„Myslím, že stojí za to se ohlédnout. Jsou za námi navštěvované výstavy, řadami JVS prošly kromě vyslovených amatérů také osobnosti jako malíř Jan Orlík nebo sochaři Roman Boreček a Oldřich Urban,“ sdělil člen JVS Jiří Bartoň.
V současnosti má skupina šestnáct aktivních členů, v posledních letech přibylo několik nových. „Snažíme se tradici udržet a zatím se nám to daří,“ řekl Bartoň.
Nový šéf Městských kulturních zařízení Jeseník Pavel Haluza vidí působení JVS jako celorepublikový fenomén. „Je úžasné, že ve městě něco takového existuje a že lidé, kteří sice nemusí mít velké umělecké ambice, ale přesto se chtějí umělecky projevovat, se takhle dávají dohromady,“ ocenil Haluza.
Za vznikem JVS stál před sedmdesáti lety tehdejší správce muzea Vilém Krmníček. Později se mezi vyslovené amatéry dostali i zmínění uznávaní umělci Roman Boreček nebo Jan Orlík. Spolek však byl a je pořád z velké většiny záležitostí lidí, kteří všichni měli a mají umění jen jako koníčka.
V Jeseníku proběhla nedávno velmi navštěvovaná retrospektivní výstava členů JVS, kteří se chystají na podobnou expozici v nedalekém polském městě Paczków.