Vojáci z Přáslavic cvičí pro Afghánistán, v kurzu přežití jedí i červy

  19:05aktualizováno  19:05
Hodně živo je v současnosti u vojenské posádky z Přáslavic na Olomoucku. Zatímco část vojáků se tento týden vrátila z mise v Afghánistánu, další desítky už nyní začaly výcvik potřebný k tomu, aby byli připraveni na stejnou misi odletět na podzim.

Vstup do budovy v rámci nácviku obsazení objektu a zadržení nepřítele, který byl součástí přípravy 3. strážní roty pro misi v Afghánistánu. Její jádro tvoří vojáci z Přáslavic. | foto: Adam Kopecký, Armáda ČR

Přáslavičtí, konkrétně vojáci ze 72. mechanizovaného praporu, budou tvořit hlavní část 3. strážní roty, která bude působit v afghánské provincii Parwan na základně Bagrám od října do dubna 2015.

Na místě už přitom vojáci z Olomoucka a to z přáslavického 73. tankového praporu působili jako jádro 1. strážní roty, jejíž poslední členové přiletěli po sedmiměsíční misi zpět do Česka v úterý (více čtěte zde). Jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v Afghánistánu nyní místo nich střeží vojáci z 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi.

Přestože poletí další více než stovka vojáků z Přáslavic chránit spojeneckou základnu až na podzim, už nyní je v plném proudu jejich příprava sestávající z bojového výcviku i různých odborných kurzů.

Výcvik pro Afghánistán

"Absolvují nejen společnou střeleckou, tělesnou, taktickou a zdravotní přípravu, během níž dochází ke stmelení jednotky, ale také individuální specializované kurzy," nastínil velitel jednotky Petr Liška. Jde například o kurzy řidičů, boje zblízka či poskytnutí první pomoci v boji.

Při výcviku přežití vojáci jí jen to, co najdou během přesunu

Dalším je pak i výcvik přežití, který má v češtině poněkud dvojznačnou zkratku S.E.R.E. (z anglického Survival, Evasion, Resistance and Escape - pozn. red.). Ten musí absolvovat všichni vojáci mířící na zahraniční mise a učí se v něm, jak přežít nejen ve volné přírodě, ale i v případném zajetí.

"V kurzu jsou vojáci rozděleni do skupin, ve kterých plní zadané úkoly - staví improvizovaný přístřešek, rozdělávají oheň pomocí dostupného materiálu, filtrují vodu či připravují stravu, přičemž nesmějí použít jiné než přírodní suroviny, které našli během přesunu," popsal Liška.

"Následná konzumace těchto vlastních kulinářských 'dobrot', jež mnohdy nejsou zrovna potěšením pro oko, a mohou obsahovat i červy či cvrčky, je pak zážitkem," dodal.

Jednotku čeká týdenní cvičení na Libavé

Nacvik bojových akcí pak mimo jiné obsahuje i výcvik boje v zastavěném území. Ten vojáci nacvičují ve vyškovské posádce a trénují při něm manipulaci se zbraněmi, spolupráci v týmu, komunikaci či pohyb a taktiku boje v takovém prostoru. K tomu mimo jiné využili i airsoftové zbraně.

"Po nácviku správného a rychlého řešení situace v uzavřeném prostoru byly pro vojáky nachystány 'reálné podmínky'. O zdaru či nezdaru akce pak mnohdy rozhodovaly maličkosti či pár vteřin. Umět se okamžitě a dobře rozhodnout není v takových situacích vůbec jednoduché," uvedla tisková a informační důstojnice 3. strážní roty Kristýna Petečuková.

"Záleží na mnoha aspektech, jako jsou dobré naplánování a načasování, moment překvapení, komunikace a schopnost jednotky zareagovat na náhlou změnu," dodala.

Přestože již nyní mají vojáci spoustu kurzů a výcviků za sebou, v následujících měsících má nastolené tempo pokračovat. Například už na konci dubna čeká celou jednotku, ve které je celkem zhruba 150 vojáků, týdenní cvičení ve vojenském újezdu Libavá.

Úkolem mise strážní roty je střežit základnu Bagrám ležící asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván. Ta patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu a to především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. 

Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Nejčtenější

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

Primátor a exnáměstek hejtmana je roky součástí impéria sportovního bosse

Vlivný prostějovský sportovní boss Miroslav Černošek (vlevo) a tamní primátor a...

František Jura, primátor Prostějova za ANO a někdejší náměstek hejtmana, který měl v Olomouckém kraji na starosti i...

Pana Brücknera bych si k nám do Juventusu vzal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v objetí s trenérem Karlem Brücknerem.

Když spoluhráč pokazil akci, vztekal se. Jindy zatleskal. Běhal, nabízel se, rozehrával. Vážně je Pavlu Nedvědovi 47...

Krajská firma na svoz odpadků vás poškodí, zrazuje obce nadnárodní koncern

Ilustrační snímek

Nadnárodní gigant FCC ze Španělska napadl řešení likvidace odpadů, které kvůli nové legislativě připravuje Olomoucký...

Dva okresy ponořila do tmy uvolněná cedulka, která vyzkratovala rozvodnu

Elektrický proud. Ilustrační foto.

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a...

Další z rubriky

Mrtvola nalezená u auta patří pohřešované ženě v pyžamu, potvrdil test DNA

Ilustrační snímek

Až teprve genetický test po měsíci potvrdil, že pátrání po ženě z Olomoucka vyhlášené ve druhé polovině července mělo...

Auto v Přerově srazilo dvě mladé dívky přebíhající silnici. Obě zemřely

Ilustrační snímek

Auto srazilo v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Obě na následky zranění zemřely. Bližší...

VIDEO: Olomoucké koleje ozdobily sedmnáctimetrové malby od známých umělců

Jedna ze dvou hlavních sedmnáctimetrových muralových maleb, které vznikly v...

Dvě sedmnáct metrů vysoké malby, které vznikly v rámci 12. ročníku Street Art Festivalu, nově zdobí areál...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz