Už od roku 1780 se lidé na Velikonoce scházejí v kostele Panny Marie Pomocnice v Nové Ulici. Dnes jde o městskou část na okraji Olomouce, barokní svatostánek, jenž se téměř ztrácí mezi paneláky, je tady jednou z posledních připomínek někdejší osady.
Letos však bude pod jeho světle omítnutou klenbou po 240 letech prázdno. Stejně jako v dalších chrámech se zde křesťané nemohou sejít kvůli koronavirové pandemii, své nejdůležitější svátky tak budou muset prožít doma.
Velikonoce v Olomouckém kraji |
Věřící z Nové Ulice mohou alespoň zavolat svému kaplanovi Rudolfu Smahelovi, vlastní číslo napsal velkými číslicemi do vývěsky u chrámu. A zdejší farníci toho kvůli karanténě a před Velikonocemi využívají častěji než kdy dřív.
„Jsem připravený jim ochotně poradit, povzbudit je anebo se i společně pomodlit. Lidé častokrát opravdu potřebují v uvozovkách jen utvrdit v tom, že na to všechno teď nejsou sami. Zvláště starší lidé, což je většina našich farníků, potřebují slyšet dobré slovo, třeba i na dálku,“ popsal Smahel.
S velikonoční bohoslužbou však letos nepočítá, jeho kostel mohou lidé využít jen k individuální modlitbě.
Bohoslužby jen na dálku
Zúčastnit se velikonočních bohoslužeb – především ve velkých chrámech – mohou věřící jen na dálku prostřednictvím médií a internetu. Smahel odkazuje na živé přenosy na křesťanské televizi Noe či Radiu Proglas. Přímo v kraji pak online vysílání na Velikonoce spustí zhruba čtvrtina farností.
„Ne všude to umožňují personální a technické podmínky. A i tam, kde přenosy probíhají, je důležitá také osobní pastorace – kněz je lidem nablízku po telefonu nebo e-mailu, mnozí připravují zamyšlení a poselství pro farní weby nebo je farníkům rozesílají e-mailem,“ shrnul mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
V nutných případech se kněží snaží vyhovět žádostem věřících o zpověď, která je důležitou součástí velikonočních svátků.
„Nelze ji uskutečnit na dálku. Samozřejmě přitom kněží dodržují všechna bezpečnostní opatření,“ podotkl Gračka.
Mezi chrámy, kde na Velikonoce připravují internetové vysílání bohoslužeb, patří bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. S online světem zde již mají velké zkušenosti.
„Naše přenosy běží už měsíc. U individuálních zpovědí pak záleží na osobní domluvě. Lidé této možnosti využívají, řádově jde o vyšší desítky případů,“ vyčíslil kaplan Hyacint Pavel Kuchta.
Vlastní online přenos pak na Zelený čtvrtek, připravilo i arcibiskupství. A to na svém kanále na serveru YouTube. Mši svatou se svěcením olejů, takzvanou missa chrismatis, vysílalo od půl deváté ráno z olomoucké katedrály sv. Václava.
Stará tradice - svíčka v okně na Bílou sobotu
Pandemie ovšem může oživit i jeden dnes už nepříliš rozšířený velikonoční obyčej. Upozornili na něj ve své velikonoční výzvě čeští a moravští biskupové. Adresován je věřícím, kteří se kvůli karanténě nebudou moci zúčastnit křesťanského vrcholu liturgického roku, slavení velikonoční vigilie.
„Proto navrhujeme, abychom v době, kdy se velikonoční vigilie slaví, tedy na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny našich domů svíčku, případně vystavili obraz našeho Pána Ježíše Krista, který v této slavné noci vpravdě vstal z mrtvých,“ vzkazují biskupové.
„Je to stará velikonoční tradice, kterou bychom tak přivedli k životu a vydali tak svědectví, že Ježíš je světlem našeho života,“ vysvětlují.
Poselství arcibiskupa Jana GraubneraLetošní Velikonoce jsou zvláštní: odpadnou všechny vnější oslavy a shromáždění, ať už liturgická v kostelích, nebo lidová venku. Přesto se Velikonoce neodloží. To podstatné budou konat kněží v tentokrát zavřených chrámech a lidé se s nimi mohou spojit prostřednictvím sdělovacích prostředků. Nemožnost osobní účasti možná probudí větší touhu účastnit se v dalších letech, očištění od všeho vnějšího možná povede k hlubšímu pochopení velikonočního poselství. Koronavirus nám vnutil hluboký klid i mnoho otázek. Klíč k odpovědi nabízí kříž, na kterém visí Kristus, který se za nás obětoval z nezištné lásky, když za nás dal život. Dar volá po odpovědi. Přiměřeně odpoví ten, kdo dá Bohu sebe, aspoň kousek svého já, kdo najde odvahu přijmout bez reptání současná omezení či těžkosti a spojit je s Ježíšovým křížem. Ovládl nás strach, který ochromuje život. Bible říká, že láska zahání strach. Cestou k vítězství nad strachem z nemoci i ze smrti je: nechat Boha, který je láska, milovat skrze nás. Čím štědřejší budeme ve skutcích lásky, tím víc vyroste naše víra i naděje. Přeji vám velikonoční radost z Kristova vítězství nad smrtí, nad strachem, koronavirem i z jeho vítězství v nás. |