Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Žaloby i protesty. Na olomoucké univerzitě to kvůli výpovědi děkanovi vře

  4:54
Žaloby i protesty odborů jsou ve hře po pondělním ohlášeném propuštění děkana olomoucké přírodovědecké fakulty Martina Kubaly. Krok spustil sled událostí, jež se dotýkají celé Univerzity Palackého a oživují znovu dění z období takzvané války vědců o vznik nového výzkumného superústavu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V prohlášení univerzity stojí, že k rozvázání pracovního poměru s děkanem došlo kvůli porušení GDPR, tedy nařízení o ochraně osobních údajů. Podle informací MF DNES měl Kubala nahlížet do e-mailové pošty zaměstnanců.

To nepřímo potvrdil i zástupce Základní organizace Vysokoškolského odborového svazu na přírodovědecké fakultě Miloš Fňukal. Ten v tom ovšem problém nevidí.

„Pokud se jedná o služební záležitost, má zaměstnavatel nepochybně právo do toho vstupovat,“ sdělil Fňukal na dotaz redakce, zda šlo o e-mailové schránky.

Kubala jakékoli provinění odmítá. „Podle vyjádření univerzity je důvodů k mému odvolání více. Porušení GDPR má být jedním z nich. Ovšem nejsem si vědom, že jsem porušil nějakou legislativu,“ uvedl a zároveň oznámil, že na rektora Martina Procházku podá žalobu.

„Obrátím se na soud a budu pana rektora žalovat. Postup považuji za protizákonný, výtky u soudu neobstojí,“ míní Kubala, který má ve funkci skončit k poslednímu dni letošního roku.

E-maily se měly týkat probíhajícího soudního sporu bývalého zaměstnance přírodovědecké fakulty vedeného proti univerzitě. Kubala ale detaily odmítl komentovat.

Nemohl jsem konat jinak, říká rektor

Podle mluvčího univerzity Egona Havrlanta podala trestní oznámení i škola.

„Jsme přesvědčení, že došlo k závažnému porušení pravidel, proto konáme v rovině pracovněprávní. V rovině trestněprávní musí celou věc posoudit policie a další orgány činné v trestním řízení,“ shrnul.

„Byly mi sděleny velmi závažné okolnosti, po kterých proběhla opravdu pečlivá analýza, a musím konstatovat, že při posouzení všech skutečností jsem konal tak, jak jsem musel,“ doplnil rektor Procházka.

„Učinil jsem tak proto, abych zamezil případné další škodě, nedodržování právních předpisů, eliminoval rizika a chránil zájmy univerzity, což je mou povinností jakožto rektora. Skutečně jsem po zvážení všech okolností nemohl konat jinak,“ navázal.

Podle Kubaly jde ovšem o účelovou snahu se ho zbavit. S rektorem byli totiž poslední týdny ve při, a to kvůli Procházkově návrhu na předání majetku v hodnotě stovek milionů korun z přírodovědecké fakulty do správy nového Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, známého spíše pod anglickou zkratkou CATRIN.

Obdobný návrh podal rektor už na jaře. Pokud by prošel, byl by dle Kubaly pro fungování fakulty fatální.

„Časovou souslednost si jinak vysvětlit nedovedu,“ odvětil Kubala na dotaz, zda může být tato záležitost pravou příčinou výpovědi.

Odbory fakulty zvažují protesty

Procházka to odmítá. „Chtěl bych říct, že mě tato situace vůbec netěší, a také bych rád řekl, že nesouvisí žádným způsobem s tím, co proběhlo před několika dny na jednání akademického senátu univerzity ve smyslu rozdělování majetku mezi přírodovědeckou fakultou a vysokoškolským ústavem,“ reagoval.

Fakulta nemůže podle Miloše Fňukala kvůli propuštění děkana vyhlásit stávku, odborová organizace však zvažuje jiné formy nesouhlasu.

„Ke stávce může dojít jen při hájení kolektivních práv, zde by šlo o jednotlivce. Můžeme ale bojovat rezolucemi a uvažujeme i nad protestními akcemi,“ nastínil Fňukal s tím, že další postup se bude na fakultě řešit v pátek.

„Osobně si myslím, že kdyby nešlo o člověka, který tolik štve vedení, ve funkci by setrval. Domnívám se, že pan Kubala postupoval v mezích zákona. Výpověď považuji za nedostatečně doloženou,“ dodal.

Kvůli válce vědců rezignoval předchozí rektor

Web univerzity rovněž uvedl, že k propuštění Kubaly došlo mimo jiné v souvislosti s podněty zástupců celouniverzitní odborové organizace. Předsedkyně výboru základních organizací Vysokoškolského odborového svazu na rektorátu UP Simona Sigmundová to ale nepotvrdila.

„Nemohu sdělit nic o podnětech, odborových organizacích, jejich zástupcích či souvislostech s nimi, které měl pan rektor na mysli, když o nich psal. S určitostí mohu jen konstatovat, že z výboru naší základní organizace žádné podněty způsobilé přivést rektora k dání výpovědi děkanovi nevzešly,“ uvedla.

O vznik CATRIN se vedly na univerzitě od počátku ostré boje, velké výhrady měla a stále má právě přírodovědecká fakulta. Argumentuje tím, že bude kvůli institutu připravena o část cenných vědeckých pracovníků a především špičkové techniky.

V minulosti vyhrocené spory provázelo dokonce třeba tajné nahrávání schůzek, nařčení hlavních aktérů obou stran z manipulací s daty v jejich výzkumech či žaloba podaná Kubalou na univerzitu. Vše vyvrcholilo předloňskou rezignací tehdejšího rektora Jaroslava Millera.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stál v čele nejhoršího rudého teroru. Bedřicha Reicina nakonec zničila sama KSČ

Premium Přesně sedmdesát let uplyne dnes od popravy přerovského rodáka Bedřicha Reicina, jednoho ze strůjců nejhoršího...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Radnice bojovaly o část válečné daně marně, Olomouc doufala ve 200 milionů

Snaha měst a obcí z Olomouckého kraje dosáhnout na podíl z takzvané válečné daně nevyšla. Například Olomouc přitom...

O adventu si lze v Olomouci opět odskočit na ochutnávku exotiky

Ochutnávku tropických oblastí provoněnou citrusy si mohou až do 18. prosince navzdory zimnímu počasí dopřát zájemci ve...

Zavolali pomoc dříve, než kamarád zmizel pod vodou. Školáci dostali medaile

Dvanáctiletí chlapci Daniel Kohout a Jan Nesvadba pomohli svému kamarádovi, který v místní části Uničova Dolní Sukolom...

Jako chlapec měl ledvinový nádor, teď jede o rekord na spinningovém kole

Sedět 24 hodin na spinningovém kole a ani na chvílí neslézt, neodpočinout si mimo sedlo. Michal Sláma z Olomouce se...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...