Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Tipy na cyklovýlety v Olomouckém kraji. Vydejte se na zámky i do bunkrů

  12:14
S hezkým počasím lidé stále častěji vytahují ze sklepů, koláren a garáží kola a vydávají se na cyklotoulky po regionu. Stezek pro kola ale v kraji není dost a cyklisté tak občas musí jezdit po nebezpečných silnicích. MF DNES přináší tipy na bezpečné cyklostezky bez aut v Olomouckém kraji.
Výlety na kole jsou velmi oblíbené. Vyberte si jeden z tipů a vyražte na projižďku. (Ilustrační snímek)

Výlety na kole jsou velmi oblíbené. Vyberte si jeden z tipů a vyražte na projižďku. (Ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1.Krásami Drahanské vrchoviny

Kochat se krásnou krajinou, aniž byste se museli ohlížet, zda za vámi nejede auto, můžete například na trase Drahanskou vrchovinou. Jde o nenáročnou
47kilometrovou trasu, kterou zvládnou i rodiny s dětmi. Vede převážně po lesních a polních cestách či málo frekventovaných silnicích.

Pokud se pro ni rozhodnete, je dobré využít cyklobus, který jezdí v letní sezoně mezi Prostějovem a Protivanovem. Z Protivanova vede cyklotrasa směrem na Nivu. Na rozcestí za návsi odbočíte na Sloup, po několika kilometrech následuje odbočka na Baldovec, kde je známý kemp s adrenalinovými atrakcemi. Cesta do další vesnice na trase, Holštejna, vede kouzelným údolím říčky Bílá voda. Milovníci historie by v Holštejně neměli vynechat návštěvu zajímavé zříceniny hradu s pohnutým osudem.

Po otočce zpět do Nivy to nasměrujte cyklostezkou do Repech. Vychutnat si můžete sedmikilometrový sjezd lesní stezkou Repešským žlebem. Kolem Hamerských rybníků dojedete až k Plumlovské přehradě, kde stojí za zhlédnutí zámek Plumlov. Z Mostkovic zpět do Prostějova projdete vyhledávaným biokoridorem Hloučela.

2.Rychlebské stezky

Unikátní systém lesních stezek najdete v Černé Vodě na Jesenicku. Jsou určeny pro vyznavače horských kol, kteří mají rádi technickou jízdu po úzkých cestičkách. Přes 40 kilometrů perfektně značených tras dělá z Rychlebských stezek unikátní síť trailů, jaká nemá v České republice obdoby. Nedávno přibyl další atraktivní sjezd ze Sokolího vrchu až do Černé Vody dlouhý přes sedm kilometrů.

Rychlebské stezky vznikly hlavně zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků v oblasti Sokolího vrchu. Vedou hlubokými lesy a pro ty nejtěžší je nejvhodnější výbavou kvalitní celoodpružené horské kolo, které je možné na místě i zapůjčit. Návštěvníci mohou v okolí navštívit zříceninu hradu Kaltenštejn nebo jedinečné přírodní koupaliště Rampa, které vzniklo zatopením lomu. Patří k vůbec nejhezčím na Jesenicku.

3.Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva vede až z Valašska na střední Moravu a končí u Tovačova, kde se napojuje na Moravskou stezku číslo 47. Její celková délka je 141 kilometrů. Úsek v kraji vede z Hustopečí nad Bečvou do Tovačov a měří 45 kilometrů. Jde o nenáročnou jízdu bez větších převýšení vhodnou i pro méně zdatné cyklisty. Přímo na trase můžete navštívit Muzeum Jana Amose Komenského v Přerově nebo Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, kde můžete nahlédnout také do nejhlubší propasti v Česku.

4.Litovelským Pomoravím

Milovníci kola a přírody si přijdou na své na řadě cyklotras vedoucích CHKO Litovelské Pomoraví. Vybrali jsme trasu dlouhou 61 kilometrů, kterou je však možné podle chuti a sil zkracovat. Profilem jde o nenáročnou trasu. Vyjíždíte z Olomouce přes Horku nad Moravou do Litovelského Pomoraví.

