Za útok na romské děti na Přerovsku hrozí muži a ženě pět let vězení

  10:35aktualizováno  10:35
Policie obvinila muže a ženu, kteří v dubnu napadli v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku pět romských dětí. Stíhání policisté zahájili kvůli trestným činům s rasovým podtextem, obviněným hrozí až pět let za mřížemi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Pětici dětí napadli oba dospělí v neděli 7. dubna v zámeckém parku. Útok ohlásili v ten samý den navečer rodiče. Podle policie pak dvěma dětem zajistili ošetření v nemocnici, kde bylo jedno z nich ošetřeno jednorázově a druhé tam zůstalo na pozorování.

Podle serveru Romea.cz, který na událost upozornil, musely lékařské ošetření vyhledat tři děti - čtrnáctiletý chlapec s otřesem mozku a pohmožděnými zády, dvanáctiletá dívka s pohmožděnou páteří a přeraženým nosem a další dívka s poraněným hrudníkem.

Policie zpočátku napadení prověřovala pouze jako přestupek proti občanskému soužití. Po třech dnech si ovšem případ převzali od místních policistů kriminalisté, kteří změnili právní posouzení toho, co se v zámeckém parku odehrálo. Nyní již mají sepsané obvinění.

„Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvou osob, muže a ženy, které byly obviněny z trestných činů ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob,“ vypočítává policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Vyšetřování stále pokračuje, Zajícová ale uvedla, že policie už nebude sdělovat další informace. „A to až do skončení vyšetřování,“ doplnila.

Za útokem byl starší incident s někým jiným, řekla příbuzná

Příbuzná jednoho z napadených chlapců před časem uvedla, že příčinou potyčky byl zřejmě incident mezi šestnáctiletou dcerou útočícího muže a někým z dětí, který se stal několik dní před útokem.

„Šlo ale o úplně jiné děti. Prostě přišel a začal mlátit každé romské dítě, které mu přišlo pod ruku,“ řekla žena pro Romea.cz. Server citoval i dalšího svědka, který vypověděl, že agresor během útoku minimálně jednomu z dětí vulgárně rasisticky nadával.

V reakci na událost se uskutečnila schůzka, na které probírali další postup zástupci policie a strážníků, městského úřadu, specialisté na romskou problematiku, asistenti prevence kriminality a také zástupci místní romské komunity.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Tříleté dítě zemřelo v přerovském bytě, policie případ řeší jako vraždu

Ilustrační snímek

V bytě v Přerově ve středu zemřelo násilnou smrtí tříleté dítě. Okolnosti zatím policie neupřesnila, pachateli hrozí až...

PONEDĚLNÍK: Když šéf fotbalu patří před disciplinárku

Marek Malík na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Křiklavě fosforové dresy karvinských fotbalistů ještě rozzářil obránce Matúš Čonka. Ze zajetí u rohového praporku se...

Další z rubriky

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Odbojář bojoval proti nacistům i komunistům, ti se pak jeho rodině mstili

Odbojář Jan Přikryl, který bojoval jak proti nacistům, tak později i komunistům...

Pamětní deska připomíná od letošního léta v Novém Malíně odbojáře Jana Přikryla, který bojoval jak proti nacistům, tak...

Invalida si vyjel na houby, po poruše vozíku ho našel až policejní vrtulník

Vrtulník s termovizí při prohledávání lesů v okolí Vlčnova, kde se ztratila

Velká pátrací akce se rozjela ve středečních večerních hodinách na Prostějovsku, kde se muž senior vydal na elektrickém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz