Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

  15:41aktualizováno  15:41
Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě králíků, hlodavců a červů, sarančat a jiného hmyzu. Krmit svěřence olomoucké zoo na Svatém Kopečku není žádná legrace – jejich loňský účet za stravu totiž atakuje hranici šesti milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Tradičně nejvyšší částku zoo utratila v loňském roce za hovězí, vepřové, skopové a kuřecí maso zejména pro šelmy. Konkrétně ty kočkovité si pochutnávaly výhradně na kvalitním hovězím, které by řezníci mohli bez obav prodávat lidským zákazníkům.

„To mělo za následek vylepšení krmných dávek všech kočkovitých šelem a odbourání zažívacích potíží způsobených masem z nucené porážky,“ uvedla ve výroční zprávě zahrady krmivářka Dana Smičková.

Změny k lepšímu se dočkali i zoborožci a další plodožraví ptáci, jimž ošetřovatelé začali přidávat do jejich porcí mango bohaté na vitamíny a minerální látky.

„Je to druh ovoce běžně dostupný v tropických oblastech, kde tito ptáci žijí. Slibujeme si od toho zlepšení jejich kondice a zdravotního stavu, případně i lepší přípravu na chovatelskou sezonu,“ upřesnila krmivářka.

Do lepší kondice ošetřovatelé chtějí dostat pomocí upravené stravy i lenochody dvouprsté, kteří nově získávají více vlákniny do těla díky přípravku s názvem Leaf Eater Primate Pellets.

„Lenochodi rozmočené granule společně s dalšími složkami krmné dávky přijímají velmi ochotně od prvního dne jejich podávání,“ popsala Smičková.

Naopak losi, jejichž chov se zoo dlouhodobě nedaří, jí nadále dělají starosti:

„Krmení je velmi náročné, hlavně na množství okusu, který by měl být k dispozici během celého dne. Bohužel tak velké množství větví není schopna zajistit téměř žádná zoologická zahrada, proto se musí vláknina doplňovat ještě speciálními granulemi. Cena těchto granulí je podstatně vyšší, ale v konečném důsledku se nám tato investice může vrátit zlepšením zdravotního stavu zvířat a nižšími náklady na veterinární péči.“

Nejvíc utratí za lvy, tygry a žirafy

Co se týče cen potravy, k vůbec nejdražším položkám jídelníčku chráněnců zoo z pohledu nákladů na kilogram patří zmíněné hovězí maso a dále myšata pro dravce, speciální směs k detoxikaci organismu mravenečníků a mořské plody pro obyvatele akvárií.

Z hlediska jednotlivých druhů zvířat pak zahrada nejvíce utratí za porce pro lvy a tygry, ale také pro žirafy. V případě těchto mohutných sudokopytníků ovšem nejde o hodnotu, nýbrž o spotřebu stravy, která dosahuje několika desítek kilogramů na kus a den.

„Cena denní krmné dávky žirafy je tak srovnatelná s gepardem, který za týden zkonzumuje kolem deseti kilogramů masa v nejvyšší kvalitě,“ nastínila mluvčí zoo Karla Břečková.

Doplnila, že z pohledu pestrosti jídelníčku pak vedou malé drápkaté opice, které vyžadují pestrou směs tropického ovoce, nevyjímaje kaki či ananas. Nakrmit obyvatele zahrady i proto nestojí jen peníze, ale také poměrně hodně času.

„Příprava stravy zabere ošetřovatelům zhruba polovinu jejich pracovní doby,“ upřesnila mluvčí s tím, že část krmení její kolegové chystají hromadně v „závodní“ kuchyni pro zvířata, zbytek v jednotlivých zvířecích pavilonech.

Olomoucká zoo chovala na konci loňského roku 400 druhů zvířat v celkovém počtu 1 924 kusů, jejichž hodnota činí zhruba 7,8 milionu korun. Zahrada je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým místem v Olomouckém kraji. Loni prošlo jejími branami více než 339 tisíc lidí.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Výstava roku připomene biskupa, jenž po ničivé válce pomohl celé Moravě

Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna na obraze Martina Antonína Lublinského...

Čtyři roky práce a tým čtyř desítek lidí stojí za největší výstavou, kterou na letošní rok připravilo olomoucké Muzeum...

Peníze na propagaci kraje utratí firma sportovního bosse i sama u sebe

Sportovní manažer Miroslav Černošek v pořadu Rozstřel na iDNES.tv

Olomoucký kraj vyplatí firmě vlivného manažera Miroslava Černoška přes pět milionů korun za propagaci. Firmou dodaný...

Cosplayeři zaplnili Šantovku. Nechyběl Naruto ani Predátoři

Festival Cosplay v Olomouci přilákal milovníky převleků za superhrdiny,...

Letošní ročník cosplay festivalu v olomouckém nákupním centru Šantovka vsadil na japonskou kulturu. Kromě postav z...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz