Výrobce tvarůžků bojuje o pozemek, po 136 letech zvažuje stěhování

  10:24aktualizováno  10:24
Výroba Olomouckých tvarůžků se možná po 136 letech odstěhuje z Loštic, možná právě do Olomouce. Tradičnímu výrobci, firmě A. W., se totiž nedaří dát dohromady pozemek na stavbu nového závodu. Zatímco několik majitelů své pozemky v průmyslové zóně firmě prodalo, jedna majitelka odmítá.
Výrobce Olomouckých tvarůžků, firma A. W., zvažuje odstěhování z Loštic, kde sídlí 136 let. Má problémy získat pozemky pro nový závod, kam chce přestěhovat výrobu. Ilustrační snímek

Výrobce Olomouckých tvarůžků, firma A. W., zvažuje odstěhování z Loštic, kde sídlí 136 let. Má problémy získat pozemky pro nový závod, kam chce přestěhovat výrobu. Ilustrační snímek | foto: A. W. Loštice

"Chceme postavit novou provozovnu, protože i přes několik úprav historických prostor v Lošticích není možné rozšiřovat výrobu. Proto jsme chtěli využít nabídky města a v průmyslové zóně v Lošticích postavit nový závod," popsal začátek problému jednatel společnosti A. W. Karel Hlaváček.

Majitelka však podle něj nechce svůj pozemek ani prodat, ani směnit za větší pozemek se stejnou půdou nedaleko. Firma přitom potřebuje pro výstavbu nové provozovny souvislou plochu o výměře pět až šest hektarů. Teď má však dva pásy rozdělené právě pozemkem neústupné majitelky.

"Samozřejmě máme pořád zájem zůstat už s ohledem na tradici v Lošticích, ale pokud se nám nepodaří sehnat adekvátní pozemek, budeme muset jinam. Není vyloučena varianta, že provoz přesuneme k Olomouci," upozornil Hlaváček.

Lidé z Loštic si však neumí představit, že by se výroba tvarůžků stěhovala. "Tvarůžky k Lošticím patří a tak by to mělo zůstat," míní například Zbyněk Poštulka, který z tvarůžků vyrábí moučníky.

Tvarůžky tvoří image města, přesun nechceme, říká starosta

Do problému se proto vložila i radnice, která chce firmu ve městě za každou cenu udržet. "Je to významný zaměstnavatel a nebojím se říct, že tvarůžky a firma A. W. tvoří zcela zásadně image města. Přesun výroby jinam by měl zkrátka velmi negativní důsledky a to bychom nechtěli," řekl starosta Loštic Ctirad Lolek.

Radnice se proto snažila opakovaně s majitelkou pozemku jednat. "Přes veškerou snahu představitelů firmy i vedení města ale není ochotna se setkat k projednání podmínek, za kterých by bylo možno prodej, případně směnu pozemků uskutečnit," uvedl Lolek.

Podle něj se on i další členové městské rady osobně pokoušeli s majitelkou a jejím manželem jednat.

"Vůbec to nechápu. Nejprve přislíbili, že jsou ochotni pozemek prodat, ale další jednání přes dohodnutý termín už neproběhla. Majitelka pozemku se zástupci města i společnosti A. W. odmítá komunikovat," popsal loštický starosta.

"Dokonce došlo k tomu, že při sjednaných schůzkách společně s manželem nereagovali na zvonění, ukrývali se v domě a sledovali nás za záclonou z okna. Na to je několik svědků," dodal Lolek.

Manžel majitelky pozemku: Proč ho neprodáme, je naše věc

Město se teď proto dokonce pokouší průmyslovou zónu jednoduše posunout směrem od Loštic k Palonínu tak, aby pro tvarůžkárnu byl dostatek souvislého prostoru.

Tvarůžkárna A.W.

Známý zrající sýr začal v Lošticích ve velkém vyrábět v roce 1876 Josef Wessels, jeho syn Alois postavil koncem 19. století továrnu. Později ji Alois Wessels rozdělil a věnoval jako věno dcerám. Z obou částí vznikly samostatné továrny. A. W. funguje dodnes. Druhá J. D. zkrachovala v roce 2004.

"Potíž je v tom, že je třeba změnit územní plán a to trvá vždycky dlouho. Budeme se snažit ten proces urychlit, protože trpělivost tvarůžkárny nebude nekonečná," podotkl Lolek.

Manžel majitelky důležitého pozemku Jan Bílek se ohradil proti tomu, že by se s manželkou schovával za okny. "To je lež. Manželka zkrátka nechce pozemek prodat a oni to nejsou schopni pochopit," zlobí se Bílek.

Proč nechce pozemek ani vyměnit za srovnatelnou plochu nedaleko, neřekl. "To je naše věc a nikomu do toho nic není," vzkázal pouze muž.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Další z rubriky

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Kůrovec zlikvidoval i turistické trasy, na mýtiny vyrazí značkaři

Kůrovec devastuje lesy okolo vodní nádrže Švihov. Zpracování a odvoz dřeva z...

Těžba kůrovcového dřeva v Olomouckém kraji vymazala až stovky kilometrů značených turistických tras. S vykácenými lesy...

Přes rušnou prostějovskou výpadovku se lidé dostanou bezpečněji podchodem

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc,...

Cyklisté a chodci, kteří se musejí dostávat přes jednu z nejfrekventovanějších výpadovek v Prostějově směrem na...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz