Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Velké Kraši chybí v kase milion, z počítače bývalé starostky zmizela data

  12:06aktualizováno  4. září 14:06
Schodek přesahující milionovou částku odhalil audit hospodaření Velké Kraše na Jesenicku. Věc už vyšetřuje policie, která má na stole i trestní oznámení na bývalou starostku, z jejíhož počítače navíc zmizela data za čtyři roky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Milionová díra v obecní kase vznikla v době, kdy v čele Velké Kraše stála Vlasta Kočí (Pro Velkou Kraš společně). Starostka v loňských volbách svůj post těsně obhájila. V únoru však rezignovala ze zdravotních důvodů a odešla i ze zastupitelstva.

Ve funkci ji vystřídal místostarosta a spolustraník Zdeněk Zátopek. Vedení obce pak nechalo kvůli podezření na nesrovnalosti v hospodaření zpracovat audit, jenž nedostatky potvrdil.

„Když jsem nastoupil po volbách do funkce místostarosty, lidé se na mě obraceli s podezřením, že ne všechno v ekonomice obce probíhalo, jak by mělo. Musím říct, že výsledky auditu nás velice nemile překvapily. Obci podle posledních zjištění vznikla ekonomická ztráta ve výši 1,2 milionu korun. Nic takového jsem nečekal,“ sdělil současný starosta Zátopek, který už výsledky auditu předal policii.

„Problémy se objevovaly již mnohem dříve. Upozorňoval na ně můj předchůdce ve funkci místostarosty, ale bezvýsledně. Vše naplno propuklo po loňských komunálních volbách, kdy opozice v prosinci na základě podezření na machinace v obecní kase v minulém volebním období na starostku podala trestní oznámení,“ popsal Zátopek.

Současně uvedl, že v lednu, krátce před rezignací starostky, po přeinstalování operačního systému zmizela záhadně z jejího počítače data z období let 2014 až 2018 a auditorské firmě se je nepodařilo dohledat.

„Protokol o výměně nebyl sepsán a starý harddisk zmizel. Ani technik, ani starostka nebyli schopni říct, kam se data s údaji za několik roků poděla,“ řekl starosta. „Proč se tak stalo a zda byla data odstraněna vědomě, či nevědomě, budou řešit orgány činné v trestním řízení,“ shrnul.

Z počítače jsem nic nevymazala, brání se bývalá starostka

Bývalá starostka, která je už delší dobu terčem kritiky, se proti nařčení ohrazuje a jakoukoli vinu odmítá.

„Vše je vykonstruované. Z počítače jsem nic nevymazala ani jsem k ničemu takovému nedala příkaz. Je to jenom snaha mě dehonestovat,“ řekla MF DNES Vlasta Kočí.

Z auditní zprávy, jejíž částečné výsledky obec zveřejnila na svém webu, vyplývá, že kontroloři prověřovali investice Velké Kraše, ztrátovou hospodářskou činnost obecní prodejny Květinka ve Vidnavě a obecní zahrádky či nakládání s obecním majetkem. Zaměřili se také na dotace a provoz motorových vozidel radnice.

Auditoři zjistili, že u řady dodávek prací a služeb chyběly smlouvy, objednávky nebo soupisy provedených prací, předávací protokoly i podpisy odpovědných lidí.

„Na základě předložených dokladů konstatujeme, že dodání některých materiálů, služeb, zboží, stavebních prací a oprav proběhlo s tím, že tyto dodávky nebyly řádně předány,“ píší ve výsledné zprávě auditoři.

Nedostatky v evidenci i údajné podezřelé prodeje

Obec také dostala statisícové pokuty za nedodržení termínu zateplení školky nebo za odběr pitné vody nad stanovený limit.

Kontroloři odhalili nedostatky také ve vykazování nákladů za služební cesty, nevedly se knihy jízd a nedostatečná byla rovněž evidence darů nebo nákladů na občerstvení.

Dokument upozornil i na údajně podezřelé prodeje několika nemovitostí. Podle auditorů za ně obec požadovala nižší částky, než byly ceny v místě obvyklé, aniž to řádně zdůvodnila.

„Práce vedení obce nebyla vykonávána s péčí řádného hospodáře. Vše je potřeba napravit, tyto věci se už nesmí opakovat,“ prohlásil Zátopek.

„Paní Vlasta Kočí byla starostkou od roku 2006 a předtím deset let účetní v obci, takže nic z toho, co řešíme, se nemohlo stát z neznalosti věcí,“ dodal.

Dodatečné vyjádření

MF DNES při přípravě článku kontaktovala bývalou starostku Velké Kraše Vlastu Kočí s žádostí o stanovisko, ta se ovšem kromě krátkého odmítnutí jakéhokoliv pochybení uvedeného v článku nechtěla více vyjadřovat. O tři týdny později pak zaslala reakci na článek (redakčně kráceno):

„Neustále je interpretováno, že vznikl schodek v obecní kase přesahující milionovou částku: celkové příjmy na rok 2018 byly ve výši 17.745.544,- Kč, výdaje ve výši 14.385.116,- Kč, financování ve výši 710.610 Kč (splátky úvěrů), převod finančních prostředků do následujícího roku ve výši 2.675.101,- Kč. Pokud bychom poslední údaj převedli do řeči laiků, obec hospodařila s kladným výsledkem přesahující 2,5 milionů korun, není tedy pravdou, že by „v kase chyběl milion“.

Dne 3. dubna 2019 byl proveden přezkum hospodaření za rok 2018 Krajským úřadem Olomouckého kraje s výsledkem: při přezkoumání hospodaření obce nebyly zjištěny chyby a nedostatky. Dále chci uvést, že nebyla dána upozornění na případná rizika (§ 10 odstavec 4 písmene a) zákona č. 420/2004 Sb.).

Zaměstnanci Odboru kontroly Olomouckého kraje jsou dle mého názoru na vysoké odborné úrovni a nestranní a bezpochyby jsou schopni případné záměrné zneužívání finančních prostředků odhalit.

Velice těžce snáším situaci, ve které se nacházím. Zmanipulovaná obvinění ublížila nejen mně, ale poškodila dobré jméno celé mé rodiny. Trestní oznámení, které na mě bylo podané začátkem roku 2019, se nezakládá na pravdivých skutečnostech. V současné době čekám na výsledek, na základě kterého budu se svými právními zástupci zvažovat další kroky pro očištění mého dobrého jména.“

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

Náhodný tip přinesl sázkaři z Olomoucka stomilionový Superjackpot

Z nejvyšší letošní výhry ve Sportce se raduje šťastný sázkař z Olomoucka, který si navíc ani nelámal hlavu s čísly....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pohledu obcí je to příšerný princip, říká o zálohování PET lahví radní

Debata o zavedení povinného zálohování nápojových obalů se ve velkém týká i obcí a jejich obyvatel. Například chystaný...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Za vraždou muže na Přerovsku byly rodinné spory, policie obvinila jeho syna

V Tovačově na Přerovsku byl zavražděn šestapadesátiletý muž. Podle policistů se událost odehrála o půlnoci a...

Byl to nesmysl. Všichni se těší na porcování odpískaného Zemanova kanálu

Premium Když vláda před časem de facto ukončila projekt na vodní kanál Dunaj–Odra–Labe (DOL), odblokovala tím v Olomouckém...

Úprava zákona chce vrátit obcím peníze za pacienty lázní, ty nesouhlasí

Radnice lázeňských měst a obcí v Olomouckém kraji věří, že se dočkají novely zákona o místních poplatcích, která by jim...

Policie odložila brutální vraždu ve Velkých Losinách, útočník je po smrti

Policisté ukončili vyšetřování případu surového útoku, při kterém osmnáctiletý mladík loni v říjnu ve Velkých Losinách...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...