Podobně jako v minulých letech také loni zoo utratila nejvíce peněz za maso, které ji přišlo na více než 1,4 milionu korun, a jen o něco méně zaplatila za granule pro kopytníky.
Na ovoce a zeleninu pro opice, ptáky, nosály či medvědy pak vynaložila tři čtvrtě milionu a zhruba stejnou částku ji pak stála „neupravená“ potrava v podobě králíků, hlodavců a také červů, sarančat a jiného hmyzu.
Poněkud „nad poměry“ si v zoo žijí obyvatelé mořských akvárií, kterým ošetřovatelé servírují krevety, sépie či chobotnice. Mořské plody loni zatížily rozpočet zahrady 20 tisíci korunami.
Plody moře ovšem podle mluvčí zahrady Karly Břečkové nejdražší položkou ve výdajích na stravu zvířat nejsou.
„Velice nákladné je hovězí zadní v nejvyšší kvalitě, které nakupujeme pro gepardy, levharty a koťata tygrů. Dále pak myšata pro ptáky a speciální směs pro mravenečníky. Jde o přípravek k detoxikaci jejich organismu, který nahrazuje kyselinu mravenčí z přirozené stravy. Kupujeme ho v Rakousku, v Čechách se neprodává,“ uvedla mluvčí.
Nejdražšími strávníky jsou lvi, tygři a žirafy
Nejdražšími strávníky zahrady v přepočtu na kus a den jsou lvi a tygři. Cenově náročným strávníkem je ovšem i žirafa. Nikoliv však kvůli hodnotě krmiva, nýbrž spotřebě, která činí 60 kilogramů krmiva na kus a den.
Kolik projí zvířata v zoo za rokMaso (zdroj: ZOO Olomouc) |
„Cena denní krmné dávky žirafy je tak srovnatelná s gepardem, který za týden zkonzumuje kolem deseti kilogramů masa v nejvyšší kvalitě,“ podotkla mluvčí s tím, že z hlediska pestrosti jídelníčku jednoznačně vedou malé drápkaté opice.
„Potřebují pestrou směs tropického ovoce, nevyjímaje kaki, mango, ananas a jiné speciality,“ dodala Břečková.
Suroviny ovšem zahrada nevybírá jen podle chuti. Svědčí o tom mimo jiné fakt, že ošetřovatelé předloni začali přežvýkavcům přidávat do krmiva přípravek, který má podpořit jejich plodnost. A také ostropestřec mariánský, známý blahodárným vlivem na regeneraci jaterních tkání.
Porce pro své svěřence ošetřovatelé chystají přímo v pavilonech. Příprava stravy jim zabere zhruba polovinu pracovní doby. Olomoucká zoo chovala v závěru loňského roku 1 847 zvířat ve 393 druzích. Jejich hodnota přesahovala osm milionů korun.