Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Myslivci budou víc lovit, přemnožená zvěř ničí vysazené stromky

  15:33aktualizováno  15:33
Na pulty obchodů by se letos mělo dostávat více zvěřiny, než bylo dosud zvykem. Lesníci totiž potřebují v Olomouckém kraji zredukovat přemnoženou spárkatou zvěř, která devastuje nově vysazené porosty po kůrovcové kalamitě. A nemají jinou možnost než vyšší odlov jelenů, srnců, daňků a dalších.

Škody, jež zvěř způsobuje okusem sazeniček a mladých stromů, jdou jen ve zdejším kraji každoročně do milionů. Lesní hospodáři proto hledají cestu z nepříjemné situace ven. Na intenzivnějším odlovu se shodují prakticky všichni.

„Lesy České republiky trvale usilují o dosažení takových stavů zvěře, které nezpůsobují neúměrné škody a umožňují obnovu lesa bez nutnosti ochrany sazenic proti zvěři. V režijních honitbách zvýšíme letos odlov nejméně o dvacet procent a totéž navýšení budeme projednávat i s nájemci našich honiteb. Logicky se tak dostane do obchodů více zvěřiny z lesů v naší správě. Nárůst není nijak extrémní, takže distribuci zvěřiny bez problémů zvládneme,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Fotogalerie

V nově uzavíraných nájemních smlouvách na pronájem honiteb má podle ní státní podnik možnost významněji zasáhnout do plánu lovu.

„Na druhou stranu se snažíme myslivce motivovat, když nájemcům poskytujeme bonus v podobě příspěvků na zkvalitnění honitby, například při zakládání mysliveckých políček nebo mysliveckých zařízení,“ vysvětlila Jouklová.

Arcibiskupské lesy a statky hospodařící v církevních lesích v Olomouckém kraji navyšují už třetí rok po sobě odlov spárkaté zvěře v honitbách, aby ochránily nově vysazené lesy před okusem.

„Nejvyšší meziroční nárůsty jsou u srnčí a dančí zvěře. Intenzivní lov veškeré spárkaté zvěře bude probíhat i v letošním roce,“ sdělil jednatel společnosti Petr Skočdopole.

Někde míří zvěř ke zpracování, jinde na přímý prodej

Lov zvěře je podle něj zásadním preventivním opatřením, jak předcházet škodám. Víc zvěře se tak prostřednictvím distribuční sítě dostává na pulty prodejen.

„Hlavní objem zvěřiny prodáváme velkým zpracovatelům na základě roční smlouvy,“ vysvětlil Skočdopole.

Velkou kampaň spouštějí Vojenské lesy a statky, které mají rozsáhlé lesní plochy ve vojenském prostoru Libavá. Celkem na čtyřech místech v regionu začal státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) nabízet prodej zvěřiny široké veřejnosti. Svou nabídkou míří na maloodběratele i gastronomické provozy.

„Zvěřina je ve vojenských lesích v bio kvalitě, protože zvěř se zde pohybuje v unikátních přírodních lokalitách, jimž se vyhnul intenzivní civilizační rozvoj. Divoké maso je navíc méně tučné a má v kontrolách veterinářů dobré výsledky,“ argumentuje výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.

Státní podnik přiznává, že nová nabídka zvěře má souvislost s klimatickou kalamitou, která postihla tuzemské lesy.

V oblasti Libavá v posledních letech probíhá masivní výsadba sazenic dřevin, které mají nahradit uhynulé stromy, a VLS proto stejně jako jiní potřebují snížit stavy zvěře, která na mladých lesních porostech způsobuje okusem významné škody.

„Stavy zvěře je třeba přizpůsobit aktuálnímu stavu českých a moravských lesů. Letos jsme významně zvýšili plány odlovu a zřejmě půjde o dlouhodobý trend. Tím samozřejmě zvyšujeme i nabídku zvěřiny,“ sdělil mluvčí VLS Jan Sotona.

Pro myslivce znamená vyšší odlov více starostí

Myslivci mají stejně jako lesníci lovit výrazně více, přitom tuto práci dělají ve volném čase a počty myslivců se spíš snižují.

„Uživatelé honiteb jsou nuceni k větším odstřelům, v posledních letech především kvůli kůrovcové kalamitě a nutnosti zakládat nové porosty. Dá se říct, že letošní rok bude z tohoto pohledu znovu rekordní, i když to zvládáme jenom s velkými obtížemi,“ sdělil jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Olomouc Jiří Zbořil.

Sami myslivci tak mají mnohem víc zvěře, než jsou sami schopni spotřebovat. „Nevýhodou je, že čím víc se zvěřiny dostává do distribuce, tím víc se snižují ceny, což pro nás není nic příjemného,“ řekl Zbořil.

Podle něj za jelení maso v celých kusech dostávají myslivci kolem šedesáti korun za kilogram, v síti se už prodává kilogram opracovaného masa za 300 až 400 korun.

„Pro nás je užitek vzhledem k nákladům, které máme, minimální a ekonomika se spíš zhoršuje, než zlepšuje. My ale musíme splnit kvóty stanovené státem, protože jinak nám hrozí nepříjemné sankce za škody způsobené spárkatou zvěří,“ vysvětlil.

  • Nejčtenější

Prahu čeká test promoření na vzorku populace, Litovel do toho jde celá

Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek ministra...

První firmy už propouštějí, personál redukují obchody či restaurace

Na úřady práce v Olomouckém kraji už míří lidé, kteří kvůli epidemii koronaviru a zavedeným omezením přišli o...

Zasloužíš kulku, vyhrožoval muž na Facebooku nakaženému otci dvou dětí

Vyhrožování smrtí kvůli tomu, že patří mezi nakažené koronavirem, čelil otec dvou malých dětí z obce na Olomoucku. Muž...

Sadílek: Rád jsem pomohl, z přístupu Nizozemců je mi smutno. Ligu zrušte

Dobrosrdečným činem překvapil a potěšil. Sám říká, že z pomoci potřebným má větší radost než třeba z nákupu luxusních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na olomouckých kolejích už má koronavirus na třicet zahraničních studentů

Na vysokoškolských kolejích v Olomouci se dál zvyšuje počet zahraničních studentů nakažených koronavirem. Po plošném...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Ve stavu nouze je méně krádeží i nehod, přibylo však překračování rychlosti

Restrikce, které platí kvůli epidemii koronaviru, měly v Olomouckém kraji za následek pokles kriminality. O dvě třetiny...

VIDEO: Zběsile ujíždějícího řidiče zastavila až nehoda

Celkem pět dopravních nehod způsobil v pondělí odpoledne pětatřicetiletý řidič, který se snažil ujet policistům na...

Klíčová laboratoř v první linii. Její tým denně otestuje až 200 vzorků

Každý den otestuje Ústav mikrobiologie v Olomouci až 200 vzorků na koronavirus. MF DNES měla možnost pozorovat, jak...

Valník za traktorem se převrátil, kruhový objezd zalily hektolitry hnojiva

Stovky litrů koncentrovaného hnojiva se vylily na kruhovém objezdu u Kauflandu v Přerově, když se převrátila vlečka za...

Najdete na iDNES.cz