Pátek 2. října 2020, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. října 2020 Olívie, Oliver

Nechtěný kněžský seminář koupila firma ze Šumperska, plány s areálem tají

  12:19
Po řadě marných pokusů a výrazných slev na úkor státu je kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku definitivně prodaný. Kupec byl zatím utajený, teď vyšlo najevo, že jde o firmu ze Šumperska. Jak rozsáhlý areál v budoucnu využije, ovšem neuvedla.

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Před lety chtěl stát bývalý kněžský seminář ve Vidnavě přestavět na věznici, nakonec ale tato možnost zůstala jen na papíře a rozsáhlý areál šel do prodeje. Nyní má jeho budoucnost v rukou společnost Kaspec Invest z Nového Malína.

Bývalý kněžský seminář

Při posledním ze série prozatím marných pokusů státu prodat areál z konce 19. století neměli její majitelé žádného konkurenta.

„Ve čtvrtém kole elektronické aukce zvítězila firma Kaspec Invest, která nabídla 2,9 milionu korun,“ potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Celkově šlo o čtrnáctý pokus zbavit se obtížného břemene.

Podle Ležatky už došlo k podpisu smlouvy, byla opatřena i schvalovací doložkou ministerstva financí. Nyní běží šedesátidenní lhůta na doplacení kupní ceny.

„Jsme samozřejmě rádi, že se nám konečně podařilo najít nového majitele, a věříme, že areálu vdechne nový život. Noví majitelé podle svého vyjádření zvažují využití budovy pro sociální nebo rekreačně relaxační účely,“ doplnil mluvčí Ležatka.

Své plány firma zveřejnění zhruba v polovině roku

Samotná společnost Kaspec Invest vznikla teprve v srpnu loňského roku, jde ovšem o „odnož“ firmy Kaspec, která na trhu působí už od roku 1994. Vlastní restaurace, ubytovací kapacity a zabývá se i prodejem starožitností a má také sportovní klub. Jednatel společnosti Ivan Kašpar zájem o koupi semináře potvrdil. Jak chce společnost areál konkrétně využít, ovšem nesdělil.

Nepotvrdil ani informaci ÚZSVM, že firma zvažuje využití pro sociální nebo rekreačně relaxační účely. „To není na pořadu dne. Naše představy a plány o budoucím využití zveřejníme přibližně za čtvrt roku,“ vzkázal.

Peníze, které stát utrží, pokryjí ovšem jen desetinu nákladů, jež Česká republika před lety s nákupem bývalého kněžského semináře na Jesenicku měla.

Rozsáhlý areál totiž nejprve koupila vězeňská služba za 29 milionů korun, chtěla jej přebudovat na káznici a detenční ústav pro psychicky nemocné vězně. Jenže plány nabraly zpoždění, navíc v roce 2012 přišla rozsáhlá amnestie, a seminář se tak najednou stal nepotřebným.

Vězeňská služba jej proto nabídla k prodeji za 17 milionů. Nikdo ale neměl zájem, a tak přišly první slevy. V nich pak pokračoval i ÚZSVM, jenž seminář převzal.

Je na čase s areálem něco dělat, říká starosta

Starosta Vidnavy Rostislav Kačora prodej uvítal. „Areál jenom chátrá. Je na čase s ním začít něco dělat,“ řekl.

Nečeká však, že se to podaří novému majiteli. „Podle informací nejde o kapitálově silnou společnost, takže je otázka, na co bude mít. Přece jen jde o velký areál, který už není v nejlepším stavu. Náklady na rekonstrukci budou obrovské “ upozornil starosta.

Sám si umí představit využití například jako domov pro seniory nebo atraktivní wellness centrum pro turisty. „Spíš bych to viděl na turistiku. Pro velké zařízení pro seniory je Vidnava na příliš odlehlém místě,“ přemítá Kačora.

Kněžský seminář založil v roce 1899 vratislavský arcibiskup Jiří Kopp. Během druhé světové války zde nacisté věznili válečné zajatce. Po válce byl v budovách sklad obilí spotřebního družstva Jednota.

V roce 1950 převzala objekty vojenská správa, vznikla zde dětská zotavovna, která fungovala až do roku 1997, kdy byl areál vrácen církvi. O dva roky později v prázdných budovách našly azyl stovky kosovských Albánců, kteří utíkali před válkou na Balkáně.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Herečka Veronika Arichteva je maminkou. Syna rodila patnáct hodin

Herečka Veronika Arichteva (34) se na sociálních sítích pochlubila, že je od úterý maminkou. S režisérem Biserem...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Překvapivé simulace: Roušky a respirátory chrání lépe, než byste řekli

Jak pomáhá ochrana obličeje zastavit šíření epidemie? Lépe, než by se na první pohled zdálo. Lidé totiž často...