Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Kauza Vidkun je u soudu, obžalobě čelí exhejtman i policejní důstojníci

  8:21aktualizováno  15:40
Olomoucký soud začal projednávat jednu z největších krajských afér za poslední roky, která dostala jméno Vidkun. Před pěti lety ji odstartovala policejní razie, v kauze podle obžaloby unikaly od policie informace k politikům a podnikatelům.

Obžalovaný je exhejtman Jiří Rozbořil, bývalý náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, podnikatel Ivan Kyselý a někdejší Kadlecův podřízený Radek Petrůj.

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek Kadlec vlivnému podnikateli Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

Obžalovaní v kauze Vidkun

Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj byli tři měsíce ve vazbě. Výsledná obžaloba proti těmto kdysi mocným mužům čítá na 120 stran, vinu všichni dlouhodobě odmítají.

„Karel Kadlec získával informace od svého podřízeného Radka Petrůje, vedoucího odboru hospodářské kriminality, ale i z dalších odborů. Činil tak, aby si udržel pozici náměstka. Záměrně tak ohrožoval základní cíle trestního řízení a způsobil, že policie po dobu jednoho roku neplnila svoji funkci,“ uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Na lavici obžalovaných podle redaktora MF DNES v soudní síni usedl pouze Rozbořil, Kadlec a Petrůj. Kyselý je kvůli trombóze nohy hospitalizován v olomoucké Vojenské nemocnici, v pondělí k soudu dorazila jeho omluvenka.

Exhejtman při čtení obžaloby s úsměvem kroutil hlavou

Stoklásek se při čtení obžaloby dostal také k případu někdejší náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové-Tesařové z ČSSD. Policie se o ni kdysi zajímala kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle již dříve zveřejněných informací šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili. Podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku. Zmínil to i státní zástupce:

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila.“

Sám Rozbořil u tohoto konstatování v soudní síni s úsměvem kroutil nesouhlasně hlavou.

Kadlec: Podnikatel Kyselý je můj kamarád

Po přečtení obžaloby začal vypovídat Kadlec, jakékoli porušení zákona jednoznačně odmítl.

Kauza Vidkun u soudu

Kauza Vidkun pojmenovaná po někdejším norském politikovi a zrádci Vidkunu Quislingovi, který se zaprodal nacistům, odstartovala v říjnu 2015 razií na několika místech v Olomouci, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra.

V jeho bytě v Olomouci byli kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil je obžalovaný z podplácení, na Radka Petrůje a Karla Kadlece podal státní zástupce obžalobu za zneužití pravomoci.

Kadlec, který podle policie vynášel informace ze spisů, je navíc obžalovaný i z přijetí úplatku. Kvůli Vidkunu byl propuštěn od sboru, výpověď neúspěšně napadal u soudů. Petrůj byl postaven mimo službu.

Podnikatel Ivan Kyselý se bude před soudem zodpovídat z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Kyselého, který dál podniká v realitách, obvinění změnili své profese. Například Kadlec rozjel vlastní byznys a nabízí ochranu před odposlechy. Svou detektivní kancelář navíc pojmenoval Vidkun Bohemia.

Bývalý policejní náměstek je v rámci Vidkunu spojený s výstavbou jezdeckého areálu na Lazcích - jednou z nejznámějších větví této aféry. Právě kvůli závodišti nakonec žalobci vrchního státního zastupitelství posílají k soudu i někdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD.

Podle obžaloby v roce 2015 slíbil právě Kadlecovi úplatek za to, že zařídí odložení vyšetřování dotačního podvodu. Z něj byli obviněni tehdejší majitelé areálu a spočíval v tom, že společnost Carman, která areál stavěla, při výběrovém řízení předložila falešné reference.

„Pan státní zástupce v mém případě uvedl výčet základních povinností policisty, a to včetně příslušných paragrafů. Nic z toho jsem nikdy neporušil. Nikdy jsem nezneužil služební informace k prospěchu svému či třetí osoby. Nikdy jsem nepřijal žádný dar a o žádném úplatku nemůže být ani řeč,“ řekl Kadlec.

