Obec bojuje proti lomu, kde se těží kámen na D1. Zastal se jí ombudsman

  5:47aktualizováno  5:47
Ani petice obyvatel, ani hlasitý odpor vedení Veselíčka na Přerovsku nezabránily další těžbě v tamním lomu. Obec, které se nyní zastal veřejný ochránce práv, doufá, že kámen se tam láme naposled.

Kamenolom u Veselíčka na Přerovsku | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na vážná pochybení státní báňské správy při obnovování těžby v kamenolomu u Veselíčka upozornil úřad ombudsmana.

Minulý rok se na něj obrátilo vedení obce, které tvrdí, že ho stát při povolování další těžby obešel. Veřejný ochránce práv dal Veselíčku v mnohém za pravdu.

Český báňský úřad (ČBÚ) s dosavadními závěry ombudsmana nesouhlasí. Ve veselíčském kamenolomu se od léta 2017 těží a drtí kámen, který putuje na stavbu úseku dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem.

Proti další těžbě protestovali místní lidé peticí a vedení obce v čele se starostou Tomášem Šulákem usilovalo o účast v povolovacích řízeních, aby obnovení provozu v kamenolomu zabránilo.

Veškerá snaha byla však marná. I proto obec hledala zastání u ombudsmana. Nakonec jej našla.

„Orgány státní báňské správy nedůsledně aplikovaly horní legislativu a související předpisy. Současně nesprávně hodnotily obcí uplatňovaná podání, ačkoli z jejich obsahu bylo zřejmé, že se obec domáhala důsledného posouzení záměru obnovy těžby v kamenolomu Veselíčko a svého zapojení do těchto procesů,“ uvedl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který má oblast hornictví na starosti.

Veselíčko konkrétně poukazovalo na nečinnost Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého a Českého báňského úřadu.

Ta podle starosty Šuláka spočívala v toleranci těžby v kamenolomu za stanovenou vrstevnicí 350 metrů nad mořem a také v tom, že těžaři lámou ve Veselíčku kámen bez potřebného plánu sanace a rekultivace, tedy zahlazení stop po těžbě.

Plán rekultivace podle starosty původně počítal s bezplatným použitím přebytků zeminy ze stavby dálnice, ale vyšlo najevo, že žádné takové zásoby nevzniknou.

Starosta: První, kdo se nás zastal

Když se Veselíčko chtělo zúčastnit řízení o tom, jakým způsobem získat na rekultivaci peníze, báňský úřad mu to neumožnil.

„Úřady se spokojily se zastavením řízení o schválení návrhu tvorby finanční rezervy na sanaci a rekultivaci lomu, aniž by jakkoli usilovaly o to řešit tuto nevyjasněnou záležitost i nadále, byť již z úřední moci, což vnímám jako vážné pochybení v postupech báňské správy,“ napsal Křeček do zprávy o výsledcích svého šetření.

Starosta Veselíčka závěry úřadu ombudsmana přivítal. „Všechny instituce byly dosud proti nám, veřejný ochránce práv je první autorita, která se nás zastala. Jsme rádi, že naše úsilí nebylo marné,“ řekl Šulák.

Českému báňskému úřadu nyní běží zákonných 30 dní na vyjádření. Jeho mluvčí Bohuslav Machek však naznačil, že s názory veřejného ochránce práv nesouhlasí.

„Pracujeme na poctivé, podrobné odpovědi. V žádném případě to nepovažujeme za uzavřenou věc, pouze si vyjasňujeme právní názor s kanceláří ombudsmana. Nemůžeme se se závěry ztotožnit a využijeme svého práva se k nim vyjádřit,“ uvedl Machek.

V tom, že těžaři zasahují za kótu 350 metrů, ombudsman obci Veselíčko za pravdu nedal. Podle něj se tato podmínka týká jen svahu nad Veselíčkem, což těžařské firmy dodržují.

„Dle mého přesvědčení smysl podmínky tkví v tom, že se nemá těžit za tuto kótu ve směru k obci Veselíčko, kdy se zde počítá se zachováním svahu jako přirozené ochrany obce, tedy odclonění lomu,“ uvedl Křeček.

Povolení těžby z 80. let

Lom u Veselíčka provozuje společnost Kamenolomy ČR. Při obnově těžby vychází z povolení z 80. let minulého století, které stále platí.

„Báňský úřad není v žádném případě oprávněn pozastavit výkon k provádění hornické činnosti, natož aby odebral oprávnění. Nemáme žádné indicie, že by těžební organizace postupovala v rozporu s právními předpisy a vydaným rozhodnutím,“ vysvětlil už dříve mluvčí báňského úřadu Machek.

Starosta Veselíčka však očekává, že po závěrech ombudsmana úřad svůj přístup přehodnotí.

„Čekáme, že v budoucnu již nebude stranit kamenolomům nebo těžařským firmám, ale těžbu objektivně posoudí z hlediska životního prostředí a současné legislativy. Operovat rozhodnutími z minulého režimu je třicet let po Listopadu velice zvláštní,“ podotkl Šulák.

Firma Skanska, která v kamenolomu Veselíčko kámen těží, odtud loni odvezla 170 tisíc tun materiálu. Po zimní pauze rozjela další těžbu od letošního března.

„Těžební práce předpokládáme do srpna 2019. Vytěžit by se letos mělo do 80 tisíc tun kameniva,“ popsala mluvčí Skansky Tereza Mitošinková.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

VIDEO: Hanačka udržuje zdobení kraslic slámou, pštrosí zabere až dva týdny

Dvaasedmdesátiletá Marie Záhorová ze Senice na Hané ukazuje velikonoční...

Bez jakýchkoli předloh či výkresů zdobí Marie Záhorová ze Senice na Hané na Olomoucku kraslice kousíčky slámy přesně...

Osm tisíc výpůjček za první měsíc. Prostějov potvrdil pověst města kol

V Prostějově, kde je díky rovinatému terénu jízda na kole velmi populární,...

První měsíc má za sebou projekt půjčování kol, který od března funguje v Prostějově. Ačkoliv se hlavně ze začátku...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Najdete na iDNES.cz