Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Kauza Vidkun je u soudu, obžalobě čelí exhejtman i policejní důstojníci

  8:21aktualizováno  15:40
Olomoucký soud začal projednávat jednu z největších krajských afér za poslední roky, která dostala jméno Vidkun. Před pěti lety ji odstartovala policejní razie, v kauze podle obžaloby unikaly od policie informace k politikům a podnikatelům.

Obžalovaný je exhejtman Jiří Rozbořil, bývalý náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, podnikatel Ivan Kyselý a někdejší Kadlecův podřízený Radek Petrůj.

Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek Kadlec vlivnému podnikateli Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Jde například o kauzu nákupu akcií v akvaparku či dotací pro jezdecký areál na Lazcích.

Obžalovaní v kauze Vidkun

Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj byli tři měsíce ve vazbě. Výsledná obžaloba proti těmto kdysi mocným mužům čítá na 120 stran, vinu všichni dlouhodobě odmítají.

„Karel Kadlec získával informace od svého podřízeného Radka Petrůje, vedoucího odboru hospodářské kriminality, ale i z dalších odborů. Činil tak, aby si udržel pozici náměstka. Záměrně tak ohrožoval základní cíle trestního řízení a způsobil, že policie po dobu jednoho roku neplnila svoji funkci,“ uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Na lavici obžalovaných podle redaktora MF DNES v soudní síni usedl pouze Rozbořil, Kadlec a Petrůj. Kyselý je kvůli trombóze nohy hospitalizován v olomoucké Vojenské nemocnici, v pondělí k soudu dorazila jeho omluvenka.

Exhejtman při čtení obžaloby s úsměvem kroutil hlavou

Stoklásek se při čtení obžaloby dostal také k případu někdejší náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové-Tesařové z ČSSD. Policie se o ni kdysi zajímala kvůli možnému předraženému prodeji městského domu na třídě Svobody.

Podle již dříve zveřejněných informací šla policie po Tesařové tvrdě, po vyhodnocení dalších důkazů ale Petrůj s Kadlecem otočili. Podle žalobců chtěli Tesařovou tlačit ke spolupráci s policií hrozbou zabavení majetku. Zmínil to i státní zástupce:

„Záměrem obviněných bylo nejprve přimět obviněnou Tesařovou ke spolupráci s policejním orgánem za účelem objasnění další trestné činnosti spáchané osobami z Magistrátu města Olomouce, avšak následně od tohoto záměru ustoupili, neboť by takové informace mohly ohrozit Jiřího Rozbořila.“

Sám Rozbořil u tohoto konstatování v soudní síni s úsměvem kroutil nesouhlasně hlavou.

Kadlec: Podnikatel Kyselý je můj kamarád

Po přečtení obžaloby začal vypovídat Kadlec, jakékoli porušení zákona jednoznačně odmítl.

Kauza Vidkun u soudu

Kauza Vidkun pojmenovaná po někdejším norském politikovi a zrádci Vidkunu Quislingovi, který se zaprodal nacistům, odstartovala v říjnu 2015 razií na několika místech v Olomouci, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra.

V jeho bytě v Olomouci byli kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil je obžalovaný z podplácení, na Radka Petrůje a Karla Kadlece podal státní zástupce obžalobu za zneužití pravomoci.

Kadlec, který podle policie vynášel informace ze spisů, je navíc obžalovaný i z přijetí úplatku. Kvůli Vidkunu byl propuštěn od sboru, výpověď neúspěšně napadal u soudů. Petrůj byl postaven mimo službu.

Podnikatel Ivan Kyselý se bude před soudem zodpovídat z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Kyselého, který dál podniká v realitách, obvinění změnili své profese. Například Kadlec rozjel vlastní byznys a nabízí ochranu před odposlechy. Svou detektivní kancelář navíc pojmenoval Vidkun Bohemia.

Bývalý policejní náměstek je v rámci Vidkunu spojený s výstavbou jezdeckého areálu na Lazcích - jednou z nejznámějších větví této aféry. Právě kvůli závodišti nakonec žalobci vrchního státního zastupitelství posílají k soudu i někdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD.

