Diskuse k článku

V Olomouckém kraji žije podle sčítání lidu nejvíc Moravanů bez víry

Z velkého sčítání lidu vyšlo najevo, že v Olomouckém kraji žije mezi moravskými regiony nejméně lidí, kteří jsou věřící. Kromě toho se ale také ukázalo, že zde žijí lidé hlásící se k islámu, pohanství, hinduismu nebo k rytířům Jedi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dr. John Zoiberg

Vnitřní hodnoty = církev??

Proč dávat rovnítko mezi duchovní život a náboženství? Proč ten automatický předpoklad, že člověk, který se nehlásí k náboženství, žije život "orientovaný spíš na výkon a výsledky než hledání vnitřních hodnot". Co je to za hloupost?

Samozřejmě, že pozice náboženství slábne. V době, kdy chodil sedlák do kostela a tam slyšel o Ježíši Kristu a bylo to všechno, co znal, pochopitelně lidé věřili více, než dnes, kdy mají informace a vzdělání. Stačí se podívat na mapu rozložení náboženství ve světě, aby bylo jasné, že bohové jsou produktem lidí, nikoliv naopak. Stačí se podívat, jak náboženství sdílí tytéž prvky, jak od sebe přebírají a opisují, stejně jako jakákoliv jiná tvořivost a kultura. To není materialismus a orientace na výkon, to je zdravý rozum.

Není přece možné stále lpět na vidění světa tak, jak ho popsali v době bronzové! I křesťané si z Bible vybírají jen to, s čím souhlasí, a zbytek ignorují nebo omlouvají, a dokazují tak, že zdrojem morálky není Bible, ale člověk.

+1/0
29.12.2011 12:01

matonoha108

ateisté

v podstatě sčítání lidu velmi dobře kopíruje náladu ve společnosti a jejich vztah k veškerému náboženství. Neříkám, že víra je špatná věc a konkrétně křesťanství má dobré názory a prvky, které se snaží stmelovat rodinu a společnost. Nicméně díky událostem v době pobělohorské a hlavně díky řádění jezuitů mají v sobě Češi zakódovánu určitou nelibost k veškerému církevnímu dění. Když k tomu ještě připočtete nesmyslnou snahu současné vládní garnitury o restituování cíkevního majetku, tak se nedivte, že popularita a obliba církve klesá a bude klesat nadále.... Dalším neštěstím je snaha jedné frustrované katolické intelektuálky o revizi sexuální výchovy na školách - toto gesto, které podporuje maximálně arogantní pan Hájek z Hradu a "specialista pro boj ve vysoké trávě" p. Dobeš a normálnímu soudnému člověku to připadá jako jednání slona v porcelánu...

0/0
28.12.2011 22:06

wraith.d

...

no jo, pedofilní církev už přestává lidi bavit - to je tak když pan farář káže slovo boží a je u něj velmi vysoká šance, že se pak v zakristii nechá uspokojit od desetiletého kloučka !

0/0
28.12.2011 13:55

Najdete na iDNES.cz