Připustil, že se scházel s dalším obžalovaným - podnikatelem Ivanem Kyselým. Dodal, že byl někdy nucen pracovat s ním jako s informátorem.

„Ivan Kyselý je můj kamarád, znám ho čtvrt století. Je velmi významný podnikatel, který se pohyboval ve velmi zájmovém prostředí. S tím jsem nemohl nic dělat. Nemohl jsem rezignovat na práci policisty a nebyl důvod rezignovat na naše kamarádství. Nebylo to vždy jednoduché,“ popsal Kadlec s tím, že není důvod, aby někdo jejich přátelský vztah vnímal jako střet zájmů.

„Kdyby byl pan Kyselý obviněný, nebo podezřelý z trestné činnosti, bylo by to něco jiného, ale já si nic takového neuvědomuji. Byl jsem někdy nucen s ním pracovat jako s informátorem. Kyselý mě ale nikdy neúkoloval a já jsem nikdy neplnil žádné jeho instrukce. Vždy mě upozorňoval, že nechce být můj informátor a že je můj kamarád, a proto mi ty informace sděluje,“ doplnil bývalý policejní náměstek.

„Bližší vztah s panem Rozbořilem měl pan Kyselý,“ tvrdí Kadlec

Kadlec dodal, že z titulu své funkce měl právo a povinnost vstupovat do všech trestních věcí, kontrolovat je a také dávat pokyny podřízeným.

„I služební funkcionář a šéf kriminálky má stejné povinnosti v případě objasňování trestné činnosti jako řadový policista. Zvláště u složitějších trestních věcí jsem bral své angažmá jako povinnost,“ hájil se Kadlec s tím, že součástí jeho práce byl také kontakt s politiky, včetně hejtmana.

„Byly to více čí méně formální kontakty, byly běžnou náplní mé práce,“ dodal Kadlec. Konkrétně s Rozbořilem pak podle svých slov nemá téměř žádný vztah.

„Vykám si s ním. Potkal jsem ho při různých společenských akcích. Naše setkání prakticky neexistovala. Bližší vztah s panem Rozbořilem měl pan Kyselý. Vnímám tak, že se setkávali, asi si rozuměli, měli stejný myšlenkový proud,“ míní Kadlec.

Exhejtman: Předávám vám medaile a vy 3 roky vyšetřujete Lazce

Exhejtman Jiří Rozbořil před soudem zdůraznil, že se bude hlavně vyjadřovat ke kauze Lazce, kde je jezdecký areál a policie prošetřovala podezření z dotačního podvodu. Jakoukoli vinu odmítl.

Uvedl, že jeho dcera jezdila na koni a musela dojíždět na tréninky - bylo to ovšem v době, než byl politicky činný. „Na Lazcích jsem nikdy neměl majetkový podíl a dál jsem se v tom neangažoval,“ podotkl Rozbořil.

Podle něj se pak na Výboru regionální rady v návaznosti na dotaci, která na vybudování jízdárny šla, řešilo, že to trvá už dlouho, jelikož bylo třeba uzavřít konkrétní dotační titul. „Zajímalo mě jen, aby se ten dotační titul uzavřel,“ vyzdvihl svou roli tehdejší hejtman.

Při popisování svého vztahu s Kadlecem zmínil předával medailí policistům v Čechách pod Kosířem.

„Byl jsem kouřit a tam jsem se potkal s panem Kadlecem, znali jsme se jen od vidění z Bezpečnostní rady kraje. Říkal jsem mu: Já vám tu předávám medaile a vy tu tři roky vyšetřujete Lazce. Bral jsem to jako schůzku u cigára,“ popsal Rozbořil s tím, že tehdy byl jeho vztah s Kadlcem čistě profesní. „Vykáme si,“ dodal Rozbořil.

Schůzka v olomoucké restauraci Potrefená Husa, kde podle vyšetřovatelů zazněla slova o úplatku, podle Rozbořila vznikla tak, že mu Kadlec napsal SMS, jestli spolu nezajdou na pivo. „To sezení na pivě bylo tři hodiny. Mluvilo se o všem možném,“ popsal Rozbořil.

