Na takzvaném "neředínském horizontu" se podle odborníků může až na výjimky bez problémů stavět. (Ilustrační snímek)

Na takzvaném "neředínském horizontu" se podle odborníků může až na výjimky bez problémů stavět. (Ilustrační snímek) | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Urbanisté dali Olomouci zelenou, aby mohla zastavět „zelený“ Neředín

  • 3
Olomouc má zase o něco víc pootevřené dveře k tomu, aby mohla nechat zastavět louky na neředínském kopci. Proti plánům magistrátu na stavbu domů na zeleném horizontu na západním okraji města protestovaly stovky lidí a hlavně ekologové. Posudek, který si Olomouc kvůli tomu nechala zpracovat u urbanistů v Praze, dal za pravdu radnici.

Architekti, kteří zpracovávají územní plán, v němž se loni plány na zastavění "zelené" části na okraji města, budou muset ve svých návrzích dělat jen kosmetické úpravy. Například snížit výšku povolené zástavby.

"Studie ukázala, že takzvaný neředínský horizont je jen kompoziční prvek. Nic víc, nic míň. Plány nijak zásadně měnit nemusíme," shrnul architekt Jakub Kynčl, který je spoluautorem připravovaného územního plánu.

"Neředínský horizont" je prostor mezi ulicí Okružní a západním obchvatem Olomouce. Oblast se táhne od slavonínské cihelny přes Tabulový vrch až po letiště. Jako zelený horizont ho lidé vnímají při pohledu z jiných míst v Olomouci, například ze Svatého Kopečku. Pro obyvatele je to hlavně oblíbené místo na procházky.

Architekti, kteří pro město chystají územní plán, tu "rýsují" obytnou zónu pro tři až pro pět tisíc lidí. Hnutí Duha zase brání původní zeleň.

Urbanisté navrhují "ochránit" jen malou část území

Studii, která měla spory vyřešit, si radnice objednala u renomovaného urbanisty Ivana Vorla z Českého vysokého učení technického v Praze.

"Jeho tým se tím zabýval několik měsíců. Odborníci analyzovali hodnotné části území, vycházeli z těch nejpřesnějších digitálních modelů terénu a zástavby, tak aby získali jasný názor, v kterých částech a do jaké míry je potřeba území chránit," řekl primátor Olomouce Martin Novotný.

A výsledek? Pražští urbanisté nedoporučují stavět pouze v bezprostřední blízkosti vrcholu "neředínského horizontu" - Tabulového vrchu. Objevit by se tu podle nich mohla jen třeba restaurační zařízení nebo atrakce pro lidi, kteří sem budou chodit odpočívat. "Jinak by tam měla v podstatě platit stavební uzávěra," upřesnil Novotný.

Poblíž tohoto nejpřísnějšího pásma, především ve směru dál od města, by se mohly stavět rodinné domy nebo bytové vily - takzvané viladomy. Větší výstavba včetně bytových domů bude možná hlavně kolem ulice Okružní nebo v okolí západní tangenty.

"V některých lokalitách budeme muset o několik metrů snížit maximální výšku domů. Studie ale neznamená žádná zásadní prostorová omezení," tvrdí architekt Kynčl.

Město by mělo chtít pro lidi zeleň, kritizuje Hnutí Duha

Zástupci Hnutí Duha už tak spokojeni s názorem pražských odborníků nejsou. "Zeleň a veřejné prostranství jsou základním měřítkem kvality života ve městě. Demografické studie ukazují, že počet obyvatel v Olomouci bude v dalších desetiletích stagnovat," uvedl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

"Město by proto mělo mít zájem o plochy zeleně, které slouží k rekreaci obyvatel a zadržování vody v krajině, zachovat. Navíc v Okružní ulici už rok stojí prakticky neobydlená nová bytová výstavba," dodal ekolog.

Architekti, kteří chystají nový územní plán, chtějí nechat lidi stavět hlavně v takzvané lokalitě U dvorů při Okružní ulici, kterou rezervují především pro obytnou zástavbu. Pro rodinné domky našli místo kousek od historického jádra Neředína. Místní záhumenky doplní řadovou zástavbou rodinných domů, případně dvojdomů a trojdomů. Stavět bude možné také v okolí bývalé cihelny na Nové Ulici.