Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Zloději kradou na Jesenicku naftu ve velkém, ze strojů i stojanů

  13:38
Na Jesenicku v poslední době přibývá krádeží nafty z různých strojů, které stojí na osamělých místech. Jde o stovky ale někdy dokonce až tisíce litrů, majitelé strojů i policie jsou přitom bezmocní, neboť zloději zpravidla útočí v noci a tam, kde je žádná nebo jen slabá ostraha.
Na Jesenicku přibývá krádeží nafty. Zloději ji kradou jak v menším množství třeba z aut, tak i po stovkách litrů ze strojů či skladů. Škody tak dosahují statisíců korun. (Ilustrační snímek)

Na Jesenicku přibývá krádeží nafty. Zloději ji kradou jak v menším množství třeba z aut, tak i po stovkách litrů ze strojů či skladů. Škody tak dosahují statisíců korun. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Technika stojící na odstavné ploše na okraji obce, sněhové rolby plné nafty pod sjezdovkami, stroje v kamenolomech, kráčející bagr odstavený v korytě řeky a další, které se třeba nacházejí v noci na "klidných" a nerušených místech. Všechny tyto stroje mají jedno společné: pro zloděje lákavé nádrže plné pohonných hmot. Stačí si je vytipovat, dostat se do nich a naftu odčerpat.

Letos zmizelo na Jesenicku jen při velkých krádežích z nádrží nejrůznějších strojů a náklaďáků, případně ze skladů, hodně přes sedm tisíců litrů nafty za zhruba čtvrt milionu korun.

"Celková škoda je mnohem vyšší, protože dochází k poškození částí vozů jako jsou víka nádrží," upozornila mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Zloděje si lidé našli sami, jiného vyrušili při činu

Například Marian Ondruch z Bernartic přišel letos naftu už několikrát. "Měl jsem už od známého popis podezřelého staršího audi s polskou značkou. Když jsme s kolegou zjistili další krádež, objížděli jsme spolu vesnici. Objevili jsme to auto a u něj barely. Tak jsme vypustili kola a zavolali policii," popsal Ondruch.

Dušan Červený zase popisuje, jak jeho rodina vyrušila v noci zloděje kradoucí naftu z náklaďáku jeho známému, který parkuje na volné ploše opodál. "Bylo to náhodou, ženu probudilo dítě, které chtělo v noci na záchod. Uslyšela ťuknutí na kov. Šli jsme se podívat ven," popsal Červený.

Vyrušení pachatelé rychle zmizeli. Policie je nechytila. Jeho známý jezdící s nákladním autem zažil ještě další tři krádeže. Minimálně tu poslední má na svědomí dvacetiletý Polák, kterého chytili až polští policisté.

Za naftou vyrazili zloději s velkými kanystry v kradené dodávce

Jedinou z velkých krádeží pohonných hmot objasnili policisté také na Zlatohorsku. V noci na sobotu osmnáctého června se vydala na lup dvojice pachatelů. Protože očekávala velký lup, ukradla dodávku a do ní vzala dvě tisícilitrové plastové nádrže na paletách.

Krádeže nafty na Jesenicku

12. ledna
V lyžařském středisku zmizelo přes noc 150 litrů z nádrží rolb.

31. ledna
O 200 litrů ze dvou strojů přišla soukromá firma ve Staré Červené Vodě.

7. února
250 litrů odčerpal zloděj z nákladního auta v areálu firmy v Ondřejovicích.

9. února
Nákladní vůz zaparkovaný v Bernarticích byl po návštěvě zlodějů lehčí o 500 litrů nafty.

19. dubna
Naftu ze tří vozidel, která byla odstavená v korytě potoka, ukradl neznámý zloděj v Žulové. Celkem odčerpal 180 litrů.

18. května
Ze skladu firmy v Mikulovicích ukradli zloději z nádrže přes 800 litrů.

6. června
Z čerpacího stojanu firmy zmizelo 1 366 litrů.

8. června
Zloději ukradli z nádrže v plechové hale v Ostružné 1 600 litrů.

18. června
Dvojice zlodějů se vloupala do areálu na Zlatohorsku, odkud chtěla ukrást velké množství nafty. Byli však vyrušeni a utekli. Na místě nechali kradenou dodávku i s jednou téměř zaplněnou nádrží o objemu 1 000 litrů. Pachatelé byli později dopadeni.

4. července
Kromě jiných věcí ukradl zloděj v Supíkovicích ze skladu 280 litrů nafty.

17. července
Z nádrže nákladního vozu zaparkovaného ve Velkých Kuněticích si zloději odvezli 160 litrů.

20.července
300 litrů zmizelo z pásového nakládacího stroje v Ostružné.

4. srpna
310 litrů odvezli pachatelé ze skladu dětského tábora.

24. srpna
Stovky litrů nafty zmizely z nádrže vozu autodopravce.

28. srpna
Ze stroje na zpracování dřeva zaparkovaného přes noc v lese u Vlčic zmizelo 180 litrů nafty.

výběr případů, zdroj: Policie ČR

"Odstranili zámek na vstupní bráně, najeli s automobilem do areálu firmy, přejeli až k čerpacímu stojanu pohonných hmot a začali odčerpávat naftu do připravených plastových nádob o objemu tisíc litrů," uvedla Neubauerová.

Aby se zloději ke kýženému cíli vůbec dostali, museli nejprve zničit jištění čerpacího stojanu. Měli však smůlu, protože je vyrušil při jedné z obchůzek noční hlídač.

