Olomoucký Týden s armádou nabídne pandury na náměstí i vojenský špitál

  14:03aktualizováno  14:03
Nejen obsáhlou ukázku vojenské techniky, ale třeba i filmy a koncerty nabídne olomoucký Týden s armádou. Akce odstartuje v neděli a Horní náměstí při ní obsadí například i pandury. Chybět nebudou ani ukázky situací, do kterých se vojáci dostávají při výcviku i v akci.

V Olomouci budou při přehlídce k vidění i obrněné transportéry Pandur. | foto: MF DNES

Týden s armádou symbolicky začne 28. října, kdy se prolne s městskými oslavami samostatného československého státu, jež vyvrcholí večerním lampionovým průvodem k památníku T. G. Masaryka a ohňostrojem.

Co si nenechat ujít

28. 10. – 2. 11. (výběr akcí)

Neděle, Horní náměstí
14:00–16:30 Slavnostní zahájení v rámci oslav Dne vzniku samostatného čs. státu

* koncert Vojenské hudby Olomouc

* vernisáž výstavy Život s nadějí fotografů Tomáše Johanidese a Jolany Fedorkové

* představení projektu Armáda dává naději, oslovujícího potencionální dárce kostní dřeně

* vyhlášení nejzajímavějších kreseb na téma Armáda očima dětí

* vystoupení mažoretek Domu armády Olomouc

* ukázka 7. mechanizované brigády Hranice – nástřel patroly v zahraniční operaci

* ukázka bojového umění musado

* ukázka výcviku služebního psa

* prezentace projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů

* ukázka 102. průzkumného praporu Prostějov – přepad vozidla

* vystoupení skupiny historického šermu NON SANCTI Domu armády Olomouc

* ukázka zásahu jednotky Vojenské policie z Olomouce

Ukázky techniky AČR
* lehké obrněné vozidlo LOV IVECO 4×4 CZ/II ZST, tank T-72 M4 CZ, bojové vozidlo pěchoty BVP-2, minový vrhač MV-3, odminovací komplet Božena, tažný člun, rušič IVECO STAR-V, vozidlo LR Defender 130 Kajman, Tatra T-815 zásahový kontejner, vozidlo LR 110, člun ZODIAC, kolový obrněný transportér KOT PANDUR II 8×8, samohybná kanonová houfnice 152 mm ShKH DANA, motocykl BMW, výjezdový transportér, spojovací prostředek R7 na vozidle LR

Výzbroj a výstroj AČR
* útočná puška 5,56×45 mm CZ 805 BREN A1/A2, samopal vz. 58, odstřelovací pušky SVD Dragunov/OP 96/CZ 70 a Falcon, výstroj a výzbroj mechanizovaného družstva, potápěčská, pyrotechnická, lezecká výstroj, chemická výstroj, radiostanice RF-13 a Motorola

Další ukázky
* střelecký trenažér, soutěž v rozborce-sborce Sa-58, focení s "hejkalem", "kino" s projekcí, dokumentární filmy * informace o projektu Armáda dává naději, cíleného na potencionální dárce kostní dřeně, možnost odběru krve při zájmu o vstup do registru dárců.

Lidé budou moci v průběhu akce navštívit vojenskou nemocnici či promítání filmů, na kterých se podílela armáda.

"Za posledních deset let, co působím v Olomouci, nepamatuji takový rozsah techniky, který bude na Horním náměstí. Lidé si tam budou moci prohlédnout kolovou i pásovou techniku od té střední až po těžkou včetně nadrozměrné," poznamenal velitel olomoucké posádky Alois Kadlčík.

Vše o vojácích a jejich práci

Bojové vozidlo pěchoty, odminovací komplet, tank T-72, samohybná houfnice či kolový obrněný transportér Pandur a další stroje začnou na centrální náměstí krajského města najíždět v neděli po osmé hodině. Samotný program začne ve 14:00. "V poledne už ale budou stroje lidem k dispozici na prohlížení," odhadl Kadlčík.

Ten věří, že propojení statických ukázek strojů, vystavení výzbroje, jako jsou útočné či odstřelovací pušky, a dynamických ukázek z akcí včetně výstav, filmových projekcí a koncertů vojenské hudby dokáže nalákat všechny generace.

"Program sice hodně směřuje k dětem a mládeži, ale na druhou stranu nabízí pro dospělé i určité srovnání vývoje armády za posledních 20 let, zejména za posledních osm let od vzniku naší profesionální armády," upozornil Kadlčík.

Ačkoliv právě v neděli je program nejpestřejší, týden pokračuje až do 2. listopadu. Týden s armádou v Olomouci se koná sice poprvé, samotná akce však premiérou rozhodně není. Jde o šňůru, která začala na jaře, a Olomouc je jen jednou z jejích zastávek.

Vystoupejte třeba na věž

"Projekt vznikl letos v dubnu a již jsme s ním navštívili Žatec či Třebíč," potvrdil Petr Ballek z odboru komunikace a propagace ministerstva obrany. Cíl projektu je jasný: ukázat lidem, jak dnešní armáda vypadá a funguje. "V době, kdy skončila povinná vojenská docházka, se obecně z rodin motiv armády trochu vytratil. Proto vznikla myšlenka ukázat, jaká je armáda dnes," vysvětlil Ballek.

Představit práci vojáků v Česku a na zahraničních misích má škála programů, která má oslovit co nejširší publikum. Koho nezaujme moderní technika, výzbroj a výstroj vojenských potápěčů, pyrotechniků, letců či chemiků nebo ukázky přepadení vozidla, může zamířit zdarma na filmy jako Tobruk nebo Lidice či na výstavy o legionářích. V plánu jsou i speciální prezentace pro školy.

"V pátek od 14 hodin budou také zpřístupněné historické prostory Vojenské nemocnice na Klášterním Hradisku. Příchozí se budou moci podívat do knihovny, slavnostního sálu nebo na věž. Ve čtvrtek se zase lidé mohou setkat se ženami, které se účastnily zahraničních misí," vybírá z programu Ballek. Vstup na akce je zdarma.

Ti, kteří přijdou, navíc mohou i pomoci lidem, kteří to potřebují, a to díky projektu Armáda dává naději. "Jde o spolupráci armády s nadací pro transplantaci kostní dřeně. Projekt jsme zahájili už letos v září výstavou fotografií Život s nadějí, která pojednává o práci a plnění úkolů v Afghánistánu," podotkla Jolana Fedorková z Velitelství společných sil Olomouc. Smyslem akce i výstavy je vybídnout potencionální dárce kostní dřeně, aby se nechali zapsat do registru dárců.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Bazilika na Svatém Kopečku kvůli velkým opravám dočasně přišla o oltář

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce se dočkala velkých...

Kontrast strohých stavebních plachet a bohatě zdobeného barokního stropu je nyní k vidění v poutní bazilice Navštívení...

Historická vila zůstala po opravě nevyužitá, ves musela vrátit miliony

Pohled na historickou Latzelovu vilu v obci Vápenná na Jesenicku po slavnostním...

Vápenná na Jesenicku zpětně přišla o dotaci, za kterou před několika lety opravila prvorepublikovou Latzelovu vilu....

Najdete na iDNES.cz