Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Do prvních tříd míří silný ročník, některé školy musejí část dětí odmítnout

  11:28
Základní školy se opět připravují na zápisy dětí do prvních tříd. Uskuteční se v dubnu, o přesném datu rozhodují jednotliví ředitelé. A už dopředu je jasné, že letos nastoupí silný ročník, takže se všechny děti nemusejí dostat do škol, na něž se hlásí. Hlavně pokud chtějí jinam, než kam spádově patří.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Na zápis se mezi jinými chystá třeba i šestiletá Nikola z Olomouce. „Těším se hlavně na to, že se ve škole naučím číst a psát, abych si mohla už cokoliv přečíst,“ říká dívenka, s níž rodiče půjdou na zápis do ZŠ Demlova, do které spádově patří.

Škola podle svých internetových stránek hodlá přijmout až 75 prvňáčků, stejně jako v minulých letech otevře tři první třídy. Rodiče Nikoly tak nepředpokládají, že by jejich dcera byla z důvodu nedostatečné kapacity nepřijata.

Podle mluvčí olomoucké radnice Radky Štědré jsou děti ze spádových oblastí do škol v krajském městě přijaty vždy. Ne všechny děti se ale dostanou do té vzdělávací instituce, kterou jim rodiče vybrali.

„V posledních letech totiž zaznamenáváme větší převis žádostí o přijetí do základních škol v centru a blízkém okolí,“ nastínila Štědrá. Týká se to například ZŠ Hálkova. K zápisu tam pravidelně chodí více dětí, než jich zde mohou do prvních tříd vzít.

„Každoročně máme zhruba o třicet dětí více a z kapacitních důvodů je nemůžeme přijmout. Letos ten převis očekávám ještě vyšší, protože dětí ze spádových oblastí je zhruba ještě o dvanáct víc než vloni,“ uvedla ředitelka Anna Zlámalová.

Škola plánuje přijmout 52 prvňáčků, otevře dvě třídy. „Hlavním kritériem je samozřejmě spádovost, druhým sourozenec ve škole a poté se zbývající místa losují,“ předestřela ředitelka.

Kolik přijde ukrajinských dětí není jasné

Škola pro budoucí žáky nabídne den otevřených dveří nazvaný Školička nanečisto. Pro děti si pedagogové připraví program ve třídách, rodiče seznámí ředitelka se školou a budou si moci budovu i prohlédnout. Zájem je velký.

„Akce se bude konat příští týden, ale už teď máme přihlášených 70 dětí,“ přiblížila Zlámalová.

Jiná situace panuje na sousední ZŠ Zeyerova. Ta je připravená přijmout všechny uchazeče.

„Spádově k nám patří asi 100 dětí, ne všechny k nám ale půjdou. Pro nadcházející školní rok můžeme otevřít tři první třídy a přijmout i děti, které k nám spádově nepatří. Pokud bude zájem menší, otevřeme třídy dvě,“ konstatovala ředitelka Vladimíra Švecová.

V Olomouci by letos mělo přijít k zápisu do první třídy 1 100 dětí. Dostavit se musí každé dítě, které dovrší k 31. srpnu věk šesti let. Pro nadcházející školní rok jsou to tedy ty, které jsou narozené v období od 1. září 2016 do 31. srpna 2017.

Zápisy se týkají i ukrajinských dětí. O kolik půjde, se přitom přesně neví. Například v krajském městě by jich podle odboru školství mělo být zhruba 80 až 90.

O odklad žádá zhruba pětina rodičů

Kolik prvňáčků nakonec celkově v Olomouckém kraji v září do prvních tříd nastoupí, bude ministerstvo školství vědět až v létě.

„Odhady počtu nastupujících žáků má ministerstvo standardně k dispozici během srpna. Reálná čísla pak vyplynou ze statistického šetření, které se pravidelně uskutečňuje na konci září,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Stejně jako v minulých letech přinese pravděpodobně kolem pětiny rodičů žádost o odklad povinné školní docházky. Současně se ale obdobné množství k zápisu chystá podruhé, neboť nenastoupily loni.

O odklad nicméně žádá stále více rodičů. Před několika lety bylo kvůli tomu rozhodnuto o posunutí termínu zápisů – zatímco dnes je to duben, dříve to byl přelom ledna a února. Pár měsíců navíc mělo rodičům i pedagogům pomoci rozhodnout, zda je dítě na nástup do školy dost zralé.

Podle zástupkyně ředitele pro první stupeň na olomoucké ZŠ Stupkova Jany Procházkové je většina předškoláků do školy připravená dobře.

„Přibývá ale dětí nastupujících s vážnějšími řečovými vadami, které jim komplikují vzdělávání. Některé mají také problém s udržením pozornosti. To může souviset s tím, že tráví stále víc času u tabletu, chytrého telefonu či televize,“ shrnula Procházková.

„Rodiče by se proto měli zaměřit na aktivity, jako je například stavění ze stavebnic, skládání puzzlí, kreslení nebo předčítání z dětských knih,“ dodala.

Mezi hlavními kritérii zůstává spádovost

Rodiče, kteří chtějí požádat o odsunutí školní docházky o rok, musejí k žádosti přiložit posudek z pedagogicko-psychologické poradny a potvrzení od lékaře či psychologa. Měli by to stihnout už v době zápisu, nechat vyšetřit dítě v poradně ale mohou i později. V takovém případě by u zápisu měli alespoň říct, že o odkladu uvažují.

V loňském roce nastoupilo v kraji do běžných prvních tříd 6 583 dětí a 192 do speciálních, v roce 2021 začalo povinnou školní docházku 5 994 dětí v běžných třídách a 181 ve speciálních. Podle ministerstva je kapacita škol v regionu zatím stále dostatečná.

Zápisy do prvních tříd se mohou konat kdykoliv mezi 1. a 30. dubnem. Jedním z hlavních kritérií pro přijetí stále zůstává spádovost bydliště ke konkrétní škole.

„Každá základní škola si pro svůj zápis vyčlení v daném termínu jeden až dva dny v první polovině měsíce. Termíny zápisů jsou zveřejňovány na internetových stránkách města, ale je vhodné, aby rodiče sledovali hlavně weby jednotlivých škol, kde jsou kromě termínů také informace k přijímání přihlášek a průběhu zápisů,“ radí lidem z Olomouce mluvčí Štědrá.

  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Po pastilkách dostala kanára. Co v nich bylo, že mě uspaly? smála se Muchová

Díky přesvědčivému zisku první sady mířila za poklidným postupem. Jenže ouha, Karolína Muchová ve druhém dějství tvrdě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Z pamětních bankovek zoo zírá lev a tygr, další zvířata se objeví zase za rok

Pamětní listy v podobě bankovek Naše Zoo vytištěné ve Státní tiskárně cenin se v zahradách staly hitem. Nyní do nich...

Pronájem víceúčelové haly je lepší než oprava zimáku, říká olomoucká analýza

Přestavět starou hokejovou „plechárnu“ v centru, pronajímat si moderní halu ve Velkomoravské ulici, nebo postavit zimní...

Nandua na Olomoucku chytili ošetřovatelé. S obrovskou sítí ho zahnali k soutoku

Odborníkům z olomoucké zoo se podařilo ve čtvrtek večer odchytit pštrosovitého ptáka, který už řadu dní pobíhal po...

Senior zůstal uvězněný v hořícím domě, policisté ho našli po hmatu

Devadesátiletého muže vytáhli z hořícího domu policisté na Přerovsku. Plameny v noci uchvátily pokoj v prvním patře...

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....