že pokud dojde k poškození vozidla v majetku třetí strany v poměrně jasných momentech, protože stále platí povinnost řidiče se věnovat řízení a přizpůsobit jízdu stavu vozovky, vše se hradí z pojistky. 

Uvedu příklad: po zimě v některých místech je neoznačený výmol, výtluk a dojde k poškození vozidla. Pak se vzniklá škoda hradí v rámci naší pojistky. Ale každý případ šetří pojišťovna. Není to tak, že všem, kteří si poškodili vozidlo na výtluku, ŘSD platí. 

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Na příliš rychlé řidiče si v Olomouci posvítí i strážníci

Obyvatele Olomouce trápí neukáznění řidiči, kteří ve městě nedodržují předepsanou rychlost a ohrožují tak třeba i...

Olma má výhrady k trase obchvatu Olomouce, ohrozil by podle ní zdroj vody

Mlékárna Olma má výhrady k chystané stavbě východního obchvatu Olomouce, jelikož jeho plánovaná trasa by podle zástupců...

Svatého Kryštofa po útoku zlodějů kovu vrátil k dálnici D35 jeřáb

Čtyřmetrová bronzová socha svatého Kryštofa se vrátila na val u dálnice D35 nedaleko Olomouce. Patron poutníků a řidičů...

Podražila i domácí pálenka, někde dají lidé za litr až o sto korun víc

V Olomouckém kraji otevřely první pálenice, do kterých mohou lidé nosit ke zpracování letošní sesbírané ovoce, jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...