Při vjezdu do chráněné krajinné oblasti uvidíte slavný nízkoenergetický dům Sluňákov. Nedaleko rozcestí U Tří mostů je Lovecká chata, kde se zabaví hlavně děti. Potom na vás čekají cesty jedinečnými lužními lesy s mokřady, loukami a tůněmi. Cyklotrasa vede dál do Litovle. Odtud směřujete na Nové Zámky, kde cyklostezka prochází tamním zámeckým areálem upomínajícím na šlechtický rod Lichtenštejnů.

Dál pokračujete na Nové Mlýny, kde je možné navštívit vodní elektrárnu z roku 1898, která je jedinečnou technickou památkou. Po cyklotrase pokračujete na Nový Dvůr a Červenku. Pokud nechcete jet dál na kole, můžete se odtud vrátit i s kolem vlakem do Olomouce. Jinak trasa vede přes Litovel a Lhotu nad Moravou zpět do Olomouce.

5.Po zámcích a parcích

Pro cyklisty, kteří mají rádi historii a především hrady a zámky, je skvělá okružní trasa po zámcích a přírodních parcích střední Moravy. Pokud se chcete bavit a k tomu "historicky" vzdělávat, můžete se vydat na cyklotrasu od zámku v Náměšti na Hané. Trasa je dlouhá 34 kilometrů, je středně obtížná a vede po málo frekventovaných "okreskách" a po lesních a polních cestách. Čeká vás rovinatý terén směrem na Olomouc.

Do Loučan jedete po místní cyklostezce a dále po silnici až do Těšetic, kde odbočíte na cyklostezku na Rataje, Luběnice a Slatinice. Ty jsou známou lázeňskou obcí. Potom vás čeká stoupání na Velký Kosíř, z jeho vrcholu sjedete až do Čech pod Kosířem. Pyšní se nejen zámkem s nádherným parkem, je tu také vyhlášené muzeum kočárů.

Cesta dál pokračuje přes Pěnčín do Laškova, kde je další zámek. Po výjezdu z Laškova se projedete nádherným údolím říčky Šumice a přírodním parkem Terezské údolí až do Náměště na Hané. Údolí je opředeno řadou pověstí, se kterými se seznámíte na naučných tabulích.

6.Z Olomouce kolem Libavé

Náročnější trasu dlouhou přes 50 kilometrů můžete absolvovat se startem a cílem v Olomouci. Po cyklotrase vyjedete z města na Bystrovany a Velkou Bystřici. Zde pokračujete do Mariánského Údolí a údolím říčky Bystřice na Hlubočky a Hrubou Vodu, kde končí jen mírně zvlněná rovina. Tady můžete navštívit Přírodní park Údolí Bystřice.

Z Hrubé Vody do Jívové a Hraničných Petrovic už musíte překonat větší převýšení. Potom následuje sjezd do Těšíkova, kde ochutnáte přímo z pramene Těšíkovskou kyselku. Odtud pokračujete do Bělkovic-Lašťan a poté do Bohuňovic a Bělkovic a přes Černovírský les až do centra Olomouce.Trasa vede po stezkách a málo frekventovaných cestách.

7.Okruh z Jeseníku přes Ramzovou a Jelenku

Pro náročné kolaře, kteří potřebují při své jízdě pořádné převýšení, jsou velmi dobrým testem trasy v Jeseníkách. Jedna z nich vede z Jeseníku přes Ramzovou a Jelenku. Z Jeseníku vás povede cyklostezka na Ramzovou a k Obřím skálám. Tady můžete odložit na chvíli kolo a vylézt nahoru. Obří skály nabízejí jedny z nejkrásnějších výhledů v Jeseníkách.

