Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Zadusíte nás, odmítá část velkých měst na Hané úsporné škrty vlády

  15:03
Primátoři z hnutí ANO z Olomouckého kraje nesouhlasí s úsporným balíčkem vlády. Zhorší se služby úřadů, budeme muset omezit městskou policii, hrozí uzavírání kulturních institucí, tvrdí.

Primátor Prostějova František Jura (ANO) se obává, že konsolidační balíček zasáhne do příjmů i provozních nákladů města. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Radnice z regionu varují vládu a další vrcholné politiky, že nebudou schopny být dál prodlouženou rukou státu, pokud projde chystaný konsolidační balíček, který má zlepšit stav státního rozpočtu. Ten má příští rok pomoci snížit schodek o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard.

Primátor Prostějova František Jura (ANO) se obává, že navrhované úpravy zasáhnou výrazně do příjmů i provozních nákladů města. Připomíná též chystané škrty míst nepedagogických pracovníků, jež by poté měly dofinancovávat obce.

„Odhadovaná kombinace zatížení provozního rozpočtu s ponížením příjmů je tak zásadní, že by to mohlo ohrozit nejen investice nebo poskytované služby, ale i provozování kulturních a jiných institucí či atrakcí města, v nejhorším případě až omezení městské policie,“ shrnul.

Jura stejně jako dvě desítky dalších primátorů podepsal dopis adresovaný prezidentovi, předsedovi Senátu a Sněmovně. Z kraje jej podpořily ještě zástupci Přerova a Olomouce.

Debata na Facebooku

Text dopisu Prostějov zveřejnil i na svém facebookovém účtu, kde ho však začali rozporovat představitelé vládních stran ze Sněmovny i z komunální politiky.

„I letošní rok Prostějov vykazuje velké přebytky. Stát není a nemůže být odtržený od obcí a měst a obce a města zase od státu. Například dotace na vámi vymodlený fotbalový stadion v celkové ceně za 200 milionů korun, umístěný nevhodně uprostřed sídliště, je také ze státního rozpočtu. Takže než omezovat městskou policii, prostor k šetření zde určitě je,“ reagovala například prostějovská poslankyně Hana Naiclerová (PirSTAN), která předtím působila ve městě v opozici.

Primátor Přerova Petr Vrána (ANO) téma komentoval i na krajském zastupitelstvu minulý týden.

„Pokud úsporný balíček projde, budeme mít o dvě procenta méně z rozpočtového určení daní. V případě Přerova je to první rok minus 20 milionů, druhý rok 40 milionů. Dalším dopadem je hazard, který jsme v Přerově vyčlenili na odlehlá místa, jinak ho plošně nepodporujeme, ale i tak z něj nějaký příjem máme. Tam by to bylo minus 24 milionů,“ prohlásil Vrána s odkazem na změnu schématu přerozdělení výnosu z herních automatů.

Nedojde ke snížení příjmů, jen menšímu zvýšení, říká hejtman

I Vrána zmínil mezi dalšími zásahy problém s financováním nepedagogických pracovníků.

„Chtějí je očesat o 20 procent. Pokud nám je stát nezaplatí, budeme přemýšlet, zda kuchařky či školníky potřebujeme. Pokud ano, je to u nás dalších 20 milionů. A na přenesenou působnost státní správy doplácíme v Přerově 50 milionů. Jestli to projde v takovém rozsahu, bude to pro město mít vážné důsledky,“ řekl a dodal, že výzva ministerstva financí, ať si obce zvýší daň z nemovitostí, je podle něj alibismus.

Od hnutí ANO zazněl na krajském zastupitelstvu, kde je v opozici, i dotaz na vedení kraje, jak proti úsporným opatřením vlády vystupuje. Hejtman Josef Suchánek (PirSTAN) ale upozornil, že kraj se k nespokojeným regionům nepřidá.

„Rada Asociace krajů se v rámci procentového snížení nedohodla na společném postupu směrem k vládě. Za následek to má, že náš kraj na tom nebude hůře, než kdyby změny prošly. Na systému rozpočtového určení daní neproděláváme. Naopak pokud by prošlo, o co se některé kraje snažily, aby i při sníženém celkovém objemu financí bylo vnitřní přerozdělení mezi kraji, o nějaké peníze bychom přišli,“ sdělil Suchánek.

