„Jedná se o jedince velmi klidné a vstřícné povahy,“ popsala přírůstek zooložka Jitka Vokurková.
Mladý pár opiček nazývaných také rodovým jménem kalimiko se stane novým základem chovu zahrady, kde je tento druh k vidění od roku 1997 a doposud se tu narodila pouze tři mláďata.
Tamaríni skákaví patří mezi drápkaté opice, jež mají nehty přeměněné na drápky. Žijí na severozápadě Jižní Ameriky, konkrétně v Bolívii, Brazílii a Peru, obývají houštiny a nižší patra pralesů. Dokážou velmi dobře šplhat a doskočí do vzdálenosti až čtyř metrů.
Loni uhynul původní chovný pár, samička se dožila rekordních pětadvaceti let. „Sestavení nového chovného páru je tedy nabíledni. A dá se říci, že jsme na úspěšné cestě. Ze Slovinska totiž přicestovala samice a asi za 1,5 měsíce se za ní ze Švýcarska vydá samec,“ uvedla mluvčí olomoucké Zoo Iveta Gronská.
„Samice se narodila v Zoo Thule, nějakou dobu pobývala se svou rodinou v Zoo Ljubljana,“ dodala mluvčí.
Olomoucká zoo sčítá zvířata, zapojit se mohou i návštěvníci![]() |
Tento druh opice byl poprvé popsán v roce 1904 a je jediným zástupcem rodu Callimico. Je o něco větší než ostatní tamaríni. Po průměrné době březosti 144-159 dnů samice obvykle porodí jediné mládě, a ne dvojčata jako u jiných kosmanů a tamarínů.
Ve skupině se také množí několik samic, nejen dominantní jedinec. Další zvláštností je, že v prvních týdnech života se o mládě stará a nosí je především matka. Otec a ostatní členové skupiny se výchovy účastní až později.
Rodí dvakrát ročně a milují houby
„Na rozdíl od ostatních opic Nového světa mají schopnost rodit dvakrát ročně. K těmto vícečetným porodům přispívá i dostupnost hub – jejich důležitého zdroje potravy,“ sdělila Gronská.
V jejich potravě je v menší míře zastoupeno ovoce, květy i míza stromů a ve větší hmyz, pavouci, vejce a menší druhy obratlovců. Houby tvoří majoritní část jejich potravy, i v období sucha bývají v potravě zastoupeny až 40 procenty.
Tamaríni jsou jedinými tropickými primáty, o kterých je známo, že jsou na tomto zdroji potravy závislí. Členové skupiny vydávají syčení, trylky a dlouhé cvrlikání, aby ukázali hrozbu nebo dominanci. Předpokládaná délka života je až 18 let.
„Naše minulá samička tak byla v tomhle směru rekordmankou,“ uzavřela Gronská.