Kvůli větru se nyní výška sněhové pokrývky velmi liší, zatímco na východních svazích vlivem větru leží až 75 centimetrů nového sněhu, na hřebenech je vrstva méně než poloviční.
„Nová sněhová vrstva je tvořena převážně firnem s horní ledovou krustou a asi 20 centimetrů pod krustou leží nestabilní vrstva hranatozrnitého sněhu. Pokrývka je velmi nestabilní, nová a stará sněhová pokrývka nejsou dostatečně spojeny,“ uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.
Za této situace obecně podle záchranářů sněhová pokrývka vykazuje na mnoha strmých svazích - tedy na těch se sklonem nad 30 stupňů - pouze střední až slabou stabilitu. Uvolnění laviny je tak možné již při malém dodatečném zatížení představovaném i jediným lyžařem, snowboardistou nebo pěším turistou. Lidé by se proto měli strmým svahům raději vyhýbat.
Túry pak vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky, základem je volba bezpečné trasy. Vůbec se nesmí vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů.
Varování platí především pro lavinové katastry, které leží mimo turisticky značené trasy. Jde o oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Kralického Sněžníku. Horská služba nicméně vzhledem k aktuálním podmínkám - silnému větru způsobujícímu špatnou viditelnost a pokles teplot až k 16 stupňům pod nulou, nyní nedoporučuje ani hřebenové túry.