Podle obžaloby v roce 2015 slíbil právě Kadlecovi úplatek za to, že zařídí odložení vyšetřování dotačního podvodu. Z něj byli obviněni tehdejší majitelé areálu a spočíval v tom, že společnost Carman, která areál stavěla, při výběrovém řízení předložila falešné reference.

„Pan státní zástupce v mém případě uvedl výčet základních povinností policisty, a to včetně příslušných paragrafů. Nic z toho jsem nikdy neporušil. Nikdy jsem nezneužil služební informace k prospěchu svému či třetí osoby. Nikdy jsem nepřijal žádný dar a o žádném úplatku nemůže být ani řeč,“ řekl Kadlec.

Připustil, že se scházel s dalším obžalovaným - podnikatelem Ivanem Kyselým. Dodal, že byl někdy nucen pracovat s ním jako s informátorem.

„Ivan Kyselý je můj kamarád, znám ho čtvrt století. Je velmi významný podnikatel, který se pohyboval ve velmi zájmovém prostředí. S tím jsem nemohl nic dělat. Nemohl jsem rezignovat na práci policisty a nebyl důvod rezignovat na naše kamarádství. Nebylo to vždy jednoduché,“ popsal Kadlec s tím, že není důvod, aby někdo jejich přátelský vztah vnímal jako střet zájmů.

„Kdyby byl pan Kyselý obviněný, nebo podezřelý z trestné činnosti, bylo by to něco jiného, ale já si nic takového neuvědomuji. Byl jsem někdy nucen s ním pracovat jako s informátorem. Kyselý mě ale nikdy neúkoloval a já jsem nikdy neplnil žádné jeho instrukce. Vždy mě upozorňoval, že nechce být můj informátor a že je můj kamarád, a proto mi ty informace sděluje,“ doplnil bývalý policejní náměstek.

„Bližší vztah s panem Rozbořilem měl pan Kyselý,“ tvrdí Kadlec

Kadlec dodal, že z titulu své funkce měl právo a povinnost vstupovat do všech trestních věcí, kontrolovat je a také dávat pokyny podřízeným.

„I služební funkcionář a šéf kriminálky má stejné povinnosti v případě objasňování trestné činnosti jako řadový policista. Zvláště u složitějších trestních věcí jsem bral své angažmá jako povinnost,“ hájil se Kadlec s tím, že součástí jeho práce byl také kontakt s politiky, včetně hejtmana.

„Byly to více čí méně formální kontakty, byly běžnou náplní mé práce,“ dodal Kadlec. Konkrétně s Rozbořilem pak podle svých slov nemá téměř žádný vztah.

„Vykám si s ním. Potkal jsem ho při různých společenských akcích. Naše setkání prakticky neexistovala. Bližší vztah s panem Rozbořilem měl pan Kyselý. Vnímám tak, že se setkávali, asi si rozuměli, měli stejný myšlenkový proud,“ míní Kadlec.

Exhejtman: Předávám vám medaile a vy 3 roky vyšetřujete Lazce

Exhejtman Jiří Rozbořil před soudem zdůraznil, že se bude hlavně vyjadřovat ke kauze Lazce, kde je jezdecký areál a policie prošetřovala podezření z dotačního podvodu. Jakoukoli vinu odmítl.

Uvedl, že jeho dcera jezdila na koni a musela dojíždět na tréninky - bylo to ovšem v době, než byl politicky činný. „Na Lazcích jsem nikdy neměl majetkový podíl a dál jsem se v tom neangažoval,“ podotkl Rozbořil.

Podle něj se pak na Výboru regionální rady v návaznosti na dotaci, která na vybudování jízdárny šla, řešilo, že to trvá už dlouho, jelikož bylo třeba uzavřít konkrétní dotační titul. „Zajímalo mě jen, aby se ten dotační titul uzavřel,“ vyzdvihl svou roli tehdejší hejtman.

