Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud veterinární správy odvézt koně týrané několik měsíců hlady. Zamířili do náhradní péče. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Za utýrání pěti koní dostal chovatel rok vězení. Líto mu jich nebylo

  • 10
Olomoucký okresní soud vynesl verdikt v kauze týraných koní na statku v osadě Měník na Olomoucku, z nichž pět nakonec uhynulo. Chovatele Josefa Marka, který se podle obžaloby o zvířata nedostatečně staral a nezajistil jim krmení, poslal na rok za mříže.

Marek má podle verdiktu strávit rok ve věznici s dozorem a to za trestný čin zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

„Obžalovaný neprojevil lítost ani nepřiznal žádnou chybu. Přitěžující okolností je navíc jeho trestní minulost. Posuzovaného jednání se dopustil ve zkušební době jiného podmíněného odsouzení,“ uvedla soudkyně Šárka Haltufová.

Svědci u soudu mimo jiné potvrdili, že koně nedostávali dostatek jídla a vody a část z nich se nedočkala ani veterinární péče.

Podle soudkyně má muž sklony k porušování zákona, mimo jiné má před sebou další soud. Zda se proti rozsudku odvolá není jasné, na jeho vyhlášení totiž nepřišel a může tak podat odvolání poté, co rozhodnutí dostane písemně.

Případem se začali zabývat inspektoři olomoucké krajské veterinární správy loni v polovině prosince, kdy je na týrání koní upozornili lidé. Hned po první kontrole adresovali úředníkům z litovelské radnice podnět, aby chovateli odebrali jedno nejvíce zubožené zvíře - kobylu Elis.

To se však nestalo ani po dalších urgencích veteriny a bez účinku zůstal i únorový apel krajského úřadu, který dal Litovelským pokyn, aby zasáhli. Elis se nakonec záchrany nedočkala, lidé ji našli na konci března uhynulou poblíž zemědělské usedlosti.

Celkem na následky týrání zemřelo pět koní

V dubnu, poté co inspektoři narazili na statku na uhynulé hříbě, veterina poslala do Litovle podnět k odebrání všech koní. O několik dní později se městský úřad odhodlal k „záchranné misi“, při které nechal ze zemědělské usedlosti odvézt jedenáct zubožených koní.

Podívejte se, jak vypadalo odvážení koní

21. dubna 2016

Dvěma z nich ovšem nepomohl k zotavení ani pobyt v náhradní péči. „Přes veškerou snahu veterinářů v náhradní péči naprosto zkolaboval hřebec Baron. Nezbylo nic jiného než ho utratit,“ nastínila v květnu ředitelka oboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Hana Brázdová.

„Totéž potkalo březí klisnu, která musela být utracena u porodu. Nakonec uhynulo i její hříbě, které přišlo na svět císařským řezem,“ dodala.

Litovelská radnice následně pochybení v případu na své straně odmítla. Vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst ke zhruba čtyřměsíční prodlevě mezi prvním podnětem veteriny a záchranou koní už dříve uvedl, že bylo obtížné zjistit, kdo je za stav zvířat zodpovědný.

,