„U nás v nižších polohách to letos vypadá dost špatně. Hodně včelařů hlásilo, že měli pouze jarní snůšku. Při druhé, která bývá na přelomu července a srpna, už nevytočili nic. Medníky byly prázdné. Už v tu dobu jsme proto museli začít s krmením, aby včely nezahynuly,“ podotkl jednatel olomoucké organizace Českého svazu včelařů (ČSV) Vladimír Krsek.
Podobně se vyjádřili i jeho kolegové z dalších oblastí Hané. „Druhá snůška byla opravdu mizerná. My jsme něco málo - ve srovnání s minulými lety ale jen zanedbatelné množství - vytočili, protože kočujeme. Znám ale kolegy, kteří neměli vůbec nic,“ podotkl Petr Lorenc ze včelařství ve Vranovicích na Prostějovsku.
Mizernou letní snůšku včelaři připisují špatným přírodním podmínkám. „U nás konkrétně vůbec nemedovaly lípy a nic nedávaly ani lesy. Situace v nich se zlepšila až ke konci září, to už ale bylo pozdě,“ vysvětlil Krsek.
Nedostatek medu na trhu zatím podle včelařů nehrozí
Kvůli nedostatku nektaru mnohým menším včelařům už nyní docházejí zásoby medu, který měli určený na prodej. O medové krizi ale jednatel olomoucké organizace ČSV nemluví. „Větší producenti z našeho okresu mají včelstva i ve vyšších oblastech. Zásobu medu mají dostatečnou,“ řekl.
Nedostatek hlavního včelího produktu neočekává ani předseda prostějovské organizace ČSV Jiří Vymazal. „Určitě je letos medu méně, o nějaké krizi ale nemůže být řeč, protože jarní snůška byla dobrá,“ uvedl.
Jeho slova potvrzují i prodejci. „Tmavý med z druhé snůšky jsme už vyprodali, světlý ale máme,“ oznámila Monika Vaculíková z prodejny včelích produktů v Olomouci. „Poptávku určitě budeme schopní pokrýt i před Vánocemi,“ ujistil Lorenc.
V Černé Vodě spálili 90 včelstev, v Mikulovicích dalších patnáct
Dostatek medu mají také včelaři ze severu kraje, jejichž včelstva nedostatkem základní „výrobní“ suroviny netrpěla. Někteří z nich přesto nebudou na letošní rok vzpomínat v dobrém, protože jejich včelstva napadl mor včelího plodu a museli přistoupit k jejich likvidaci.
„Zhruba 90 včelstev spálili v Černé Vodě, v Mikulovicích dalších patnáct. Kromě včelstev samozřejmě skončily v ohni i úly a veškeré vybavení,“ popsal jednatel jesenické organizace ČSV Zdeněk Grygárek. Míní, že chovy v příhraniční oblasti mohly nakazit včely od sousedů. „V Polsku není taková organizace, která by dodržovala jednotné zásady prevence a léčení,“ řekl.
Jeho hypotézu nevyloučila ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Hana Brázdová. „Prokázáno to ale nebylo,“ zmínila.
Kvůli výskytu nákazy platí na mnoha místech Jesenicka, například v České Vsi, Skorošicích, Vápenné a Žulové mimořádná veterinární opatření. Chovatelé kvůli nim nesmějí přesouvat včelstva a krmit včely medem z ochranného pásma.
„Lidem ale žádné nebezpečí nehrozí,“ zdůraznila Brázdová a doplnila, že s morem včelího plodu bojovali v polovině letošního roku i někteří chovatelé z Olomoucka. I oni museli přistoupit k pálení včelstev. „Obecně lze říci, že letos došlo v Olomouckém kraji k mírnému meziročnímu nárůstu počtu ohnisek nákazy. Žádnou katastrofu to ale nezpůsobilo, protože v Česku je včelstev dostatek,“ ujistila ředitelka.
Při opakování letošní situace by zřejmě došlo na zdražování
Producenti medu, které MF DNES oslovila, zatím ceny včelích produktů přes všechny problémy drží. Jejich nárůst ovšem nevylučují.
„Letos zdražení ještě nečekám, pokud by se ale situace opakovala, zřejmě by k němu došlo,“ řekl Vymazal. Ceny květového medu se podle něj v regionu většinou pohybují kolem 130 až 150 korun, u lesního je to 150 až 160 korun za necelý kilogram.
„To mluvím o prodeji ze dvora, tedy přímo u včelařů. Na trzích jsem viděl i cenu 200 korun,“ podotkl.