"Policisté sice přijeli během několika minut, ale pachatelé tam již nebyli. Na místě nechali dodávku, na které bylo v jednom z barelů zhruba šest set litrů nafty," sdělila policejní mluvčí.

Během dvou týdnů policisté dopadli dva muže ve věku devětadvacet a čtyřiatřicet let z Vápenné a Mikulovic. Naftu sice neodvezli, ale stihli napáchat škodu za osmdesát tisíc korun. Mladší ze zlodějů už byl za stejné krádeže v posledních třech letech odsouzen.

Z 15 velkých krádeží je vyřešena jedna

Jinak je ale počet objasněných případů velmi nízký. Z patnácti krádeží přesahujících jednotlivě sto litrů je na Jesenicku letos objasněna právě pouze jedna.

"Tuto trestnou činnost je složité pachatelům prokázat, protože jsou velmi opatrní a vybírají si místa, která většinou nikdo nehlídá. Policie problematická místa objíždí a kontroluje, ale nemůže tam být pořád," vysvětlila Neubauerová.

A jaká jsou potencionálně nebezpečná místa? Třeba bývalé průmyslové areály, které dnes slouží hlavně jako parkoviště. Terčem jsou také zemědělské podniky a jakékoli plochy hlavně na okrajích vesnic, kde se dá parkovat. Ideálních míst pro zloděje je ale mnohem víc.

Častým terčem zlodějů nafty jsou třeba kamenolomy. I když leckdy mají hlídače, jde však o rozlehlé areály, kde je hlídání obtížné.

Přesvědčil se o tom majitel jednoho z lomů v jesenickém okrese. Velký nájezd na techniku používanou kameníky sice nespadá do letošního roku, ale odehrál se loni v zimě, kdy ze stroje odstaveného z lomu na Žulovsku zmizely téměř dvě stovky litrů nafty. Zloděje se nepodařilo dopadnout.

"Ještě k tomu to byli takoví barbaři, že vypustili i hydraulický olej, který potom míchají do nafty, a do čerpadel nalili vodu. Ta zmrzla a měli jsme rázem škodu přes dvě stě tisíc korun," popsal majitel kamenolomu. Kvůli nebezpečí opakujících se krádeží chce zůstat v anonymitě.

Podobné případy znají z posledních let "důvěrně" také v dalších kamenolomech na Jesenicku. Odkud se "naftoví fantomové" rekrutují? I když mají policisté v hledáčku více podezřelých, nemohou je často předat soudu k potrestání pro nedostatek důkazů. Přitom nejde jen o pachatele z Jesenicka. "V některých případech vedou stopy i za hranice," konstatovala Neubauerová.

Starosta: Více krádeží plyne z nezaměstnanosti a chudoby

Starostu Bernartic Mojmíra Michálka krádeže nafty v okolí hranice s Polskem nepřekvapují. "Řekl bych, že tu hraje podstatnou roli sociální aspekt. Stejně jako na severu Jesenicka, tak v přiléhající oblasti Polska je velká nezaměstnanost a na řadu lidí doléhá chudoba. Někteří se snaží získat prostředky i touto cestou," míní Michálek.

V posledních dnech nahlásil krádež nafty soukromý dopravce, který přišel o stovky litrů nafty. "Byla to už třetí krádež v poslední době, ale vše nahlásil až po té poslední," doplnila Neubauerová. Policie zatím nezveřejnila k posledním případům podrobnější informace, aby neohrozila pátrání po pachatelích.

A jaký byl největší lup? Jednou z čerpacího stojanu firmy na Jesenicku zmizelo 1366 litrů nafty, podruhé z nádrže v plechové hale v Ostružné 1 600 litrů. Obě krádeže se odehrály v červnu v rozpětí dvou dnů. Většinou však pachatelé kradli právě z nákladních aut.

  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Srážka vlaků v Němčicích nad Hanou. Zranil se strojvedoucí a pasažér

V Němčicích nad Hanou se hodinu po poledni srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati je v úseku Nezamyslice...

Žena třikrát skočila na stejný trik, pak už jen zírala, jak jí vysávají účet

Na svoji neopatrnost a důvěřivost doplatila žena z Olomoucka, která si chtěla přivydělat. Naletěla totiž podvodníkům,...

Muž si vyrazil na motorce do lesa, po pádu při sjíždění z kopce zemřel

Další tragickou dopravní nehodou se musí zabývat policisté z Olomouckého kraje. Za zatím blíže nevyjasněných okolností...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Senior zemřel na nájezdu na D1 po nárazu do náklaďáku stojícímu kvůli vose

Na nájezdu na D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku v úterý odpoledne narazila dodávka do nákladního auta. Její řidič...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Vize chytré budoucnosti Olomouce je hotová, část dat však leží ladem už dnes

Olomouc má plán, jak prosadit plynulejší dopravu či úspory na energiích. Data, ne pocity. S takovým přístupem se chce...

Vadu řeči je možné odstranit v každém věku, říká primářka klinické logopedie

Premium Snížená schopnost naslouchat či zformulovat myšlenky. S takovými problémy se potýkají děti, které tráví většinu svého...

Srážka vlaků v Němčicích nad Hanou. Zranil se strojvedoucí a pasažér

V Němčicích nad Hanou se hodinu po poledni srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati je v úseku Nezamyslice...

Šnečí játra, kaviár, bujón. Farma z Hané chce vyrábět i hlemýždí kosmetiku

Premium Šnečí pochoutky patřily před lety k ojedinělým gurmánským zážitkům, jimž se většina lidí ovšem vyhýbala. Jenže v...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...