Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zchátralý zimák je největší ostudou Olomouce, město rozhodne co s ním dál

  5:28
Zimní stadion „drtivě zvítězil“ v internetové anketě MF DNES o největší ostudu Olomouce. Je nechvalně proslulý mezi místními i turisty. Do stánku olomouckých hokejistů se netěší ani extraligoví soupeři. Vzezření, technické možnosti i kapacita stadionu jsou už dlouho značně nevyhovující.

Zvenku oprýskané plechy, vevnitř například chybějící LED kostka, dnes už tradiční výbava jakéhokoliv jiného extraligového stánku. O termoregulaci ani nemluvě.

„Vždy tu byla zima jako prase,“ svěřil se po přestupu do Olomouce útočník Jakub Orsava.

Že je stadion přezdívaný Plechárna ostudou Olomouce, se shodli i čtenáři MF DNES. V projektu Ostudná místa Olomouce zvolili v hlasování na portálu iDNES.cz zimní stadion nejostudnějším místem krajského města.

V konkurenci dalších míst zvítězil stadion na plné čáře. V anketě, které se zúčastnilo 1 200 hlasujících, dostal přes 65 procent všech hlasů.

„Ten zimák je opravdu ostuda. Ve srovnání s fotbalovým Androvým stadionem je to hrůza a děs,“ napsal v komentáři jeden ze čtenářů Marek Sosnovský.

Udržet Plechárnu v provozu stojí desítky milionů

Údržba Plechárny přitom podle radnice spolykala značné peníze. „Zimní stadion opravujeme kontinuálně, v posledních letech jsme do něj investovali desítky milionů do nové střechy, osvětlení či mantinelů,“ sdělil náměstek primátora Olomouce Miroslav Tichý (ANO).

„Tyto opravy si vynutil jak zoufalý stav budovy, tak měnící se požadavky hokejového svazu na pořádání extraligových utkání,“ připomněl.

Vedení města si uvědomuje nevyhovující stav stadionu. Vždyť olomoucký hokej dokonce přišel o statut akademie, neboť nemá žádnou druhou ledovou plochu. A i proto například univerzitní hokejový tým Univerzity Palackého jezdí své „domácí“ zápasy hrát do Uničova.

„Absence druhé ledové plochy ve městě a chybějící prostory kvalitní víceúčelové haly pro konání větších sportovních a kulturních akcí, za kterými tak musejí obyvatelé Olomouce dojíždět do jiných měst či krajů, je klíčová,“ ví Tichý.

„Jako velký problém vidím i parkování při zápasech a s tím spojenou dopravu kolem haly,“ poukázal zase fanoušek olomouckých hokejistů Jan Navrátil.

Město vybírá mezi třemi variantami

Výsledky hlasování

na iDNES.cz o největší ostudu Olomouce

  1. Olomoucký zimák – 787 hlasů (65 %)
  2. Stará tržnice a bývalé autobusové nádraží – 292 hlasů (24 %)
  3. Prostor před hlavním nádražím – 112 hlasů (9 %)
  4. Přístřešky bezdomovců u Hradiska – 23 hlasů (2 %) Celkem čtenáři udělili 1 214 hlasů.

I proto si radnice v lednu u společnosti BeePartner objednala analýzu, jak v následujících třech dekádách řešit problematiku stadionu. „Analýza byla radě města představena na začátku května,“ potvrdila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Podle Miroslava Tichého analýza porovnává tři možnosti. Jednou je zásadní rekonstrukce stávajícího zimního stadionu a výstavba nové, menší haly, kterou by zainvestovalo město.

Další variantou je výstavba nové multifunkční haly se dvěma ledovými plochami, jejímž investorem by byla společnost Nová Velkomoravská, a menší haly, kterou by nechalo zhotovit město.

Třetí zvažovanou možností je výstavba dvou nových hal, z nichž by jedna byla multifunkční. Opět za peníze města.

„Uvedené varianty jsou posuzovány z hlediska nákladové efektivnosti a výhod a nevýhod spojených s jejich realizací a provozem. Tedy například vlastnictví vybudované infrastruktury, organizační zajištění provozu či dopravní dostupnost,“ shrnul Tichý.

Rozhodnutí padne v červnu

Rada města už má analýzu k dispozici. „S ohledem na složitou problematiku a možné závazky města bude finální rozhodnutí v kompetenci zastupitelstva. Výsledkem bude pokyn, kterou z variant připravíme k realizaci,“ sdělil Tichý. Rozhodnout by měli zastupitelé 5. června.

