Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

  5:19
Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam pokračování staveb, které mají Olomouc ochránit před povodněmi. Radnice už před lety nabídla lidem náhradní pozemky na nedalekém poli. Stěhování zahrádkářů se však komplikuje.

Příslib symbolických nájmů z dřívějška nejde podle současného vedení města kvůli enormnímu růstu cen dodržet. Zahrádkáři jsou s průměrnou cenou 750 tisíc korun za novou zahrádku nespokojení a mluví o lichvě.

Výpověď dostali zahrádkáři před pěti lety, zůstat nicméně mohou až do zahájení stavebních prací. Ty se teď blíží. Přesun na zhruba půl kilometru vzdálenou novou lokalitu u Andělské ulice na Nových Sadech ale nebude tak hladký, jak to původně vypadalo.

Na jaře před čtyřmi lety nabídl bývalý primátor Antonín Staněk (ČSSD) dopisem zahrádkářům 85 zahrad o jednotné rozloze zhruba 250 metrů čtverečních s pronájmem v ceně pěti korun za metr na rok a možností postavit tam malou chatku.

V dokumentech, které dostali současní olomoučtí zastupitelé před svým nedávným zasedáním, už ale byly částky mnohem vyšší.

Zájemci by dostali nabídku ročního pronájmu v ceně 115 korun za metr čtvereční, a pokud by si chtěli pozemek koupit, byla by jednotková cena tři tisíce korun.

I po zdražení je cena nižší než skutečné náklady

Šlo by přitom pořád o zvýhodněnou částku, protože veškeré náklady zahrnující cenu pozemků a vybudování osady by vycházely na 3 856 korun za metr čtvereční. Zahrádkářům se změna nelíbí.

„Přístup současného vedení magistrátu byl zpočátku vstřícný, ale potom, co jsme předložili alternativní studii, která prokázala udržitelnost zahrad i podle podmínek protipovodňových opatření, jsme se setkali se zásadním odmítnutím,“ vystoupila na zastupitelstvu za zahrádkáře Zuzana Koudelová, která byla už v roce 2017 členkou petičního výboru za zachování kolonie.

Kritizovala i závěry soudního znalce. Ten pro zahrádky, kterých by nakonec mělo být 79 s průměrnou plochou 258 metrů čtverečních, stanovil jako obvyklou cenu pozemku 1 620 korun za metr čtvereční.

Způsob výpočtu označila dokonce za lichvu. „Tuto kauzu považuji za hrubé morální i profesní selhání předkladatelů této důvodové zprávy vůči občanům města Olomouce. Lidově se tomu říká plivnutí do obličeje,“ řekla Koudelová.

Protože náhradní místo pro kolonii mezi klubem Kaprodrom a železniční tratí na Prostějov je dnes polem, bude podle zahrádkářů nutná jeho několikaletá kultivace, než bude možné pěstovat zeleninu a ovoce.

„Je to totální nehoráznost a ukázka absolutní moci. Radnice de facto nabízí úhor jako zahradní pozemek, ovšem za cenu zasíťované stavební parcely. Tady je to ovšem bez ničeho,“ podotkl Rostislav Inderka, který na podzim musí zahrádku v osadě Morava opustit.

Zastupitelé si vzali čas na rozmyšlenou

Zastupitelé však zatím o náhradních zahrádkách nerozhodli a tématem se budou ještě zabývat. Kvůli nevyjasněnému financování se tak pěstitelé nemohou hned přestěhovat. Jisté není ani to, zda k tomu někdy v budoucnu vůbec dojde.

Jednou z komplikací je nutnost zdůvodnit navrženou slevu za prodeje parcel. „Pokud vím, je to jeden z mála takových developerských, zahrádkářských projektů a jeho nákladnost vyplývá nejen ze současných cen stavebních materiálů, prací, ale i nutnosti a povinnosti dodržet zákonné normy,“ upozornil primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Podle něj se prodává pozemek určený k zástavbě malými zahradními objekty. „Dotáhnout k němu potřebné inženýrské sítě stojí miliony korun,“ upozornil Žbánek.

Zástupci politických stran se mají před dalším zasedáním ještě setkat. Pro mnohé z nich však podle primátora představuje nová osada vyhozené peníze. Nejsou sami.

„Řada lidí se cítí pobouřena, že bychom tu měli vytvářet nějakou VIP skupinu zahrádkářů, protože napříč republikou kolonie ustupují veřejným komunikacím, liniovým stavbám, protipovodňovým opatřením. Nikdo se s nikým o žádné náhradě nebaví,“ porovnal primátor.

Současná kolonie zůstat nemůže

Možnost, že by kolonie mohla na pravém břehu řeky zůstat, jak navrhují někteří zahrádkáři, je podle něj každopádně nereálná.

„Nikdy nikdo neschválí stavbu protipovodňových opatření, pokud v korytu řeky zůstane stát zahrádkářská kolonie se stavbami. Vůbec by tam nemohla fungovat. Oni to ale vědí, zaznělo to už tolikrát,“ připomenul Žbánek.

Od ledna do března příštího roku má podle harmonogramu prací v etapě protipovodňové ochrany označované jako „IV. A“ přijít na řadu kácení dřevin v kolonii.

„Vzhledem k tomu a rovněž s ohledem na skutečnost, že v zimním období zahrádky většinou nikdo neužívá, nebude již prodlužována doba výpůjček s uživateli zahrad,“ stálo v důvodové zprávě pro zastupitele. Hráz má ochránit městské části Nové Sady a Nemilany a čistírnu odpadních vod.

Podle environmentálního geografa Petra Jehličky z Akademie věd zahrádkaří v koloniích osm procent obyvatel českých velkoměst. Problematice se věnuje v knize Zahrádkářské osady aneb Proč neztrácet půdu pod nohama, kterou spolu s dalšími autory vydal na jaře.

„Veřejnou prospěšnost zahrádkářských osad provozovaných zahrádkářskými spolky a jejich široký kulturní význam potvrzuje také nový zahrádkářský zákon. Ten navíc činí obce (a další veřejné instituce) odpovědnými za rozvoj zahrádkářské činnosti.

Konkrétně podle tohoto zákona obec vytváří předpoklady pro vznik, rozvoj a provozování zahrádkářské činnosti v rámci územního plánování. I to bude jistě impulzem pro samosprávy, aby se dalším rozvojem zahrádek začaly hlouběji zabývat, uvádí publikace.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Při noční táborové hře se ztratily tři dívky, po hodině je našli na silnici

Tři dívky se ztratily během noční táborové hry na Jesenicku. Stezka odvahy se tak proměnila v dramatické pátrání po...

Dohadování o cenách energií připomínalo koňský trh, říká šéf Prechezy

Přerovská společnost Precheza vyrábějící titanovou bělobu se musí v současnosti vyrovnávat s celosvětově obtížnou...

Řeky jsou téměř bez vody a usychají lesy, počasí navíc nahrává i kůrovci

Ryby a obojživelníci v ohrožení, lidé si leckde musejí odpustit zalévání zahrádek vodou z řek, zákaz platí například...

Knihovna v Přerově roky čeká na nové prostory, nakonec ji připojí ke kinu

O nových prostorách pro přerovskou knihovnu se mluví již dlouhá léta, ty stávající jsou totiž silně nevyhovující. V...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...