Smutnou zprávu o úmrtí svého muže v sobotu sdílela na Facebooku jeho manželka Karina Benešová, která s ním vychovávala dvě děti ve věku 8 a 5 let.
Pro iDNES.cz na Jiřího Beneše zavzpomínala spolupracovnice Jana Kloučková Kudrnová, fotografka a designérka. S Jiřím se seznámila před lety při revitalizaci sadu, kdy na místě pomáhala s focením a natáčením.
„Dvakrát jsme spolu byli na Ukrajině. Nedávno jsem fotila, jak drží svůj cestovní pas a má v něm spoustu razítek z hraničních přechodů na Ukrajinu. Nejen, že osobně jezdil a pomáhal a podařilo se mu vybrat hodně peněz na pomoc Ukrajině, snad přes rok i ubytovával uprchlíky u sebe doma,“ řekla Kloučková Kudrnová.
Přestože se setkával i s negativními reakcemi na pomoc Ukrajincům, nic si z toho nedělal a dokázal to spláchnout. Před rokem ke své pomoci Ukrajině sám v rozhovoru v Českém rozhlase řekl, že cítí potřebu pomáhat jak svou vlastní, tak vlasteneckou.
Sad ve Šternberku zarůstal trnkami, nyní v něm i šedesátileté třešně plodí |
Kromě pomoci uprchlíkům se Jiří Beneš zaměřoval na přírodu a to jak ve výše zmíněném sadu ve Šternberku, tak se věnoval i návratu šelem do přírody. Jezdil po farmářích s osvětou. „Zajímal se o pralesy v Polsku, kde jsme spolu také několikrát byli. Před časem pomáhal s blokádou proti kácení Bělověžského pralesa,“ popsala Kloučková Kudrnová.
Zda jeho práci někdo převezme, je těžké říci. Měl rozděláno několik projektů na mnoha úrovních. „Opravdu se vydával. Ozvalo se mi několik lidí, že nechtějí jeho odkaz nechat spát. Například máme rozmalovanou dětskou knížku o zvířatech, uvidíme, jak to vše teď bude, na to je brzo,“ dodala.