iDNES.cz

Komunální volby ve Slatinkách přes záměnu obálek platí, na senátní se čeká

  18:02aktualizováno  18:02
Krajský soud v Brně potvrdil platnost výsledků voleb ve Slatinkách na Prostějovsku, kde komise prohodila obálky pro komunální a senátní volby. Nejvyšší správní soud ale ještě bude řešit, zda kvůli zmatku v této obci nevezme mandát senátorce Jitce Chalánkové, která se do druhého kola dostala jen velmi těsně rozdílem pěti hlasů. Informuje o tom server Aktuálně.cz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ve Slatinkách v říjnových volbách prohodila okrsková volební komise obálky pro komunální a senátní volby. I když změnu barvy dodržela po celé hlasování a voliče informovala o záměně obálek, výsledkem je vyšší procento neplatných hlasů. Stížnost za Slatinky podalo sdružení nezávislých kandidátů Za další rozvoj obce a Pro Slatinky. Jde o sdružení, které podle výsledků voleb skončilo na druhém a třetím místě.

Soud však hnutí nevyhověl a ponechal výsledky v platnosti. Dění kolem místních voleb ale soud podle serveru Aktuálně.cz zkritizoval a poukázal na zmatek, který prohozené obálky způsobily. Soud ale konstatoval, že to, že voliči respektovali pokyny ministerstva vnitra a neposlechli volební komisi, nemůže znamenat neplatnost jejich hlasů. 

„Pokud jediným důvodem dovozené neplatnosti bylo použití nesprávné obálky, pak soud považuje za nejspravedlivější a voličsky nejkorektnější vzniklý stav napravit a pokládat i těchto 23 hlasů za platné,“ uvedl soudce David Raus.

Soudce poukázal i na to, že zákon o volbách sice stanoví, že všechny obálky musí být opatřeny razítkem a být stejné velikosti a barvy, ale již neříká, jaká barva to má být. Senát soudu poté původně neplatné hlasy spočítal a přičetl je k původním výsledkům voleb. Protože však byly v podobném poměru, tak se rozdělení mandátů v zastupitelstvu nezměnilo.

Záměna obálek se sledovala i kvůli těsnému výsledku v senátních volbách, kdy nezávislá kandidátka Jitka Chalánková postoupila do druhého kola o pouhých pět hlasů, o které předstihla Irenu Blažkovou z hnutí ANO. Podány jsou kvůli tomu tři stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autor:
zpět na článek