Výstava, kterou mohou lidé obdivovat od konce minulého týdne, je de facto putující sbírkou, kterou za dvě desetiletí shromáždil cestovatel Rudolf Švaříček. Do krajského města ji dopravilo sedm kamionů.
"Každý z těchto exponátů má pro mě svůj příběh," rozhlíží se Švaříček po výstavě Šangri-la, která v Olomouci zaplnila prostory bývalého autosalonu BMW v Sokolské ulici.
"Jednou z věcí, která pro mě má emotivní hodnotu, je například tento žebřík," ukazuje Švaříček na kus dřeva s několika vydlabanými otvory.
"Pochází ze stavení, jehož obyvatelé žijí v patře, jako by na střechách. Dole je totiž dobytek, lidé tak musí denně mnohokrát vystoupat nahoru. A když si člověk uvědomí, kolik generací a nohou po něm šlapalo. Malé děti či naopak staří lidé, pro které už to postupem času muselo být velice pracné," přemítá Švaříček.
Při svém vyprávění ukazuje do různých koutů výstavy, v jednom z nich jsou navršené ozdobené kameny, nad nimiž sedí pták. "Ty zde symbolizují nebeský pohřeb. Jde o zvyk, při němž je tělo mrtvého uloženo na skále, kde jej sní ptáci. Zemřelý je tak ještě naposledy užitečný," vysvětluje cestovatel.
Zastoupeny jsou čtyři země a také několik náboženských směrů
Šangri-la je rozdělená na několik částí. Při vstupu do každé z nich člověka přivítá jiná cizokrajná směsice vůní, zvuků, hudby a především předmětů. "Máme tu zastoupeny čtyři země a také několik náboženských směrů," přibližuje Švaříček.
Velká výstava exotiky |
Na zemi a na stěnách jsou rozmístěné různé druhy zbraní a oblečení, obrovské nádoby či náboženské předměty, velké loutky, ale také hudební nástroje, mimo jiné i z lidských lebek a kostí.
Vše doplňují desítky barevných velkoformátových fotografií. Na některých snímcích jsou vystavené předměty zachyceny přímo v rukou obyvatel zemí, které Švaříček navštívil.
"Všechno to jsou věci, které jsem sem přivezl z cest za více než dvacet let. Tato sbírka se tak rozrůstá s každou mojí cestou do Himaláje, v říjnu tam zase odlétám. Už teď jsou tady řádově tisíce exponátů," prozrazuje Švaříček, který své vizitky tiskne na palmové listy. Na cestách a v zahraničí celkově strávil již několik let života.
Lidé mohou vejít do svatyně, kde meditoval dalajlama
Před Olomoucí byla Švaříčkova Šangri-la k vidění například v Bratislavě, Brně, Ostravě či Zlíně.
"Naše výstava je pokaždé jiná. Co do velikosti, jsme tady v Olomouci skromnější. Nic většího jsme totiž nesehnali, ale i za tyto prostory jsme samozřejmě vděční. V bratislavském národním muzeu jsme ovšem zaplnili třikrát větší prostor," srovnává cestovatel. Na vybudování olomoucké Šangri-ly pracoval jeho tým 6 týdnů, kromě předmětů jsou zde totiž k vidění i celé stavby. Vše dohromady zabere 7 kamionů.
"Je tady například svatyně, v níž jsem prožil meditaci s jeho svátostí dalajlamou. Byl při otevření naší výstavy na Slovensku. To pro mne byl velice silný zážitek," vzpomíná Švaříček. Další dominantou rozlehlé výstavy je mešita s originálními vraty dovezenými z Indie, u dalších staveb mohou návštěvníci obdivovat bohatě zdobené sloupy či dveřní portály.
Šangri-laOtevírací doba: Vstupné: |
Specifickým rysem Šangri-ly je skutečnost, že se lidé mohou celé řady věcí dotknout. Za sklem vitrín je tady uložen skutečně jen zlomek exponátů.
Autoři výstavy také působivě pracují se světlem a stínem, skutečně velký důraz je tady kladen na atmosféru jednotlivých částí. Podlaha v místnosti věnované džungli je tak posypaná kousky dřeva a listy. Do míst, která představují nejvyšší vrcholy planety a Švaříčkovu vášeň pro horolezectví, je dokonce vháněn chladný vzduch.
"Chceme ale, aby to nebylo jen o samotné výstavě. Chystáme tady proto nejrůznější netradiční akce a také přednášky. Na minulé výstavě jsme tak měli například léčitelku dalajlamy. Věřím, že sem přivezeme i tibetské mnichy a že tady stihneme řadu zajímavých věcí, jako je například šamanský víkend či sypání mandaly," plánuje cestovatel.
Zároveň počítá s tím, že Šangrila v Olomouci zůstane minimálně do konce letošního roku. Ve hře je ovšem i její prodloužení do března 2014.