Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Prostějov bojuje s vraky, překáží v ulicích a blokují parkovací místa

  15:57
Prostějov vyhlásil boj desítkám autovraků, jež překáží v ulicích. Lidé si na ně stále častěji stěžují. Vedení města pověřilo zaměstnance příslušného odboru a strážníky, aby dlouhodobě odstavená nepojízdná vozidla začali více sledovat a kontrolovat. První vraky už z ulic zmizely.

Z ulice Rostislavovy v Prostějově nechalo město odtáhnout a zlikvidovat autovrak. | foto: Městská policie Prostějov

Tovačovská ulice, Okružní, okolí ubytovny ve Vrahovicích nebo okrajová čtvrť Žešov. To jsou některá místa v Prostějově, na která v posledních týdnech upozornili zdejší obyvatelé, a to proto, že zde zavazejí autovraky.

„Prostějov má dlouhodobě kritický nedostatek parkovacích míst, která zabírají vraky, i když se jim oficiálně vrak neříká. Smutným rekordmanem bude nejspíše automobil značky Dacia, který už roky stojí před domem v Okružní ulici. Měl platnou technickou kontrolu do února roku 2013,“  stěžoval si na prostějovské radnici jeden z obyvatel Tomáš Mach.

„Na tomto parkovišti jsou mimochodem v současnosti tři vozy, které splňují definici vraku,“ dodal Prostějovan. Upozornil například také na vůz Škoda před domem v Jezdecké ulici s technickou do června roku 2015.

„Takhle bych mohl pokračovat dál, ale městská policie má dlouhý seznam těchto vozů. V celém katastru města Prostějov je přibližně čtyřicet automobilů, které odpovídají definici vraku,“ podotkl Mach.

Oslovil už městskou policii, odbor dopravy nebo přestupkové oddělení. „Celkově všichni krčí rameny. Může někdo kompetentní vysvětlit, co dělat, aby se začalo cokoliv dít? Chápu, že pro město je jednodušší pokutovat řidiče špatně parkujících vozidel, ale kde mají parkovat, když na jejich místech stojí tyto vraky,“ zlobí se muž.

A není sám. „V Tovačovské ulici už delší dobu zavazí vrak modré škodovky,“ stěžoval si na sociálních sítích další z prostějovských občanů Lubomír Beneš.

Lidé si myslí, že jde o vrak, ale skutečnost je jiná

Radnice tak před několika dny oznámila, že se na tento problém zaměří. Vedení města už pověřilo zaměstnance příslušného odboru a strážníky, aby dlouhodobě odstavená nepojízdná vozidla, jež blokují parkovací místa a ulice, začali více sledovat a kontrolovat.

„Už v loňském roce bylo rozhodnuto o likvidaci jednoho vozidla, které stálo v ulici Rostislavova. K odtažení došlo nyní v lednu. Odstranění autovraku z pozemní komunikace zajistilo město prostřednictvím firmy specializované na ekologickou likvidaci vraků,“ potvrdil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil. 

Upozorňuje však na to, že ve městě stále zůstává mnoho vozidel, o kterých si lidé myslí, že jde o vrak, ale skutečnost je jiná.

Podle Pospíšila je nutné rozlišovat vozidla, která opravdu vykazují známky vraku, a vozidla, která mají například pouze propadlou technickou kontrolu. V loňském roce odbor dopravy na prostějovském magistrátu nicméně zahájil správní řízení v souvislosti se čtyřmi vozidly, která zavazela v ulicích. 

„Ve stejném roce pak pět vraků bylo na základě výzvy odstraněno samotnými majiteli,“ podotkl náměstek. Město se také brání, že odtažení a likvidace jsou možné až po rozhodnutí silničního správního úřadu a po uplynutí všech zákonných lhůt.

„Lidé si často myslí, že odstranit takové vozidlo z komunikací a parkovišť je možné poměrně rychle. Novelizovaný zákon o pozemních komunikacích však dává určité termíny,“ vysvětluje Pospíšil.

Nepojízdných vozidel v ulicích dál přibývá

Vlastník komunikace musí nejprve vyzvat majitele vozidla, které má více než půl roku propadlou technickou kontrolu, ke zprovoznění automobilu nebo jeho odstranění mimo komunikaci. Pokud se dva měsíce nic neděje, město může vozidlo z ulice odtáhnout, ale musí ho zaparkovat na vhodném místě a zároveň to oznámit majitele auta, který si vůz může do tří měsíců vyzvednout. 

„Pokud ani v tomto případě provozovatel nereaguje, rozhodne silniční správní úřad o povolení prodeje vozidla ve veřejné dražbě,“ popsal Pospíšil. V případě, že v dražbě není o auto zájem, městu nezbude, než vrak zlikvidovat.

V ulicích Prostějova se mezitím počet nepojízdných vozidel stále zvyšuje. „V ulici Spitznerova bylo zaparkováno na začátku prosince 2020 auto Škoda Felicia fialové barvy. Je bez registrační značky, odřené a zdá se, že je to vrak. Auto je ke všemu zaparkované tak nevhodně, že blokuje dvě parkovací místa. Kdo odstraní toto vozidlo, u kterého je zřejmé, že není schopné provozu,“ stěžoval si na prostějovské radnici další z obyvatel.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Měla jsem pár piv, mumlala náctiletá. Autem pro ni přijel opilý otec

Opilé dívky spící na lavičce u autobusového nádraží v Přerově si o víkendu všimli strážníci. Když ji probudili,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čechy v pátek zasáhnou silné bouřky, v neděli se vrátí tropické třicítky

Čtvrtek bude jasný a teplý, už v pátek ale začne přibývat oblačnosti a večer dorazí zejména do Čech velmi silné bouřky...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Titul Strom hrdina získala i lípa z Dolan a krbál z Kostelce na Hané

Dva zástupce, jednoho z Olomoucka a druhého z Prostějovska, má letos Olomoucký kraj v seznamu stromů, které získaly...

Olomoučtí vědci objevili masožravku s pastmi pod zemí, nazvali ji stydlivou

První druh masožravé láčkovky vytvářející funkční podzemní pasti se podařilo objevit mezinárodnímu týmu vědců vedenému...

Ve Staré Vodě se mohou rozeznít zvony, zchátralý kostel je dostal darem

Kostel v zaniklé obci Stará Voda, stojící na hranici vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, bude mít opět své zvony. Do...

Vojáci sem chodili v civilu, říká spolumajitel zpřístupněného tajného bunkru

Kancelářská budova, dílna, stromy. To je vše, co příchozí spatří v bývalém vojenském areálu mezi Přáslavicemi a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...