Sám pak problém lazecké jízdárny vnímal tak, že tam nemělo dojít k trestnímu stíhání, ale vše se mělo řešit ve správním řízení.

Kauzu Vidkun a své angažmá v ní si vysvětluje jako čistě politickou záležitost. „Měla se měnit politická mapa, hledalo se něco na současné hejtmany,“ řekl Rozbořil k roku 2015. Jeho výpověď bude pokračovat i ve středu.

V první den jednání u soudu vypovídal také Petrůj, i on jakoukoli vinu odmítl.

„Vím, že jsem nevinen. Ve spise není nic. Já myslím, že se to ukáže, že obžaloba je naprosto lichá. Konečně o tom mohu mluvit, po 52 měsících,“ shrnul Petrůj po půl třetí odpoledne, kdy první den projednávání kauzy Vidkun skončil.

Ráno před soudní síní obžalovaní muži sdílní nebyli

Přítomní novináři chtěli před samotným zahájením jednání od obžalovaných získat jejich vyjádření, Kadlec a Rozbořil ovšem na jejich dotazy odvětili pouze: “Bez komentáře.“ Sdílný nebyl ani Petrůj.

Soudce Martin Lýsek se pak na začátku jednání vypořádal s žádostí o předběžné projednání. Řešil také věcnou příslušnost, která byla napadena.

„Z pohledu podání obžaloby, z pohledu právní kvalifikace soud splňuje podmínky, aby proběhlo hlavní líčení u krajského soudu,“ podotkl soudce.

Obžalovaný Petrůj již dříve důkazy napadl. Soudce však konstatoval, že všechny jeho námitky jsou řešitelné v rámci hlavního líčení.

Samotné projednávání případu má soudce Martin Lýsek naplánované až do 7. května, celkem půjde o 21 jednání. Nejprve zazní samotná obžaloba, poté postupně dostanou slovo obžalovaní. Na jejich výpovědi si Lýsek vyčlenil zbytek tohoto týdne. Poté se bude věnovat svědkům, budou jich řádově desítky.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Motorka po pádu zapálila auto s dítětem, video srážky varuje před riskováním

Děsivě vypadající záběry nehody, která nedávno na Prostějovsku sice skončila kompletně shořelým autem a motorkou,...

Srážka vlaků v Němčicích nad Hanou. Zranil se strojvedoucí a pasažér

V Němčicích nad Hanou se hodinu po poledni srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati je v úseku Nezamyslice...

Žena třikrát skočila na stejný trik, pak už jen zírala, jak jí vysávají účet

Na svoji neopatrnost a důvěřivost doplatila žena z Olomoucka, která si chtěla přivydělat. Naletěla totiž podvodníkům,...

Muž si vyrazil na motorce do lesa, po pádu při sjíždění z kopce zemřel

Další tragickou dopravní nehodou se musí zabývat policisté z Olomouckého kraje. Za zatím blíže nevyjasněných okolností...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Senior zemřel na nájezdu na D1 po nárazu do náklaďáku stojícímu kvůli vose

Na nájezdu na D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku v úterý odpoledne narazila dodávka do nákladního auta. Její řidič...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Kopřiva to umí i na lupénku, ale chutná i v jogurtovém smoothie

Premium S kopřivou a jejími produkty se snaží Pavel Hala prorazit do světa v oborech od potravinářství až po kosmetiku. S její...

Zloděj při vloupání uškrtil seniorku, pak se schovával ve vedlejším domě

Na Olomoucku zemřela seniorka poté, co se její dům pokusil vykrást zloděj. Mnohokrát trestaný recidivista ji podle...

Šnečí játra, kaviár, bujón. Farma z Hané chce vyrábět i hlemýždí kosmetiku

Premium Šnečí pochoutky patřily před lety k ojedinělým gurmánským zážitkům, jimž se většina lidí ovšem vyhýbala. Jenže v...

Chytré město ušetří papír a lidem i cesty na úřad

Olomouc má plán, jak prosadit plynulejší dopravu či úspory na energiích. Data, ne pocity. S takovým přístupem se chce...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...