„K bouři části krajů se přiklánět nehodláme. Neznamená to, že bychom oproti dnešku ztratili peníze. V roce 2025, kdy má být finální snížení příjmů, by měl kraj oproti nynějšímu rozpočtu ne o 1,4 miliardy víc, ale jen o miliardu. Znamená to menší zvýšení, ne snížení,“ podotkl.

Radnice jsou přehlíženy, míní politolog

Podle Svazu měst a obcí ČR zaznamenají samosprávy celkový výpadek 100 miliard.

„Každou korunu, kterou dostanou obce a města do svých rozpočtů, převádíme našim občanům do provozních služeb, investic a podpory komunitního a zdravého života. Vládou způsobený propad příjmů se přímo projeví v celkovém zhoršení uvedených oblastí života lidí,“ varoval předseda Komory statutárních měst a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Politolog Pavel Šaradín působící na Univerzitě Palackého připomíná, že v poslední době se obce a města cítí přehlíženy více, než tomu bylo dříve. Úkolů jim přibývá, přičemž často platí agendy ze svého.

„Finální znění balíčku, v němž se objevilo snížení příjmu z DPH pro obce, berou jejich zástupci jako podvod, který obce připraví o desítky miliard. Cítí se dotčeni tím, že je z ministerstva financí o změně, jež nebyla dohodnuta a přišla na poslední chvíli, nikdo neinformoval,“ napsal Šaradín v srpnu v komentáři pro Lidové noviny.

Sněmovna v pátek přerušila třetí čtení vládního balíčku, schůze pokračuje od dnešního rána. Pět vládních stran počítá se schválením do konce roku.

„Jako koalice ho prosadíme, musíme dosáhnout čísel, s nimiž se počítá. Udělali jsme to tak, aby se to nedotklo žádné sociální skupiny významněji, a šetříme i na straně státu,“ řekl začátkem měsíce premiér Petr Fiala (SPOLU) rádiu Frekvence 1.

„K úpravě by mohlo dojít, jen kdyby se ukázalo, že existuje nějaký výborný návrh opozice, který jsme my neviděli. Navíc by se musela shodnout celá vláda. Jde o kompromis, za nímž všichni stojíme,“ dodal.

11. května 2023

  • Nejčtenější

POHLED: Hřiště jako z devadesátek. Přitom stačilo zapojit rozum

4. prosince 2023  8:52

Pro někoho je to možná i docela roztomilá nostalgie. Devadesátá léta. Fotbal na zasněženém...

Stříleli i kojence. Nejhrůznější vražedný akt války zůstal téměř bez trestu

10. prosince 2023

Premium Nacistické řádění v Javoříčku, Lidicích či Ležácích patří v Česku mezi známé a připomínané...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to těžké, říká Krejčí o konci kariéry. Po probuzení ale nemůže pořádně chodit

7. prosince 2023  18:15

Udržoval se, aby tělo připravil na poslední sezonu se závěrečnou velkou domácí akcí. Jenže to...

Žena uvěřila, že si píše s dubajským princem. Poslala mu téměř dva miliony

8. prosince 2023  15:30

Další případ internetového podvodu vyšetřují od tohoto týdne policisté z Prostějovska. Tamní žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První ze tří psů, které majitel nechal uvázané na dvoře a odjel, má nový domov

6. prosince 2023  17:07

Hned tří psů najednou se musel v srpnu ujmout útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Stříleli i kojence. Nejhrůznější vražedný akt války zůstal téměř bez trestu

10. prosince 2023

Premium Nacistické řádění v Javoříčku, Lidicích či Ležácích patří v Česku mezi známé a připomínané...

O adventu policie radí nenosit větší sumy peněz a chránit se na internetu

9. prosince 2023  9:45

Advent a předvánoční čas patří podle policistů k rizikovým obdobím, které nahrává zlodějům a...

Hřiště pro dospělé? U Šantovky naleznete kuličkový bazén, který vás vrátí do dětství

8. prosince 2023  16:30

Advertorial Navštivte do 15. prosince olomouckou Šantovku a skočte po hlavě do kuličkového bazénu, kde se...

Žena uvěřila, že si píše s dubajským princem. Poslala mu téměř dva miliony

8. prosince 2023  15:30

Další případ internetového podvodu vyšetřují od tohoto týdne policisté z Prostějovska. Tamní žena...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...