Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Na Bílou sobotu zapalte v okně svíčku, vybízejí biskupové k oživení tradice

  4:20
Především přes internet či telefon, individuálně domluvenou zpovědí v rouškách, ale i svíčkou za oknem musí letos věřící oslavit Velikonoce. Jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků ovlivní koronavirus.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Už od roku 1780 se lidé na Velikonoce scházejí v kostele Panny Marie Pomocnice v Nové Ulici. Dnes jde o městskou část na okraji Olomouce, barokní svatostánek, jenž se téměř ztrácí mezi paneláky, je tady jednou z posledních připomínek někdejší osady. 

Letos však bude pod jeho světle omítnutou klenbou po 240 letech prázdno. Stejně jako v dalších chrámech se zde křesťané nemohou sejít kvůli koronavirové pandemii, své nejdůležitější svátky tak budou muset prožít doma.

Velikonoce v Olomouckém kraji

Věřící z Nové Ulice mohou alespoň zavolat svému kaplanovi Rudolfu Smahelovi, vlastní číslo napsal velkými číslicemi do vývěsky u chrámu. A zdejší farníci toho kvůli karanténě a před Velikonocemi využívají častěji než kdy dřív.

„Jsem připravený jim ochotně poradit, povzbudit je anebo se i společně pomodlit. Lidé častokrát opravdu potřebují v uvozovkách jen utvrdit v tom, že na to všechno teď nejsou sami. Zvláště starší lidé, což je většina našich farníků, potřebují slyšet dobré slovo, třeba i na dálku,“ popsal Smahel. 

S velikonoční bohoslužbou však letos nepočítá, jeho kostel mohou lidé využít jen k individuální modlitbě.

Bohoslužby jen na dálku

Zúčastnit se velikonočních bohoslužeb – především ve velkých chrámech – mohou věřící jen na dálku prostřednictvím médií a internetu. Smahel odkazuje na živé přenosy na křesťanské televizi Noe či Radiu Proglas. Přímo v kraji pak online vysílání na Velikonoce spustí zhruba čtvrtina farností.

„Ne všude to umožňují personální a technické podmínky. A i tam, kde přenosy probíhají, je důležitá také osobní pastorace – kněz je lidem nablízku po telefonu nebo e-mailu, mnozí připravují zamyšlení a poselství pro farní weby nebo je farníkům rozesílají e-mailem,“ shrnul mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

V nutných případech se kněží snaží vyhovět žádostem věřících o zpověď, která je důležitou součástí velikonočních svátků.

„Nelze ji uskutečnit na dálku. Samozřejmě přitom kněží dodržují všechna bezpečnostní opatření,“ podotkl Gračka.

Mezi chrámy, kde na Velikonoce připravují internetové vysílání bohoslužeb, patří bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. S online světem zde již mají velké zkušenosti. 

„Naše přenosy běží už měsíc. U individuálních zpovědí pak záleží na osobní domluvě. Lidé této možnosti využívají, řádově jde o vyšší desítky případů,“ vyčíslil kaplan Hyacint Pavel Kuchta.

Vlastní online přenos pak na Zelený čtvrtek, připravilo i arcibiskupství. A to na svém kanále na serveru YouTube. Mši svatou se svěcením olejů, takzvanou missa chrismatis, vysílalo od půl deváté ráno z olomoucké katedrály sv. Václava.

Stará tradice - svíčka v okně na Bílou sobotu

Pandemie ovšem může oživit i jeden dnes už nepříliš rozšířený velikonoční obyčej. Upozornili na něj ve své velikonoční výzvě čeští a moravští biskupové. Adresován je věřícím, kteří se kvůli karanténě nebudou moci zúčastnit křesťanského vrcholu liturgického roku, slavení velikonoční vigilie.

„Proto navrhujeme, abychom v době, kdy se velikonoční vigilie slaví, tedy na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny našich domů svíčku, případně vystavili obraz našeho Pána Ježíše Krista, který v této slavné noci vpravdě vstal z mrtvých,“ vzkazují biskupové.

„Je to stará velikonoční tradice, kterou bychom tak přivedli k životu a vydali tak svědectví, že Ježíš je světlem našeho života,“ vysvětlují.

Poselství arcibiskupa Jana Graubnera

Letošní Velikonoce jsou zvláštní: odpadnou všechny vnější oslavy a shromáždění, ať už liturgická v kostelích, nebo lidová venku. Přesto se Velikonoce neodloží. To podstatné budou konat kněží v tentokrát zavřených chrámech a lidé se s nimi mohou spojit prostřednictvím sdělovacích prostředků. Nemožnost osobní účasti možná probudí větší touhu účastnit se v dalších letech, očištění od všeho vnějšího možná povede k hlubšímu pochopení velikonočního poselství.

Koronavirus nám vnutil hluboký klid i mnoho otázek. Klíč k odpovědi nabízí kříž, na kterém visí Kristus, který se za nás obětoval z nezištné lásky, když za nás dal život. Dar volá po odpovědi. Přiměřeně odpoví ten, kdo dá Bohu sebe, aspoň kousek svého já, kdo najde odvahu přijmout bez reptání současná omezení či těžkosti a spojit je s Ježíšovým křížem.

Ovládl nás strach, který ochromuje život. Bible říká, že láska zahání strach. Cestou k vítězství nad strachem z nemoci i ze smrti je: nechat Boha, který je láska, milovat skrze nás. Čím štědřejší budeme ve skutcích lásky, tím víc vyroste naše víra i naděje. Přeji vám velikonoční radost z Kristova vítězství nad smrtí, nad strachem, koronavirem i z jeho vítězství v nás.

  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Po pastilkách dostala kanára. Co v nich bylo, že mě uspaly? smála se Muchová

Díky přesvědčivému zisku první sady mířila za poklidným postupem. Jenže ouha, Karolína Muchová ve druhém dějství tvrdě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Přerovsku hořela skládka nebezpečného odpadu. Hasiči mají požár pod kontrolou

Hasiči celé odpoledne zasahovali na Přerovsku u požáru skládky nebezpečného odpadu. Nasazeno bylo 16 jednotek i...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nandua na Olomoucku chytili ošetřovatelé. S obrovskou sítí ho zahnali k soutoku

Odborníkům z olomoucké zoo se podařilo ve čtvrtek večer odchytit pštrosovitého ptáka, který už řadu dní pobíhal po...

Přerov za další tři miliony završí velkou opravu budovy zdravotnické školy

Páté patro přerovské zdravotnické školy, kde se nachází aula, projde opravou. Městu se už podařilo zrekonstruovat...

Na Přerovsku hořela skládka nebezpečného odpadu. Hasiči mají požár pod kontrolou

Hasiči celé odpoledne zasahovali na Přerovsku u požáru skládky nebezpečného odpadu. Nasazeno bylo 16 jednotek i...

Pronájem víceúčelové haly je lepší než oprava zimáku, říká olomoucká analýza

Přestavět starou hokejovou „plechárnu“ v centru, pronajímat si moderní halu ve Velkomoravské ulici, nebo postavit zimní...

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....