K předání bytů mělo podle smluv z roku 2000 dojít po 20 letech, protože část ceny lidé zaplatili hotově a zbytek spláceli v nájemném. Převod však komplikovala dosud nejasná platnost právně problematických smluv.
Navíc nebylo možné předat byty naráz, jelikož třetina fondu patřila družstvům, a ta bylo nejprve nutné změnit na akciové společnosti, aby i jejich majetek mohl přejít na město. Zákon však neumožňoval převést zbylou část bytů zadarmo, a noví vlastníci tak dopláceli kolem 150 tisíc korun.
Nájem lidé kvůli průtahům nakonec platili o dva roky déle, než měli, podle výpočtu Správy nemovitostí Olomouc šlo celkem o zhruba 21,5 milionu korun.
Lidé kvůli průtahům přeplatili nájemné. Teď jsou byty jejich a chtějí peníze zpět![]() |
Následně ovšem obyvatelé užívali bezplatně zbývající třetinu bytu, která jim v té době ještě formálně nepatřila. A najatý znalecký ústav stanovil, že za období od třetího čtvrtletí 2022 do konce roku 2023 by tržní nájemné odpovídalo částce 253 korun za metr čtvereční, což dohromady znamená sumu přibližně 22,6 milionu.
„Proto vznikl závěr, že když jsou částky podobné, obě sporné a vycházejí vzájemně skoro na nulu, lze vše takto smazat. A neriskovat, že to bude jednu či druhou stranu stát další peníze,“ vysvětlil řešení právní zástupce města Petr Konečný.