Při popisování svého vztahu s Kadlecem zmínil předával medailí policistům v Čechách pod Kosířem.

„Byl jsem kouřit a tam jsem se potkal s panem Kadlecem, znali jsme se jen od vidění z Bezpečnostní rady kraje. Říkal jsem mu: Já vám tu předávám medaile a vy tu tři roky vyšetřujete Lazce. Bral jsem to jako schůzku u cigára,“ popsal Rozbořil s tím, že tehdy byl jeho vztah s Kadlcem čistě profesní. „Vykáme si,“ dodal Rozbořil.

Schůzka v olomoucké restauraci Potrefená Husa, kde podle vyšetřovatelů zazněla slova o úplatku, podle Rozbořila vznikla tak, že mu Kadlec napsal SMS, jestli spolu nezajdou na pivo. „To sezení na pivě bylo tři hodiny. Mluvilo se o všem možném,“ popsal Rozbořil.

Sám pak problém lazecké jízdárny vnímal tak, že tam nemělo dojít k trestnímu stíhání, ale vše se mělo řešit ve správním řízení.

Kauzu Vidkun a své angažmá v ní si vysvětluje jako čistě politickou záležitost. „Měla se měnit politická mapa, hledalo se něco na současné hejtmany,“ řekl Rozbořil k roku 2015. Jeho výpověď bude pokračovat i ve středu.

V první den jednání u soudu vypovídal také Petrůj, i on jakoukoli vinu odmítl.

„Vím, že jsem nevinen. Ve spise není nic. Já myslím, že se to ukáže, že obžaloba je naprosto lichá. Konečně o tom mohu mluvit, po 52 měsících,“ shrnul Petrůj po půl třetí odpoledne, kdy první den projednávání kauzy Vidkun skončil.

Ráno před soudní síní obžalovaní muži sdílní nebyli

Přítomní novináři chtěli před samotným zahájením jednání od obžalovaných získat jejich vyjádření, Kadlec a Rozbořil ovšem na jejich dotazy odvětili pouze: “Bez komentáře.“ Sdílný nebyl ani Petrůj.

Soudce Martin Lýsek se pak na začátku jednání vypořádal s žádostí o předběžné projednání. Řešil také věcnou příslušnost, která byla napadena.

„Z pohledu podání obžaloby, z pohledu právní kvalifikace soud splňuje podmínky, aby proběhlo hlavní líčení u krajského soudu,“ podotkl soudce.

Obžalovaný Petrůj již dříve důkazy napadl. Soudce však konstatoval, že všechny jeho námitky jsou řešitelné v rámci hlavního líčení.

Samotné projednávání případu má soudce Martin Lýsek naplánované až do 7. května, celkem půjde o 21 jednání. Nejprve zazní samotná obžaloba, poté postupně dostanou slovo obžalovaní. Na jejich výpovědi si Lýsek vyčlenil zbytek tohoto týdne. Poté se bude věnovat svědkům, budou jich řádově desítky.

Hejtman Rozbořil odmítl po vypuknutí kauzy rezignovat. A to i navzdory tehdejšímu předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi:

16. října 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Senior zůstal uvězněný v hořícím domě, policisté ho našli po hmatu

Devadesátiletého muže vytáhli z hořícího domu policisté na Přerovsku. Plameny v noci uchvátily pokoj v prvním patře...

Z pamětních bankovek zoo zírá lev a tygr, další zvířata se objeví zase za rok

Pamětní listy v podobě bankovek Naše Zoo vytištěné ve Státní tiskárně cenin se v zahradách staly hitem. Nyní do nich...

Soud zamítl další žalobu kvůli D1 u Přerova, dostavba může pokračovat

Krajský soud v Ostravě podle ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla zamítl žalobu proti právní moci...

Pronájem víceúčelové haly je lepší než oprava zimáku, říká olomoucká analýza

Přestavět starou hokejovou „plechárnu“ v centru, pronajímat si moderní halu ve Velkomoravské ulici, nebo postavit zimní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....