Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Turismus v kraji ožil, ale ne díky cizincům. Olomouci chybějí Asijci

  5:27
Vyšší počty turistů než loni hlásí na sklonku sezony navzdory chybějícím cizincům města Olomouckého kraje. Lidé kromě hradů a zámků vyráželi hojněji také za regionálními atrakcemi. Návštěvníků měst také přibylo, k předcovidovým číslům je však ještě daleko.

Budova olomoucké radnice na tamním Horním náměstí. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Končící turistická sezona byla oproti loňsku lepší například v Olomouci. Návštěvníci jezdí do zoo na Svatém Kopečku, ale také do centra obdivovat barokní Sloup Nejsvětější Trojice, který je zařazen na seznam památek UNESCO.

„Díky tomu je v řadě katalogů a průvodců. Ti, kteří po takových památkách jezdí, určitě Olomouc nevynechají,“ podotkla vedoucí městského informačního centra Jitka Lučanová. Ke zvýšení zájmu podle ní přispěla i opravená radnice s věží a vyhlídkou.

„Letos se objevovalo víc cizinců než loni, ale hlavně ti z Asie chybí. Nepořádají se totiž velké zájezdy nebo cesty ze zahraničí, jak tomu bylo předtím, kdy byly v Olomouci cizinců davy,“ dodala Lučanová.

„Výpadek je obrovský, hodně přes devadesát procent. V předcovidových letech jezdilo do Olomouce přes šest tisíc návštěvníků z Asie ročně. Šlo o Číňany, Japonce a dobré výsledky zaznamenávala také Jižní Korea. Teď ti turisté zkrátka nejsou,“ potvrdila vedoucí odboru cestovního ruchu olomouckého magistrátu Karin Vykydalová s tím, že teď navíc nemá smysl dělat kampaně, které by turisty na Hanou opět nalákaly.

13. května 2020

„Oni si ve směru do Evropy zavádí velmi přísné restrikce, takže jakákoli kampaň by se v současné době míjela účinkem,“ vysvětlila. Odhaduje, že návrat návštěvnosti z Asie do předcovidových čísel potrvá nejméně několik let.

Průvodci zadarmo

V Prostějově ještě pocítili doznívající proticovidová opatření a také obavy turistů z nošení roušek nebo případného doložení certifikátu o testování či očkování, proto zaznamenali nižší návštěvnost než v předešlých letech.

„I přesto ale průvodcovské služby, které jsme nabízeli zdarma, využilo téměř osm stovek turistů. Největší zájem byl o prohlídky interiérů radnice a o výstup na radniční věž,“ sdělila mediální referentka magistrátu Anna Kajlíková.

Velký zájem byl podle ní také o Skryté příběhy, kdy účastníci poznávali historii a řešili úkoly, které jsou spjaté s objevením měkkých kontaktních čoček akademikem Ottou Wichterlem. Trasu vedoucí od hlavního vlakového nádraží od poloviny května do půlky září absolvovalo 735 lidí. Turisty mají přilákat k návratu i marketingové kampaně.

Stopovací hra

Poměrně úspěšnou sezonu mají za sebou i turistická lákadla nabízená v Šumperku.

„Do konce září je navštívilo 13 029 lidí, což je o 1 241 více než za celý loňský rok. A to i navzdory mimořádným opatřením, která limitovala počet návštěvníků zejména v Expozici čarodějnických procesů, jež je dlouhodobě u turistů nejoblíbenější. Vzrostla i návštěvnost vyhlídkového ochozu radniční věže, opět i díky romantickým večerním rozhledům, které se konaly každý pátek během prázdninových měsíců,“ sdělila vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice Martina Plesníková.

Zájem nicméně klesl o prohlídkové okruhy, dokonce významněji než v minulém roce. Nejčastěji je totiž využívají školy či členové klubů seniorů z celého Česka.

