ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zoo na Svatém Kopečku chystá restart a zatím nevzdává nové vlčí safari

  • 0
Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce se částečně otevírá veřejnosti. Zahrada musela kvůli pandemii koronaviru a výpadku příjmů ze vstupného odložit řadu investic, nyní lidé mohou do venkovního areálu. Plnohodnotné otevření včetně vnitřních expozic a pavilonů je naplánováno na pondělí 25. května.

Z desátého března začíná být datum, kterého se budou zaměstnanci zoo na Svatém Kopečku u Olomouce bát. Loni v tento den ji zpustošil vichr Eberhard, letos musela ke stejnému datu zavřít kvůli koronavirové pandemii. 

Pro zahradu jde o citelný zásah. Po výpadku příjmů ze vstupného je nyní zcela závislá na dotacích od města, navíc kvůli nedostatku peněz musela škrtnout nejrůznější opravy či investice. Nyní se ovšem čtyřicetihektarový venkovní areál konečně opět otevírá veřejnosti. 

Návrat návštěvníků umožňuje uvolnění opatření, které vláda v březnu přijala kvůli šíření koronaviru. Od svého uzavření ovšem zahrada přišla o polovinu veškerých příjmů, které získává ze vstupného a z prodeje občerstvení.

„Druhou polovinu tvoří dotace od zřizovatele, jímž je město Olomouc. Na nich tedy zahrada zůstala momentálně závislá. Jarní měsíce, na kdy připadá otevření sezony i Velikonoce přitom vždy pro zoo generují zásadní návštěvnost,“ upozornila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Pandemie tak zahradě uštědřila zhruba stejně tvrdou ránu jako vichřice Eberhard, která loni v jejím areálu v noci na 11. března kromě osmi set vyvrácených stromů nechala škody za zhruba deset milionů korun. „Letošní zásah pandemie přináší zhruba podobné finanční ztráty,“ porovnal ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

Plánovaná obnova střech či akvária padá

Kvůli výpadku příjmů musí vedení zahrady odložit řadu plánovaných investic a oprav. Konkrétně jde o rekonstrukce sobího výběhu po vichřici, střech na pavilonu netopýrů a pavilonu šelem, opravy akvárií či dřevostavby pižmoňů.

„Nyní je nutné pokrýt ty nejdůležitější věci, jako jsou mzdy, krmivo pro zvířata a energie,“ doplnila Gronská. Na neurčito se odkládá i výsadba nových stromů, na níž se měla podílet veřejnost. „Zamýšlenou jarní etapu jsme museli zrušit nadobro,“ řekl Habáň.

Do čeho ale už koronavirus na Svatém Kopečku zasáhnout nestačil, je otevření další dlouho připravované části olomouckého safari. Zoo ho buduje po částech již řadu let, podstatnou část areálu předělává na trasu turistického vláčku, který s návštěvníky může vjet přímo mezi zvířata. 

Letos tak Habáň stále plánuje i navzdory pandemii otevřít vlčí safari s bílými vlky. „Při dokončení vlčího safari už nyní jde pouze o minimální finanční náklady. Věříme, že při plnohodnotném otevření zahrady otevřeme i safari,“ podotkl Habáň.

Zdůraznil, že zahrada po znovuotevření počítá s průběžnou dezinfekcí rukou, nošením roušek, dodržením rozestupů a dalších potřených opatření. „Naše zoo chová dva tisíce kusů zvířat a důkladná očista i dezinfekce jsou pro ošetřovatele samozřejmostí, protože musíme nejen naše zvířata chránit před řadou dalších onemocnění,“ připomněl ředitel.

Vstupenky online, informační leták u vstupu

Novinkou také je, že si při současné pandemii budou lidé moci koupit vstupenky do olomoucké zoo pouze přes internet. Všechny potřebné informace pak zahrada zveřejní na svých sociálních sítích a na webu, přímo v areálu pak rozmístí informační cedule a využije svůj rozhlas. Každý návštěvník při vstupu dostane informační leták.

I přesto ovšem Habáň připouští, že například dodržování dvoumetrových odstupů patrně nebude ve čtyřicetihektarovému venkovním areálu zahrady reálné kontrolovat a zajišťovat. „Budeme apelovat na zdravý rozum návštěvníků i na jejich ohleduplnost ke zdraví ostatních,“ dodal ředitel.

Samotným zaměstnancům zahrady se virus vyhnul, i bez návštěvníků zoo funguje téměř ve stejném režimu jako dřív. Pouze pracovníci pokladen zůstali doma. „Ostatní zajišťují chod zoo. Není možné přestat s náležitou péčí o zvířata. Ta by neměla pocítit rozdíl,“ zdůraznil Habáň. Zahrada také nynější situaci využila k úklidu areálu a lesa, sázení stromů i k úpravám expozic.