Kamil Janeček je vedoucím oddělení rozvoje a investičních záměrů na prostějovském magistrátu. Jeho útvar podle stanoveného popisu práce „koordinuje a zajišťuje zpracování návrhů dlouhodobého rozvoje města, pořizování a aktualizaci strategických dokumentů města“.
To znamená, že Janeček má perfektní přehled o tom, kde se co bude stavět, kudy povedou hlavní dopravní tepny a jak se bude měnit například územní plán. Jak MF DNES informovala začátkem listopadu, nedávno se tomuto vysoce postavenému úředníkovi podařil skutečně mimořádně skvělý obchod.
Se současnou manželkou a sousedem koupili v roce 2010 od jedenaosmdesátiletého důchodce pole u výpadovky na Brno za 672 tisíc korun. Po změně územního plánu pozemek už jako průmyslovou zónu prodali městu za téměř pět milionů (více čtěte zde).
Nyní se navíc ukázalo, že to není jediná půda, již Janeček má. Opět společně s manželkou a sousedem vlastní rovněž pozemek, který leží přesně pod trasou plánovaného jižního obchvatu Prostějova.
„Lze předpokládat, že stát nebo město bude v budoucnu právě tuto parcelu potřebovat a dobře ji zaplatí,“ poznamenal Petr Ošťádal z Prostějova, jenž veřejné dění ve městě dlouhodobě sleduje a na problém s Janečkovými pozemky upozornil.
„Informace jsem nezneužil, obchvat je v plánu už dlouho“
Janeček jakékoliv pochybení odmítá. „Není problém si ověřit, že jižní obchvat je v územním plánu Prostějova již dlouhou dobu, takže nemohlo dojít k žádnému zneužití informací. A navíc z dokumentu Zásady územního rozvoje kraje byl jižní obchvat Prostějova nedávno vyřazen,“ brání se Janeček.
V zásadách rozvoje kraje jižní obchvat Prostějova opravdu není, protože hejtmanství ho už nepovažuje za komunikaci celokrajského významu. Ani tak však o běžnou půdu v žádném případě nejde. V platném územním plánu města Prostějova totiž jižní obchvat zůstává i nadále, což znamená, že se kdykoli v budoucnu může začít stavět. Cena pozemků by pak samozřejmě vyletěla prudce nahoru.
Představitelům prostějovské radnice se Janečkovo počínání nelíbí. „Myslím si, že to není příliš etické, protože to na něho vrhá špatné světlo. Z právního hlediska jsme to však prověřovali a vypadá to, že žádný zákon neporušil. Celou věc nyní ještě prověřuje tajemník magistrátu,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer, který je odpovědný za investice.
Tajemník chování úředníka prověřuje, opozice chce zrušit koupi
Tajemník Lubomír Baláš potvrdil, že Janečkovy aktivity zkoumá. „Prověřuji, zda Ing. Kamil Janeček svým jednáním porušil některou ze základních povinností úředníka stanovených v zákoně o úřednících. K dnešnímu dni jsem v této věci neučinil žádný závěr ani nepřijal žádné opatření, neboť dosud nejsou shromážděny všechny potřebné podklady,“ sdělil Baláš MF DNES.
Pokud by se prokázalo, že Janeček pochybil, může přijít o místo vedoucího a v krajním případě i v úřadu skončit úplně.
Opozice rovnou navrhuje, aby město prodej pozemku, na němž už Janeček vydělal, zrušilo.
„Vážená paní primátorko, žádám vás, aby bylo co nejdříve svoláno jednání zastupitelstva mimo stanovený program a na tomto jednání rada předložila návrh na revokaci usnesení č. 16185 o nákupu pozemku pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití informací a podezření z možného vzniku škody městu,“ vyzval primátorku zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek.
„Vidím to jako selhání rady města. Její povinností je, aby úředníci, kteří disponují citlivými informacemi týkajícími se změn územního plánu, nebyli ve střetu zájmů,“ dodal další opoziční zastupitel František Filouš.
Důchodce, který Janečkovi pozemek prodal, se cítí obelhán. „Prodej bylo moje dobrovolné rozhodnutí a už s tím nic nenadělám. To víte, že toho lituji, ale nevěděl jsem, že se tam bude dělat průmyslová zóna,“ citoval původního majitele pozemku Zbyňka Zubalíka Hanácký večerník.