„Distanční způsob výuky v červnu znemožnil využití této možnosti školami a obavy z nejistého vývoje situace měly vliv na organizované zájezdy. I proto pracovnice informačního centra společně s grafičkou Hanou Maulerovou vytvořily během jarního lockdownu komiksového průvodce městem, který je k dispozici individuálním návštěvníkům, ale i školním kolektivům,“ popsala Plesníková s tím, že stopovací hru s názvem Šumperkem v příbězích si během letních měsíců vyzvedlo přes 1 800 návštěvníků a téměř pět stovek z nich si pak přišlo pro odměnu za splnění úkolů.

Také Přerov zaznamenal celkově oproti minulému roku větší počet návštěvníků, ale s předchozími lety se to podle Martiny Tomkové z městského informačního centra pořád srovnávat nedá.

„Největším lákadlem je rozhodně Památník lovců mamutů v Předmostí a pak také historické jádro města se zámkem a muzeem, kde jsou stálé expozice,“ uvedla Tomková.

Nejdůležitější složkou cestovního ruchu je v současnosti marketingová propagace. Prostějov se například zapojil do projektu #Prostějov baví, jehož cílem bylo podpořit ubytovací služby.

„Zapojení poskytovatelé ubytování obdrželi kartičky, které hostům umožnily využít vybrané služby zdarma. Snažili jsme se tak zatraktivnit Prostějov pro turisty a přesvědčit je k ubytování v našem městě. Lidé mohli bezplatně navštívit akvapark, minigolf, kino Metro včetně letního, prostějovské muzeum s galerií Špalíček a Červeným domkem v Kostelci na Hané, zábavní centrum Šmoulíkov nebo laser arénu,“ shrnula náměstkyně primátora Milada Sokolová. Do marketingové podpory byla zapojena tištěná a elektronická média, sociální sítě a turistické weby.

Obyčejné expozice nestačí

Podobný projekt přichystal i Olomoucký kraj - pokud se turisté ubytovali minimálně na dvě noci v zapojených ubytovacích zařízeních, obdrželi Olomouc region card. Díky ní mohli zdarma navštívit více než 90 míst, bezplatně cestovat po krajském městě hromadnou dopravou a měli třeba i slevu u Českých drah.

I přes tuto snahu se ale v regionu za první pololetí podle výsledků analýzy CzechTourismu ubytovalo necelých 85 tisíc lidí, přičemž minulý rok to za stejné období bylo o sto tisíc víc.

Ředitelka středomoravského Sdružení cestovního ruchu Djamila Bekhedda chválí řadu měst a obcí z regionu za velký pokrok v propagaci a strategii cestovního ruchu.

„Snaží se zaujmout návštěvníky atraktivními produkty, což se projevuje ve vyšším zájmu,“ říká.

Doporučuje víc zapojovat nejmodernější technologie. „Dnes už nenalákáte na obyčejné expozice, to je na dnešní dobu nudné, statické. Je potřeba využít v daleko větším měřítku digitální technologie a virtuální realitu. Je to sice finančně velmi náročné, ale jsou na to dotace a určitě se to do budoucna vyplatí,“ radí Bekhedda.

22. června 2020

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Nepřehledné křižovatky v Mohelnici vystřídal kruhový objezd

Dlouhé kolony aut řidičů přijíždějící za prací do Mohelnice i těch, kteří jen projíždějí, jsou minulostí. Nyní mohou...

Lidé v Olomouci si na tržnici nakoupí jak na Dušičky, tak na Vánoce

O možnost nakoupit dušičkovou výzdobu na vyhledávané olomoucké tržnici nakonec lidé letos nepřijdou. A nepřijdou ani o...

Pila, která zastavila převoz dřeva z Jeseníků, najela na ostrý provoz

Úspěšná kolaudace ukončila zkušební provoz pilařského závodu ve Vápenné u Javorníku, jediné pily na okrese. Provozují...

Olomouc sužují neukáznění cyklisté a koloběžkáři, jezdí i v podchodech

Už více než tisíc přestupků cyklistů či koloběžkářů letos řešili olomoučtí strážníci. Při nedávné kontrole rozdali za...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...