V případu, v kterém byli zapletení policisté, politici a podnikatelé, jde o vynášení informací z trestních spisů a korupční jednání. K vrchnímu soudu se případ dostal po roce od vynesení rozsudku olomouckým krajským soudem, který 20. října loňského roku zpřísnil obžalovaným tresty.
Jak žalobce, tak i obžalovaní se ovšem v zákonné lhůtě odvolali. O dalším posunu měl proto jednat v úterý vrchní soud v Olomouci, za obžalované však přišel jen bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec. Někdejší hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (zvolen za ČSSD) se řádně omluvil, na rozdíl od podnikatele Kyselého.
„Obžalovaný se nedostavil k veřejnému zasedání. Zaslaná formulace je jen oznámením a nesplňuje základní požadavky na řádnou omluvu. Byl přitom vyrozuměn, že termín nebyl změněn, a jeho povinností je se dostavit,“ kárala předsedkyně senátu Martina Kouřilová obhájce Kyselého.
Kyselý si přípis od soudu nevyzvedl, protože už byl na cestě do zahraničí. Soudní senát označil chování olomouckého podnikatele za nerespektování příkazu, neuposlechnutí výzvy a neuctivě chování k soudu, za což mu uložil pořádkovou pokutu.
Jednání bylo původně naplánované na úterý, středu a čtvrtek, k čemuž následně soud s ohledem na Rozbořilovu nepřítomnost přidal ještě dva dny. Nyní je tedy kauza odročena na 14. a 21. října.
Poslední projednávání případu vedl před rokem krajský soud, který všem třem obžalovaným uložil podmíněné a peněžité tresty. Olomoucký krajský soud se kauzou Vidkun loni na podzim zabýval podruhé, po vrácení případu vrchním soudem. Hlavním aktérům za jejich korupční jednání zpřísnil právní kvalifikaci, uložil jim přísnější podmíněné tresty a peněžité tresty.
Kadlece za vynášení informací z trestních spisů odsoudil za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, podnikatele Kyselého za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby a někdejšího hejtmana Rozbořila za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci.
Soud zpřísnil hlavním aktérům korupční kauzy Vidkun podmínky i peněžité tresty |
Kyselému soud uložil trest tři roky s podmíněným odkladem na čtyři roky a peněžitý trest 346 tisíc korun. Kadlece odsoudil na tři roky s podmíněným odkladem na pět let a dal mu peněžitý trest 438 tisíc korun. Také mu zakázal činnost na pět let. Rozbořila soud odsoudil ke dvěma letům s podmíněným odkladem na 3,5 roku a uložil mu peněžitý trest 182 tisíc korun.
Odvolání podali všichni tři obžalovaní. Vinu od začátku procesu popírají, žádají zproštění obžaloby. Proti rozsudku se odvolal i žalobce Miroslav Stoklásek, který žádá přísnější kvalifikaci a trest u Kadlece a vyšší finanční trest u podnikatele Kyselého.
Žalobce v kauze Vidkun žádá tvrdší tresty pro exnáměstka policie i podnikatele |
Vrchní soud se bude případem zabývat podruhé. Loni v neveřejném jednání rozsudek zrušil a případ vrátil na krajský soud.
Kauza začala 13. října 2015, kdy tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahoval v Praze a Olomouckém kraji. Soudy se případem zabývají od roku 2020.