Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

  4:55aktualizováno  4:55
Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku. Vyhrála konkurz na pozici ředitelky školky, přesto nakonec radní města vybrali někoho jiného. Zcela totožná situace se přitom odehrála už před šesti lety. Žena si tak stěžuje na ovlivňování výběru.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Místo ve vedení mateřské školy Pohádky se uvolnilo kvůli tomu, že současná ředitelka Hana Zajíčková odchází do důchodu. Nakonec ji nahradí její dosavadní zástupkyně Dana Urbášková, která v konkurzu skončila ze čtyř uchazeček druhá za Nétkovou.

„Nevím, proč se konkurzy dělají, když potom rada rozhodne jinak. V mém případě je to v Zábřehu už podruhé. Domnívám se, že jmenování ředitelky bylo ovlivněno předpojatostí,“ zlobí se Nétková, která v současné době učí mimo Zábřeh. Domnívá se, že radní nebyli při rozhodování nestranní.

„Dozvěděla jsem se, že zaměstnanci mateřské školy sepsali petici za jmenování současné zástupkyně. A také že současná ředitelka přišla na radnici s informací, že pokud nebude jmenována její zástupkyně, jsou zaměstnanci připraveni podat výpovědi. Zdá se mi, že se snažila rozhodování rady ovlivnit,“ míní Nétková.

Končící ředitelka Hana Zajíčková jakékoli ovlivňování odmítla. „Je pravda, že zaměstnanci přišli s peticí, ale to byla jejich iniciativa. A neargumentovala jsem ani výpověďmi. Já jsem rozhodně nikoho neovlivňovala,“ odmítá.

Současně se však netají názorem, že její favoritkou na vedení školky se třiceti zaměstnanci, kterou navštěvuje přes 150 dětí, byla dosavadní zástupkyně.

„Vést takovou školu je velmi složité a neumím si představit, že by to dělal člověk bez zkušeností. Kolegyni jsem na to připravovala zhruba deset let. Myslím si, že vedení mateřské školy zvládne,“ je přesvědčená.

„Chtěli jsme, aby mateřinka pokračovala v současném trendu“

Nétková, která před šesti lety rovněž v Zábřehu vyhrála konkurz na ředitelku jiné zdejší školky, ale i tehdy následně radní upřednostnili jinou kandidátku, však oponuje, že ve vedoucí pozici byla dříve i ona.

„Z minulosti mám zkušenosti s vedením pětitřídní mateřské školy jako zástupkyně ředitelky,“ sdělila.

Členem komise, která určovala pořadí kandidátek v konkurzu, byl i starosta František John. Současně však o jmenování ředitelky rozhodoval i jako člen rady.

„Musím říct, že všechny čtyři uchazečky před komisí prokázaly své schopnosti. Rada se rozhodla pro dosavadní zástupkyni, protože mateřinka má vynikající výsledky. Proto jsme chtěli, aby pokračovala v současném trendu. Myslím si, že nová ředitelka je toho zárukou,“ zdůvodnil výběr.

Přeskočená podruhé za šest let? Jen smůla, říká starosta

Současně odmítl jakoukoli předpojatost či protežování, ale současně připustil, že k petici zaměstnanců radní při rozhodování přihlédli.

„Myslím, že je důležité, když zaměstnanci za někým stojí. Je to doklad toho, že jsou tam dobré vztahy, že tam funguje týmový duch. Mnohem důležitější ale bylo, že mateřinka skvěle funguje, a nebyl důvod do vedení zasahovat. Naše rozhodnutí bylo sice konzervativní, ale myslím si, že správné a ve prospěch školky,“ řekl starosta.

„Je třeba říct, že pro radu je pořadí stanovené komisí jen jedním z podkladů. Odpovědnost je ale na radě. Ta zodpovídá za to, jestli nová ředitelka bude řídit školku kvalitně. Není to poprvé a ani naposledy, a to nejen v Zábřehu, že rada rozhodne jinak než komise, protože si myslí, že to bude lepší,“ dodal.

Fakt, že zrovna Kateřinu Nétkovou potkala navlas stejná situace v Zábřehu už podruhé, označil za smůlu.

„Chápu ji, protože by se to nelíbilo nikomu. Jako měla rada racionální důvody pro výběr jiného kandidáta nyní, tak je měla i tehdy. Není v tom nic jiného,“ podotkl John, který byl starostou, a tedy i členem rady, i před šesti lety.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Tramvaje jezdí v centru Olomouce krokem, změny teplot pohnuly kolejemi

Stav tramvajové trati v centru Olomouce v ulici 8. května a na vedlejší třídě...

Výrazné výkyvy teplot v posledních dnech způsobily, že se na ulici 8. května v Olomouci částečně propadla kolejnice...

Historická vila zůstala po opravě nevyužitá, ves musela vrátit miliony

Pohled na historickou Latzelovu vilu v obci Vápenná na Jesenicku po slavnostním...

Vápenná na Jesenicku zpětně přišla o dotaci, za kterou před několika lety opravila prvorepublikovou Latzelovu vilu....

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBNÍCH PROCESŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz