Místo demolice záchrana. Tučín koupil rozpadlý nejstarší dům a opravuje ho

  6:52aktualizováno  6:52
Rozpadajícího se domu přímo na návsi by se pravděpodobně většina vesnic pokoušela zbavit a usilovala by o jeho demolici. Tučín na Přerovsku se ale rozhodl jeden z nejstarších domků v obci koupit a zachránit pro příští generace. Po opravách z něj bude spolkový dům a také obecní muzeum.

Jeden z nejstarších domů v Tučíně na Přerovsku (na snímku po zahájení stavebních prací) byl ve velmi špatném stavu, obec se ho ale rozhodla koupit, opravit a zřídit zde spolkový dům a muzeum. | foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Že Tučínští nešlápli vedle, potvrdil už archeologický průzkum před začátkem rekonstrukce. Dům, jenž má připomínat historii obce, sám ukrýval poklady z minulosti. Pod podlahou jedné z obytných místností totiž archeologové objevili zlomky keramiky, které pocházejí z dob samotného vzniku Tučína.

„Během průzkumu před začátkem oprav jsme zachytili kulturní vrstvu z období raného středověku a získali soubor zlomků keramiky, kterou lze datovat do 12. století. Jde o zbytky hrncovitých nádob, které lze spojit vysloveně s počátky obce Tučín,“ řekl Zdeněk Schenk, archeolog Muzea Komenského v Přerově.

Tučín se do rekonstrukce pustil na začátku letošního roku s tím, že zachová autenticitu budovy.

„Pro majitele podobných nemovitostí je ideální takové domy zbourat a postavit místo nich nějaké moderní, ale protože tento je opravdu jeden z nejstarších, rozhodli jsme se jej uchovat,“ uvedl starosta Jiří Řezníček. Už v létě jej obec představí veřejnosti jako spolkový dům tradic a řemesel.

„Budou se tam především scházet místní spolky, také se tam budou pořádat různé předváděcí akce, třeba ukázky starých řemesel, jako bylo drátkování, pletení pomlázek nebo draní peří. Zároveň chceme do domu umístit muzejní expozici starých domácností a zemědělství. Archeologické nálezy z obce a okolí pak připomenou nejstarší osídlení Tučína,“ popsal plány Řezníček.

První osídlení stálo na místě Tučína už v době lovců mamutů

Tučín leží na jižním okraji Moravské brány, na úpatí Kelčské pahorkatiny a v národopisné oblasti zvané Záhoří. V horní části obce je travertinový lom, který vznikl působením sladkovodních minerálních pramenů. Právě z horní části vesnice je nádherný pohled do jihozápadního ústí Moravské brány a směrem na Lipník nad Bečvou.

Fotogalerie

V tom, proč se tady lidé od pradávna usazovali, hraje podle odborníků hlavní roli přítomnost potoka.

„Minerálních pramenů tam v minulosti pravděpodobně vyvěralo víc, což lidi lákalo,“ myslí si Schenk.

Nejstarší doklady osídlení v místě současného Tučína pocházejí dokonce až z období mladého paleolitu, tedy časů lovců mamutů.

„V okolí lomu se na polích dodnes nacházejí pazourkové nástroje, které spadají do období před 20–30 tisíci lety,“ potvrdil archeolog. A nejen to, údolí Tučínského potoka preferovali i Keltové nebo Germáni.

„V posledních letech se nám podařilo doložit, že ve 2. nebo 3. století před naším letopočtem tady byla keltská osada a po ní v prvních stoletích našeho letopočtu, ve starší době římské, tu měli osadu Germáni,“ vysvětlil Schenk.

Z nálezů odborníci zrekonstruují vybavení dávných domácností

Všechny nálezy jsou nyní v depozitářích Muzea Komenského. Ty nejzajímavější si lidé budu moct prohlédnout v nově vznikajícím spolkovém domě přímo v Tučíně.

„Ukázat bychom chtěli poslední nálezy, které dokladují, že na stejném místě a pod současnou zástavbou sídlili lidé už ve 12. století. Zlomky nádob z předchozích výzkumů se dají rekonstruovat do takové podoby, aby si návštěvníci spolkového domu mohli udělat představu, čím měli lidé před tisícovkami let vybavené domácnosti,“ sdělil archeolog Schenk.

„Vystavit chceme ale i pazourkové nástroje lovců z období mladého paleolitu, ty nejpěknější nálezy z osady z doby bronzové či artefakty související s keltským a germánským osídlením,“ dodal.

Rekonstrukce a budování spolkového domu přijde Tučín na 1,1 milionu korun, přičemž 700 tisíc korun dostala obec jako dotaci z ministerstva zemědělství. Slavnostní otevření se uskuteční letos v červenci.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Šumperská nemocnice koupila Internu Zábřeh, chce mít víc lůžek

Budova A Interny Zábřeh

Privátní Interna Zábřeh, která poskytovala ošetřovatelská lůžka pro celou spádovou oblast, se stala součástí šumperské...

O polovinu více mrtvých. Loňský rok byl na silnicích v kraji tragický

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Výrazný nárůst počtu mrtvých přinesl podle policejních statistik loňský rok na silnicích v Olomouckém kraji. Podepsalo...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz