„Loni jsme si tu na stejném místě dávali punč s griotkou za sedmdesát, letos za pětasedmdesát. Za dvě deci je to drahé, ale pět korun rozdíl už nepoznáte. Chodíme pořád na stejná místa, neboť ne všude jsou punče a svařáky stejně dobré,“ hodnotí například manželé Jaroslav a Helena, kteří si nepřáli uveřejnit příjmení, zatímco si prohlížejí ceduli u stánku s nápoji vedle kluziště.
Podle nich se vyplatí nekupovat hned u prvního stánku a projít si náměstí i okolí. Tomu letos dominuje jako vánoční strom netradiční sekvojovec obrovský, který vzbudil rozporuplné reakce.
Na ozdoby už nezbyly peníze? Vánoční sekvojovec v Olomouci je terčem kritiky |
„Pokud chcete opravdu poctivý punč, musíte na vyhlášená místa, třeba na Dolní náměstí k Červenému volkovi, do vinárny v Laffayetově, dobrý jsme měli i u levandulového obchůdku na Horním náměstí. Ceny jsou tam podobné jako na stáncích,“ dodávají.
V loňském roce se v centru dal sehnat kelímek svařeného vína i za 45 korun, letos je obvyklá cena kolem 60. Přesto se na nápoje hlavně večer stojí fronty. Jedna například před Olomouckým punčem.
Stánek má podobně jako část dalších v okolí ceník stejný jako před rokem, v nabídce jsou punče s panáky alkoholu za 75 korun, dětská varianta bez alkoholu vyjde na 50.
„Na cenu nápojů si nikdo zatím nestěžoval a lidí chodí dost. Nejoblíbenější je punč s griotkou, oblíbený je i s amarettem, protože voní jako Vánoce,“ říká prodejkyně Adéla Byrtusová.
Jídlo výrazněji zdražilo už loni
Ze zboží na stáncích letos podražily hlavně některé dekorace či adventní věnce. Prodejci se ale shodují, že museli ceny zvednout jen tam, kde se zvýšila i cena u dodavatele.
28. listopadu 2024 |
„Podražil materiál, hlavně svíčky. Adventní věnce ale lidé teď kupují nejvíc, ještě je velký zájem o jmelí, zlaté a zelené jsme dnes úplně vyprodali. Svazek stojí stejně jako loni,“ popisuje prodejce ze stánku s vánočními dekoracemi na Horním náměstí. Menší adventní věnec se tam dá pořídit za 350 korun, velký potom třeba za 420.
Výběr z ceníků olomouckých stánků
|
Naopak ceny jídla, které skokově vzrostly už v loňském roce, pro letošek zůstávají na většině míst stejné.
„Měli jsme bramborák a hotdog, obojí za myslím přiměřené ceny do dvou stovek, které jsou dneska už i jinde. Pokud byl člověk na jiných místech či v zahraničí, tak mu olomoucké trhy musejí připadat levné, 75 korun za nápoj s panákem alkoholu není tolik,“ myslí si turistka Veronika Zelinková, jež do Olomouce přijela z Vysočiny.
Podle ní se cesta i z větší dálky vyplatí, neboť trhy patří k těm nejhezčím, proto na ně s přáteli jezdí každý rok.
Na cenovkách stánkařů se sice částečně odrazily vyšší ceny dodavatelů, naopak se do nich ale nemuselo promítnout výraznější zvýšení nájmů za stánek.
„Navýšili jsme je o méně než jedno procento, přestože nám meziročně vzrostly náklady na provoz. Nejvíc za úklid odpadu a ceny energií, které nemůžeme mít dlouhodobě zafixované a sjednáváme je jednorázově podle aktuálních ceníků,“ přibližuje manažerka olomouckých trhů Monika Řehulková.
Podle ní se nájemné liší v závislosti na konkrétním prodejním místě i dle prodávaných produktů. Nižší je na Dolním náměstí, nejlukrativnější místa jsou potom na Horním náměstí v blízkosti pódia. Za pronájem stánku na Horním náměstí zaplatí prodejci od padesáti tisíc korun za celé období trhů.
V Prostějově prodejci drží basu
V Prostějově lidé mezi stánky nemusí po nejnižších cenách teplých nápojů příliš pátrat. Prodejci nabízí výběr podobných produktů za téměř stejné částky.
„Jsme tu už třetím rokem a ceny držíme stále totožné. S ostatními prodejci se už mezi sebou známe, a byť se předem nijak nedomlouváme, tak držíme basu. Ceny máme skoro stejné, svařená vína a teplé alkoholické nápoje jsou průměrně kolem 60 korun,“ hodnotí provozovatelka jednoho ze stánků Gabriela Maritzová.
Vánoční tramvaje vyjely do ulic Olomouce, letos mají výraznější světelné prvky |
„Začínali jsme se spuštěním kluziště a budeme tu až do ledna, zájem je od prvního dne velký. Nejvíc samozřejmě v době, kdy si jdou lidé zabruslit,“ dodává. U Skřítků se horkými nápoji zahřejí i děti, nealkoholické stojí od 30 korun.
Na jarmarku lidé oceňují hlavně velký výběr. „Dáte si langoš za stovku, vedle vyberete klobásku i za 80 korun, dávali jsme si hranolky za 125. Porce jsou přiměřené ceně a vybraly si i děti, takže my jsme byli spokojení,“ shrnuli manželé Golasovi, kteří na náměstí vyrazili se svými třemi dětmi.
Ceny lze držet i díky nezvyšování nájmů
„Ceny jsou asi trochu vyšší, než když si nakoupíte v obchodě, ale jdeme si to sem hlavně užít, kdybychom chtěli šetřit, tak na trhy vůbec nejdeme,“ doplnili Golasovi. Zároveň pochválili výběr řemeslných výrobků, například proutěných košíků a vánočních ozdob.
Prostějovští prodejci se shodují na tom, že mohou ceny držet nízko i proto, že pronájmy stánků od loňska nenarostly tolik jako na jiných místech v republice. Radnice zvýšila nájemné pouze stánkům, jež prodávají teplé a alkoholické nápoje, vzrostlo u nich o dvě stovky na 2 900 korun na den.
„Je to z důvodu, že tyto stánky mají největší odběr elektrické energie. Výše nájmu u ostatních zůstala ve srovnání s předchozím rokem beze změny,“ informovala Alena Vrtalová z oddělení komunikace magistrátu. I přes zvýšení nájemného byl podle ní zájem o stánky pro prodej punčů a langošů obrovský.
„Asi třetinu zájemců o stánky, jichž je celkem 31, jsme museli odmítnout,“ nastínila Vrtalová.