Olomouc dala za opíjení v ulicích pokuty za 850 tisíc, většinu nevymůže

  11:48aktualizováno  11:48
Vyhláška zakazující v centru Olomouce popíjení alkoholu či žebrání se zatím ukazuje být funkční jen napůl. I když strážníci udělili pokuty za statisíce, valnou část této sumy město nikdy nezíská. Většinu hříšníků totiž tvoří bezdomovci, ze kterých ani za využití exekutorů peníze nevymůže.
Strážníci v Olomouci rozdali jen za loňský rok kvůli porušení vyhlášky zakazující pití alkoholu a žebrání v ulicích pokuty ve výši 850 tisíc korun. Jejich vymáhání je ale velký problém. (ilustrační snímek)

Strážníci v Olomouci rozdali jen za loňský rok kvůli porušení vyhlášky zakazující pití alkoholu a žebrání v ulicích pokuty ve výši 850 tisíc korun. Jejich vymáhání je ale velký problém. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Za porušení protialkoholní vyhlášky leží olomouckým úředníkům na radnici na stolech pokutové bloky za bezmála 850 tisíc korun. Z těchto peněz ale většinu zřejmě nikdy neuvidí.

Otázkou tak je zůstává, zda vyhláška, která měla dostat hloučky opilců z centra města, ale pro něž jsou sankce uvalené za porušení zákazu vesměs nevymahatelné, má vůbec smysl a neznamená jen zbytečnou byrokratickou zátěž navíc pro úředníky i policii.

Problém přiznávají i strážníci. "Přijetím vyhlášky se zvýšila právní jistota, na základě které se dá alespoň zčásti tento problém v některých lokalitách i v centru města řešit. V každém případě se ale jedná o celospolečenský problém, který se pouze přijetím vyhlášky nevyřeší," uvedla mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Protialkoholní vyhláška, která dává právo městské policii zasáhnout a vykázat z centra města i výtržníky, kteří pokřikují na ulicích po kolemjdoucích, rozhazují kolem sebe odpadky, nebo močí na veřejnosti, platí už více než dva roky. Jen za minulý rok řešili tisíce případů.

"Vloni šlo o více než tři tisíce přestupků týkajících se vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu a žebrání na veřejných prostranstvích. Strážníci při nich uložili v blokovém řízení pokuty v celkové výši 849 500 korun," shrnula Václavíková. Lepší to s čísly nebude ani letos, do konce května strážníci pokutovali už 1 593 lidí a rozdali pokuty za 458 700 korun.

Radnice pokuty předává exekutorovi, vymáhání je obtížné

Přestože ne všechny pokuty dostali bezdomovci, většina se podle Václavíkové týkala právě jich. Jenže od bezdomovců město pokuty kvůli jejich chudobě vymáhá jen těžko.

"Z obecného pohledu, pokud bychom za osobu bez domova zjednodušeně považovali člověka, který mimo majetku, jež má bezprostředně u sebe, žádný jiný majetek nemá, je zřejmé, že zajistit úhradu sankce za jeho protiprávní jednání je prakticky vyloučeno," připouští mluvčí radnice Radka Štědrá.

Radnice takové pokuty dále předává soudnímu exekutorovi, který je vymáhá.

"Co se týče vymáhání nezaplacených pokut, postupuje soudní exekutor stejným způsobem jako v případě vymáhání jakýchkoli jiných exekucí," popisuje za Exekutorský úřad Přerov David Tala.

Lepší řešení za současné situace není, zní z radnice

Podle něj je vymáhání dluhu od lidí bez domova obtížné, přesto ne úplně nemožné.

"Soudní exekutor nerozlišuje exekuci vedenou vůči osobě, která žije spořádaným životem, ale z nějakého důvodu na ni byla nařízena exekuce, a osobou, která ignoruje systém, jezdí načerno nebo ničí veřejný majetek. I když je druhý popisovaný případ finančně, personálně a časově náročnější, v obou případech usiluje exekutor o to, aby vzniklý dluh vymohl," dodává Tala.

I přesto, že vybírání pokut od bezdomovců je složité, neexistuje podle Štědré zatím lepší způsob, jak hříšníky trestat:

"Použití jiného druhu sankce mimo propadnutí věci a zákazu pobytu, prakticky nepřichází za současného právního stavu v úvahu."

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Muž se zákazem řízení marně ujížděl, policisté ho chytili na lesní cestě

Policie dohlíží na provoz na zasněžených silnicích.

V autě i po svých musela policejní hlídka na Olomoucku pronásledovat muže, který sedl za volant a vyjel na silnice...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Najdete na iDNES.cz