Vybraná varianta zajistí kvalitní zázemí pro extraligu i mládež. Město si také slibuje rozšíření nabídky navazujících služeb a využití prostor pro konání sportovních a společenských akcí většího rozsahu.

„Místo opravy bych byl pro nový stadion, respektive multifunkční halu, kde by mohly být koncerty a nejrůznější vystoupení,“ přeje si Jan Navrátil.

Jaké přání či ideál má samotný klub, odmítli jeho zástupci komentovat. Na opakované dotazy redakce i přes urgenci neodpověděli.

Na magistrátu chtějí hlavně jednat rychle. „Situace vyžaduje buď zcela zásadní rekonstrukci stávajícího stadionu, nebo úplně nový stadion na jiném místě. Doufám, že zastupitelstvo města o jedné z variant rozhodne a budeme se moci posunout dále,“ přeje si Tichý.

Fanoušci jsou ale spíše nedůvěřiví. Podobné sliby slyšeli již několikrát. „Každé zastupitelstvo jen slibuje, ale kde nic, tu nic,“ postěžoval si na iDNES.cz Zbyněk Brázdil.

  • Nejčtenější

Dívka zbila vrstevnici. Ve Šternberku roste agresivita lidí z vyloučených lokalit

Nezletilá dívka bez jakéhokoli varování napadla v neděli v podvečer ve Šternberku vrstevnici. Několikrát ji udeřila do obličeje a následně ji měla také kopnout. Děvče utrpělo zranění v oblasti...

9. července 2024  13:33,  aktualizováno  15:02

Obrat o 180 stupňů. Obec se zásobami kaolinu se snaží zvrátit plány těžařů

Odpor proti plánované těžbě kaolinu na Jesenicku zesílil, připojili se k němu i zastupitelé. Přitom před třemi lety tehdejší vedení obce změnu územního plánu právě ve prospěch těžby důležité suroviny...

11. července 2024  5:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnici D1 ve směru na Olomouc uzavřela na hodinu nehoda šesti osobních aut

Na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje se před jedenáctou hodinou srazilo šest aut. Do péče zdravotníků byl předán jeden zraněný člověk. Uvedla mluvčí...

7. července 2024  11:58,  aktualizováno  13:07

Pracující chudoba. Přibývá zaměstnaných, kterým hrozí sociální vyloučení

Sociální vyloučení hrozí lidem na více místech Olomouckého kraje. Souvisí mimo jiné i s drahým bydlením. Podle odborníků jde o případy lidí, kteří pracují a vydělávají, jejich mzdy ovšem nestačí...

9. července 2024  6:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Červená „hvězdice“ se slizem. V lesích u Litovle roste vzácná exotická houba

Netradiční houbařský úlovek zaznamenal zoolog Ondřej Dočkal z CHKO Litovelské Pomoraví. Objevil totiž v lužních lesích na Litovelsku houby od protinožců. Podle něho bylo zavlečena do Evropy před sto...

10. července 2024  11:20

Řidiči nerespektovali značení, doprava u přechodu je omezena

Zásadní nerespektování přechodného dopravního značení u náhradního přechodu na Velkomoravské v Olomouci vyhodnotil Krajský úřad Olomouckého kraje jako vysoce rizikové a nařídil svedení dopravy v...

13. července 2024  6:46

Útočník, který bodl bezdomovce a zraněného nechal ležet v parku, je ve vazbě

Násilný trestný vyšetřují kriminalisté od úterního večera v Olomouci. Podle informací policie muž bez domova v Bezručových sadech bodl dalšího bezdomovce a způsobil mu vážné zranění. Podezřelého...

10. července 2024  9:28,  aktualizováno  12.7 14:06

Mladík na čtyřkolce neměl řidičák ani přilbu, smyk na mokré cestě nepřežil

Tragická nehoda se odehrála po čtvrté hodině ranní na Šumpersku. Zahynul při ní pětadvacetiletý mladík, který řídil čtyřkolku, k niž neměl řidičské oprávnění a při jízdě neměl ani povinnou přilbu.

12. července 2024  12:03

Při požáru domu šlehaly plameny z oken, zranili se dva obyvatelé i dva hasiči

Sedm hasičských jednotek od rána zasahovalo u požáru rodinného domu v obci Křelov-Břuchotín na Olomoucku. Dva lidé se na místě nadýchali kouře a musela je ošetřit záchranná služba. Zranění utrpěli...

12. července 2024  7:50,  aktualizováno  8:37

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...