Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Na Bílou sobotu zapalte v okně svíčku, vybízejí biskupové k oživení tradice

  4:20
Především přes internet či telefon, individuálně domluvenou zpovědí v rouškách, ale i svíčkou za oknem musí letos věřící oslavit Velikonoce. Jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků ovlivní koronavirus.

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Už od roku 1780 se lidé na Velikonoce scházejí v kostele Panny Marie Pomocnice v Nové Ulici. Dnes jde o městskou část na okraji Olomouce, barokní svatostánek, jenž se téměř ztrácí mezi paneláky, je tady jednou z posledních připomínek někdejší osady. 

Letos však bude pod jeho světle omítnutou klenbou po 240 letech prázdno. Stejně jako v dalších chrámech se zde křesťané nemohou sejít kvůli koronavirové pandemii, své nejdůležitější svátky tak budou muset prožít doma.

Velikonoce v Olomouckém kraji


Věřící z Nové Ulice mohou alespoň zavolat svému kaplanovi Rudolfu Smahelovi, vlastní číslo napsal velkými číslicemi do vývěsky u chrámu. A zdejší farníci toho kvůli karanténě a před Velikonocemi využívají častěji než kdy dřív.

„Jsem připravený jim ochotně poradit, povzbudit je anebo se i společně pomodlit. Lidé častokrát opravdu potřebují v uvozovkách jen utvrdit v tom, že na to všechno teď nejsou sami. Zvláště starší lidé, což je většina našich farníků, potřebují slyšet dobré slovo, třeba i na dálku,“ popsal Smahel. 

S velikonoční bohoslužbou však letos nepočítá, jeho kostel mohou lidé využít jen k individuální modlitbě.

Bohoslužby jen na dálku

Zúčastnit se velikonočních bohoslužeb – především ve velkých chrámech – mohou věřící jen na dálku prostřednictvím médií a internetu. Smahel odkazuje na živé přenosy na křesťanské televizi Noe či Radiu Proglas. Přímo v kraji pak online vysílání na Velikonoce spustí zhruba čtvrtina farností.

„Ne všude to umožňují personální a technické podmínky. A i tam, kde přenosy probíhají, je důležitá také osobní pastorace – kněz je lidem nablízku po telefonu nebo e-mailu, mnozí připravují zamyšlení a poselství pro farní weby nebo je farníkům rozesílají e-mailem,“ shrnul mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

V nutných případech se kněží snaží vyhovět žádostem věřících o zpověď, která je důležitou součástí velikonočních svátků.

„Nelze ji uskutečnit na dálku. Samozřejmě přitom kněží dodržují všechna bezpečnostní opatření,“ podotkl Gračka.

Mezi chrámy, kde na Velikonoce připravují internetové vysílání bohoslužeb, patří bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. S online světem zde již mají velké zkušenosti. 

„Naše přenosy běží už měsíc. U individuálních zpovědí pak záleží na osobní domluvě. Lidé této možnosti využívají, řádově jde o vyšší desítky případů,“ vyčíslil kaplan Hyacint Pavel Kuchta.

Vlastní online přenos pak na Zelený čtvrtek, připravilo i arcibiskupství. A to na svém kanále na serveru YouTube. Mši svatou se svěcením olejů, takzvanou missa chrismatis, vysílalo od půl deváté ráno z olomoucké katedrály sv. Václava.

Stará tradice - svíčka v okně na Bílou sobotu

Pandemie ovšem může oživit i jeden dnes už nepříliš rozšířený velikonoční obyčej. Upozornili na něj ve své velikonoční výzvě čeští a moravští biskupové. Adresován je věřícím, kteří se kvůli karanténě nebudou moci zúčastnit křesťanského vrcholu liturgického roku, slavení velikonoční vigilie.

„Proto navrhujeme, abychom v době, kdy se velikonoční vigilie slaví, tedy na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny našich domů svíčku, případně vystavili obraz našeho Pána Ježíše Krista, který v této slavné noci vpravdě vstal z mrtvých,“ vzkazují biskupové.

„Je to stará velikonoční tradice, kterou bychom tak přivedli k životu a vydali tak svědectví, že Ježíš je světlem našeho života,“ vysvětlují.

Poselství arcibiskupa Jana Graubnera

Letošní Velikonoce jsou zvláštní: odpadnou všechny vnější oslavy a shromáždění, ať už liturgická v kostelích, nebo lidová venku. Přesto se Velikonoce neodloží. To podstatné budou konat kněží v tentokrát zavřených chrámech a lidé se s nimi mohou spojit prostřednictvím sdělovacích prostředků. Nemožnost osobní účasti možná probudí větší touhu účastnit se v dalších letech, očištění od všeho vnějšího možná povede k hlubšímu pochopení velikonočního poselství.

Koronavirus nám vnutil hluboký klid i mnoho otázek. Klíč k odpovědi nabízí kříž, na kterém visí Kristus, který se za nás obětoval z nezištné lásky, když za nás dal život. Dar volá po odpovědi. Přiměřeně odpoví ten, kdo dá Bohu sebe, aspoň kousek svého já, kdo najde odvahu přijmout bez reptání současná omezení či těžkosti a spojit je s Ježíšovým křížem.

Ovládl nás strach, který ochromuje život. Bible říká, že láska zahání strach. Cestou k vítězství nad strachem z nemoci i ze smrti je: nechat Boha, který je láska, milovat skrze nás. Čím štědřejší budeme ve skutcích lásky, tím víc vyroste naše víra i naděje. Přeji vám velikonoční radost z Kristova vítězství nad smrtí, nad strachem, koronavirem i z jeho vítězství v nás.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Za presumpci neviny dostal Zlámal pokutu: Vadí mi, že nás Skotové mají za rasisty

Zdeněk Zlámal, bývalý fotbalový brankář, jenž poslední tři roky působil v Heart of Midlothian, dostal od skotského...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Pád mocného muže ANO Faltýnka, který dirigoval dění ve Sněmovně

Jaroslav Faltýnek, jedna z dosud nejvlivnějších osob v hnutí ANO, přišel o pozici v čele poslaneckého klubu dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Končící poslanci z Olomouckého kraje zamíří zpět do IT či na univerzitu

Sněmovnu po volbách opouští hned sedm poslanců z Olomouckého kraje. Někteří se chtějí vrátit k předchozímu zaměstnání,...

Vánoční rybky na stromečku pomohou vrátit život do řeky Bečvy

Skleněné rybky od sklářských mistrů pomohou rybářům oživit řeku Bečvu. Kampaň Ryba pro Bečvu doputovala také do...

Do střechy zatéká, Prostějov proto chystá velkou opravu umělecké školy

Novou fasádu i střechu dostane prostějovská Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose. Ukázalo se, že do budovy stojící...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...