ČSSD v Olomouckém kraji ztratila, přesto vyhrála. Posílili komunisté

  18:57aktualizováno  21:37
Jasným vítězem krajských voleb je v Olomouckém kraji levice. ČSSD získala 19 mandátů, KSČM jen o tři méně. Po osmi pak získala ODS a Koalice pro Olomoucký kraj tvořená KDU-ČSL a Stranou zelených společně se starosty. Poslední čtyři místa patří koalici TOP 09 a Starostů. K urnám přišlo necelých 36 procent voličů.

ČSSD slaví v krajských volbách Olomouckého kraje další vítězství. Na snímku zprava lídr a kandidát na hejtmana Jiří Rozbořil, dosavadní hejtman Martin Tesařík a jeho dosavadní náměstek Alois Mačák. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přestože sociální demokracie podle výsledků vyhrála, oproti minulým volbám osm mandátů ztrácí. Výrazně naopak posílili druzí komunisté, kteří v pětapadesátičlenném zastupitelstvu obsadí 16 míst, tedy o šest více než v roce 2008.

Že ČSSD čekala více mandátů, potvrdil i lídr její kandidátky Jiří Rozbořil.  "Představoval jsem si v krajském zastupitelstvu zhruba jednadvacet míst," připouští. Překvapilo ho, kolik křesel získali právě komunisté.

S koaličními vyjednáváními chce podle něj strana začít od pondělka. "Vyjednávací tým už máme sestaven, chceme jednat se všemi stranami, které překročily pětiprocentní hranici," uvedl Rozbořil.

To, že olomoučtí socialisté čekali lepší výsledek, ilustruje i věta, jež zazněla v hloučku straníků pokuřujících před štábem. "Vsadil jsem se, že budeme mít třicet procent," krčí rameny jeden z nich. "Tak na to se asi už nedotáhneme," dodává druhý. Volební výsledek ČSSD je nakonec 26,7 % hlasů.

Do slavícího štábu ČSSD dorazil i lídr KSČM, věří ve spolupráci

V olomouckém štábu vítězné ČSSD bylo nicméně skutečně plno. Desítky lidí se míjely v těsných chodbách a na rozkrojení čekaly dva velké dorty, v jejichž polevě byly vyskládány malé fotografie kandidátů sociální demokracie.

Zátky z prvních lahví šampaňského pak vyletěly chvilku před sedmou večer, kdy zbývalo sečíst jen poslední volební okrsek. Krátce po prvním přípitku se zde přitom objevil i lídr komunistické kandidátky Alexander Černý, který jinak průběh voleb celý den sledoval v Praze v sídle KSČM.

"Pochopitelně to vnímáme jako úspěch, přiznám se, že jsem za náš vrchol považoval 15 mandátů, a my máme ještě o jeden navíc. V krajských volbách v Olomouckém kraji je to tedy pro nás historicky nejlepší výsledek," líčil spokojeně Černý, který dle svých slov doufá a pevně věří, že komunisté neskončí v opozici.

"Na tahu jsou sociální demokraté. Věřím, že si uvědomují náladu ve společnosti a že budou hledět na to, aby zužitkovali ten společný výsledek. Nemohu to vnímat jinak než jako společný výsledek levice. Naše programová shoda je natolik velká, že si dost dobře nedovedu představit, že by se to udělalo jinak," dodal.

ODS a koalice lidovců, zelených a starostů mají po 8 křeslech

O poznání méně živo bylo v sídle olomouckých lidovců. Ti spolu se Stranou zelených šli do krajských voleb coby Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. Kromě lídra Mariana Jurečky tam vpodvečer u počítače seděla jen pětice mužů.

Strana obsadila společně s ODS pomyslné třetí místo, když každá ze stran získává osm mandátů.

"Náš výsledek vidím velmi pozitivně a nad očekávání. Jakýkoli výsledek nad deset procent a pět našich dosavadních mandátů je skvělý výsledek," líčil s úsměvem Jurečka, který v tu chvíli ještě netušil, že konečný výsledek bude 11 % hlasů.

Do případné koalice je ochoten jít s těmi stranami, s nimiž se shodne na základních bodech programu. "Platí to s výjimkou komunistů. V koalici, kde bude KSČM, nebudeme," zdůraznil.

Pro ODS je výsledek voleb důvod k zamyšlení

Volební výsledek ODS je sice v rámci moravských regionů nejlepší, to je však to jediné, co zde může občanské demokraty těšit. "Radost z volebního výsledku v kraji samozřejmě nemáme. K oslavě určitě není důvod. Jde spíš o důvod k zamyšlení," poznamenal předseda regionálního sdružení ODS Robert Knobloch.

O existujících variantách vývoje budoucí koalice v Olomouckém kraji spekulovat nechtěl. "Respektujeme vítěze krajských voleb a bude na něm, jaké bude preferovat varianty. Jsme připravení jednat, ale nebudeme se účastnit formátu, ve kterém bude zastoupena komunistická strana," nastínil Knobloch.

Výsledky krajských voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje vyvolaly ve štábu

Výsledky krajských voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje vyvolaly ve štábu ODS zklamání. Na snímku uprostřed lídryně kandidátky Markéta Záleská.

"Samozřejmě jsme čekali, že dopadneme lépe. A jsem trochu zklamaná z nárůstu počtu hlasů pro komunistickou stranu. Někteří lidé asi mají krátkou paměť a mladí se tím nejspíš moc nezabývají," dodala lídryně kandidátky Markéta Záleská.

Zklamání pak zažila koalice TOP 09 a Starostů pro Olomoucký kraj, které dali voliči jen lehce nad šest procent hlasů, což se rovná čtyřem křeslům v krajském zastupitelstvu.

"Předvolební modely pro nás mluvily o vyšším počtu, kolem deseti procent a čekali jsme, že to nakonec bude tak kolem osmi. Takže jsme pod očekáváním a radost z toho nemáme. Výsledek ale mohly ovlivnit celostátní události posledních tří týdnů," uvedl lídr kandidátky Bořivoj Šarapatka.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Tramvaje jezdí v centru Olomouce krokem, změny teplot pohnuly kolejemi

Stav tramvajové trati v centru Olomouce v ulici 8. května a na vedlejší třídě...

Výrazné výkyvy teplot v posledních dnech způsobily, že se na ulici 8. května v Olomouci částečně propadla kolejnice...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Najdete na iDNES.cz