Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Výluka měla přinést nové zastávky, lidé ale budou muset do autobusů znovu

  5:09aktualizováno  1. prosince 16:44
Třítýdenní výluka na regionální trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla tento měsíc přinést rekonstrukce zastávek na trati i opravy přejezdů. V Náměšti na Hané vyhlíželi novou venkovní čekárnu i vyšší nástupiště, na které chtěl městys navázat chodníky. Na větší úpravy ale zatím nedošlo. Lidé jsou rozčarovaní, náhradní autobusy podle nich jezdily zbytečně.
Třítýdenní výluka na trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla přinést rekonstrukce zastávek i opravy přejezdů. Od 1. do 20. listopadu byly naplánované například přestavby olomouckých zastávek Smetanovy sady a Hejčín.

Třítýdenní výluka na trati mezi Olomoucí a Drahanovicemi měla přinést rekonstrukce zastávek i opravy přejezdů. Od 1. do 20. listopadu byly naplánované například přestavby olomouckých zastávek Smetanovy sady a Hejčín. | foto: Ondřej Zuntych, MF DNES

Od 1. do 20. listopadu byly naplánované například přestavby olomouckých zastávek Smetanovy sady a Hejčín. Při výluce měli dělníci také zvednout nástupiště do úrovně 55 centimetrů nad koleje, což by cestujícím usnadnilo nástup do vlaku.

Právě výrazný výškový rozdíl mezi nástupištěm a dveřmi vlaku čelil minulý rok po nasazení souprav Stadler kritice.

V Hejčíně mimoto předpokládali, že bude opraven přejezd v Tomkově ulici, na jehož špatný stav si řidiči stěžují.

„Tomkova je velice vytížená ulice. Městu supluje takzvaný severní spoj, který neexistuje a nikdy existovat nebude, a proto tudy jezdí strašně moc aut. Přejezd je navíc u křižovatky, takže když se na něm vytáčejí dlouhé nákladní vozy, trpí a nestačí jen díry vyspravit asfaltem,“ řekl člen komise městské části Aleš Vánský.

Se Správou železnic o opravě v posledních měsících několikrát jednal. „Byli vstřícní, nicméně v dubnu se vymluvili na počasí a teď že nejsou finance. Oprava přejezdu je naplánovaná spolu se zastávkou, takže samostatně udělat nešla. Jsme zklamaní. Navíc se ozývali lidé, že nikde nebyly zveřejněné uzavírky. Nejsem si jistý, jestli nás někdo netahá za nos,“ dodal.  

Autobusy jely výrazně pomaleji

Jízda náhradními autobusy znamená více času na cestě. Do Náměště na Hané dojede vlak za 39 minut, zatímco výlukový jízdní řád uvádí 68 minut. A to přesto, že v něm v posledních letech pravidelně chybí zastávka Smetanovy sady.

Autobusy totiž musejí trasu mezi Příkazy a Senicí na Hané objíždět po silnici na Litovel a čas roste i při cestě v provozu v Olomouci.

„Všichni jsme se těšili, až se udělá přejezd, budou tam závory, upraví se nástupiště, ale skutek utek. Dělali nějakou údržbu, ale že by to bylo na trati nějak vidět, to jsem si nevšimla,“ sdělila starostka městysu Marta Husičková.

Investice předpokládaly zhruba 25 milionů korun. „Na úpravy jsme chtěli navázat chodníkem směrem od nádraží, ale teď nemáme na co. Měla být hezká čekárna, dnes tam máme takovou salaš. Snad příští rok?“ komentovala starostka provizorní přístřešek pro cestující.

SŽ viní město, to pochybení odmítá

Nové olomoucké zastávky měly přijít přibližně na čtrnáct milionů korun, v Náměšti byla předpokládaná cena zhruba pětadvacet milionů. Redakce MF DNES požádala Správu železnic v pondělí o vyjádření, společnost ho ale zaslala teprve ve čtvrtek odpoledne.

