Hlavním aktérem byl dvaatřicetiletý Tomáš, který je na mechanickém vozíku už od dětství. Různé bariéry a překážky zvládá v podstatě sám, ale jsou situace, kdy se bez pomoci ostatních neobejde. Takovou je právě třeba – v tomto případě nasimulovaný – pád z vozíku.
„Že většině kolemjdoucích nebude pád vozíčkáře lhostejný, jsme očekávali, ale že pomohou opravdu všichni, to si netroufl odhadovat nikdo z produkčního týmu,“ komentoval výsledek PR manažer spolku Milan Papežík.
„Chtěli bychom se omluvit, že jsme vše jen sehráli, ale zároveň také všechny poprosit, aby nadále pomáhali a nehledali při podobných situacích v okolí skryté kamery. Nikdy nevíme, co se může přihodit, a ti, kteří pomohli, se alespoň mohou cítit jako opravdoví hrdinové zachycení při svém dobrosrdečném počínání na kamery,“ dodal.
Několik lidí podle něj odhalilo, že celá situace je nahraná. „Brali to ale sportovně a s legrací. Hřál je dobrý pocit, že pomohli člověku v nesnázích,“ sdělil Papežík.
Lékaři mu předpovídali život bez pohybu, dnes chlapec na vozíku sbírá medaile![]() |
Cílem akce bylo mimo jiné i upozornit na letošní konání už tradiční celostátní dobročinné sbírky Zasukované tkaničky, jejíž výtěžek putuje na dofinancování služeb pro zdravotně postižené a materiální pomoc při pořizování kompenzačních pomůcek a invalidních vozíků.
Sbírka se uskuteční 17. a 18. května a v Olomouci budou její součástí benefiční koncerty a štafeta na vozíku s bohatým kulturním programem.
Spolek Trend vozíčkářů Olomouc už od roku 1994 sdružuje lidi s tělesným postižením a zároveň je poskytovatelem komplexních sociálních služeb. Na služby osobní asistence se snaží získávat peníze jak od sponzorů, tak i široké veřejnosti, která může přispět například prostřednictvím DMS zpráv.