Nové hardwarové i programové vybavení umožní záchranářům vybudovat kvalitní a hlavně odolnou informační síť. Například k přístupu do jejich systému bude nově vyžadována lepší autorizace, zálohy dat zamíří na bezpečné a oddělené úložiště.
„Součástí projektu je také výrazná automatizace některých informačních procesů. Ve výsledku získá záchranná služba systém, který je bezpečný, odolný a efektivnější,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Lichnovský (ANO).
Podle ředitelky krajské záchranky Andrey Rakovičové není útokům na informační infrastrukturu zdravotnictví ušetřeno.
„Kybernetickým hrozbám čelíme denně, zlomyslné útoky hackerů s cílem poškodit poskytování zdravotních služeb jsou stále promyšlenější. Naši informatici a bezpečnostní technici proto neustále pracují na posílení obrany všech našich informačních a komunikačních systémů a minimalizaci případných dopadů těchto útoků,“ nastínila pro ČTK.
Obce zbrojí proti hackerům, největší hrozbou však zůstávají sami zaměstnanci![]() |
„Většinu nákladů na projekt uhradíme z dotací Národního plánu obnovy, Olomoucký kraj pak přidá dalších zhruba deset milionů korun,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast strategického rozvoje a IT Pavel Jelínek (SPD+3k).
Obdobný projekt chystá kraj rovněž v Odborném léčebném ústavu v Pasece na Olomoucku. I tam půjde především o zvýšení úrovně zabezpečení stávajících počítačových a informačních technologií i systémů organizace před možnými kybernetickými útoky.
Náklady v tomto případě přesáhnou 25 milionů korun, přičemž dotace z Národního plánu obnovy přesáhne 18 milionů. Zbývající část bude uhrazena z rozpočtu kraje.