„Při přípravě rekonstrukce zastávek Olomouc-Hejčín a Olomouc-Smetanovy sady došlo k citelné prodlevě na straně města, podle našich informací kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru a závažným kybernetickým útokem. Zdržení se nakonec nepodařilo dohnat, společné územní a stavební řízení této investiční akce v současné době na Drážním úřadě ještě pokračuje,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Podle olomouckých úředníků bylo ale na jejich straně vše v pořádku. „Na Magistrátu města Olomouce v této věci stavební řízení neprobíhalo, stavební povolení vydával Drážní úřad,“ reagovala mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

„Správa železnic prostřednictvím firmy Dopravní projektování požádala o vydání závazného stanoviska úřad územního plánování 8. června 2021, 28. června bylo žadateli doručeno. Tedy o deset dní dříve, než je zákonná lhůta. Ze strany magistrátu tedy k žádnému zdržení nedošlo,“ dodala.

Nebylo to zbytečné, brání se Správa železnic

I přes odložení rekonstrukce nástupišť podle Gavendy opravy a údržba trati proběhly ve větším rozsahu, než se plánovalo původně.

„V celém úseku byl upravený profil štěrkového lože, které bylo rovněž na části trati odbagrováno a vyčištěno. Zrealizovaly se výměny pražců, výměny defektoskopicky vadných kolejnic, svařování, vložkování a rovněž opravy lokálních závad v geometrické poloze koleje,“ vyjmenoval.

Ve stanicích Horka nad Moravou a Senice na Hané jsou nově opravené vybrané výhybky a dostalo se také na čištění příkopů, úpravy svahů a ošetření zeleně.

„Správa železnic se vždy snaží využít termíny potřebných výluk jak pro investiční akce, tak pro nutné opravné práce na trati. Jejich souběh umožňuje zkrátit na minimum omezení pro cestující,“ reagoval Gavenda na výtky cestujících, že náhradní autobusová doprava jezdila tři týdny zbytečně.

Pro odložené rekonstrukce chce Správa železnic využít termín další plánované výluky v červnu příštího roku.

Záchrana nádraží

Budova náměšťského nádraží je roky mimo provoz, přibližně posledních pět let se o její záchranu snaží nadšenec Martin Kašpar. Podařilo se mu zastavit chystanou demolici, později založil spolek Nádraží Náměšť a také sbírku na odkup nádraží.

Podle jeho informací měla jít budova do prodeje právě po rekonstrukci zastávky.

„Řešila se forma prodeje, převod na obec ministerstvo dopravy zamítlo, ale ještě jednou to zkusíme, je to pro nás nejschůdnější varianta, jak nádraží získat. Pak by byla veřejná soutěž a tam je to o tom, kdo dá víc,“ odkazuje na znalecký posudek z roku 2019 stanovující cenu 550 tisíc korun.

Do bývalého nádraží stojícího nedaleko tamního zámku by chtěl spolek umístit kavárnu, muzeum lokálky související s průmyslovými podniky, a kromě kulturních akcí uvažuje také o půjčovně kol nebo ubytování pro turisty.

Členové spolku teď čekají na dopis od Správy železnic, že jde budova do prodeje. Nejdříve ale bude muset prodej schválit vláda.

  • Nejčtenější

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Pečení propadla díky seriálu. Raduji se, když jsou strávníci nadšení, říká

Její vášeň pro sladké rozdmýchal seriál 2 Broke Girls, kde servírky pekly cupcaky. Markéta Kaniová z Jeseníku si chtěla...

Obcím z Jesenicka dodává sílu při jednání s úřady, sdružení funguje 30 let

Třicet let slaví Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ). V republice jde o ojedinělý spolek, který sdružuje všechny obce...

Úroda bude bídná, meruňky jsou vzácností, předpovídají ovocnáři

Zatímco loni sadaři v Olomouckém kraji zažívali velmi úrodný rok, letos se smiřují s tím, že dojde k výraznému ...

Pronájem víceúčelové haly je lepší než oprava zimáku, říká olomoucká analýza

Přestavět starou hokejovou „plechárnu“ v centru, pronajímat si moderní halu ve Velkomoravské ulici, nebo postavit zimní...

ManpowerGroup s.r.o.
Svářeč - Olomouc

ManpowerGroup s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....