Odtud směřujete k chatě Jelenka a vychutnáte si dlouhý sjezd až do areálu Miroslav v Lipové-lázních. Z Miroslavi se přes Javořík a Bobrovník vrátíte do Jeseníku. Cesta vede po cyklostezkách, jen úsek Pod Strmým-Jeseník po žluté turistické značce je určený hlavně pro pěší. I tak je ale dobře sjízdná i na kole.

8.Po vojenských pevnostech

Pokud chcete spojit výlet na kole se seznámením se s vojenskou historií, máte jedinečnou příležitost přímo v Olomouci. Stačí, když si projedete unikátní naučnou stezku propojující třicet vojenských pevnůstek - fortů. Tak rozsáhlý pevnostní systém jako právě Olomouc nemá žádné jiné město v republice.

Pokud chcete na kole objet všechny pevnosti, zabere vám to se zastávkami celý den a ujedete zhruba 50 kilometrů. Přitom musíte zdolat až 230 metrů převýšení. Při cestě můžete využít technických vymožeností. Stačí vzít GPS navigaci a vyrazit za pomoci satelitů k vytipovanému objektu. Odtud vás chytrý telefon přes QR kód (umístěný na infotabuli) spojí s internetovou prezentací a můžete se tak o každém místě dozvědět další zajímavosti.

Tištěný leták s popisem označených objektů je možné získat v infocentru města Olomouce a na zpřístupněných fortech. V současné době je možná prohlídka šesti objektů: Korunní pevnůstka, Fort XIII, Fort XVII, Fort č. 2 Radíkov, Fort XXII a Hamerský mlýn.

9.Bike park Kouty nad Desnou

Stejně jako v Rychlebských stezkách máte také v bike parku v lyžařském areálu v Koutech jistotu, že na tamních stezkách nepotkáte žádné auto. Na start vyveze kolaře šestisedačková lanovka. Trasy na horská kola startují u lanovky na Medvědí hoře.

Lehká - modrá, pět kilometrů dlouhá trasa s názvem Uhlířská stopa je určena pro nenáročnou jízdu na horském kole. Tato trasa je vhodná i pro děti od deseti let. Zajímavostí je, že částečně vede po uhlířské cestě, podél jsou patrné terasy, kde se kdysi pálilo uhlí.

Další dvě tříkilometrové trasy - Stará medvědice a Hřebenovka - jsou středně obtížné a jsou určeny pro jezdce na horských celoodpružených kolech. Nejtěžší trať Koutíkův sen je dlouhá 2,5 kilometru a je určena pro freeride a sjezdové speciály.

10.Z Mohelnice za tvarůžky

Tato cyklotrasa začíná v Mohelnici a vede přes Moravičany a Doubravice. Poté se napojíte do Řimic, kde je známý pravoslavný kostel. Dalším místem, kde je dobré se zastavit, je Bílá Lhota.Tamní arboretum patří k nejzajímavějším v České republice.

Potom už jedete přes Hrabí a Palonín zpět do Loštic. V tomto městě máte možnost navštívit Památník Adolfa Kašpara či Muzeum Olomouckých tvarůžků, židovský hřbitov nebo židovskou synagogu. Z Loštic se přes Moravičany dostanete zpět do Mohelnice.Trasa je dlouhá 23 kilometrů a patří vyloženě k těm lehkým.

  • Nejčtenější

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

Bouřky dorazily na Jesenicko, bahno zalilo silnici v Bělé pod Pradědem

V neděli se bouřky z Libereckého a Ústeckého kraje přesunuly na východ Česka. Potíže způsobily zejména v Jeseníku a...

Svlékni se, ohni se. Chlípník se na internetu vydával za patnáctiletou dívku

Byla to jen zábava. Tak policistům vysvětlil své počínání dvacetiletý muž z Ostravy, který se na internetu vydával za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Když mě vidí děti, smějí se a závodí, říká cyklostrážnice z Prostějova

Nejen autem nebo pěšky vyráží do terénu prostějovští strážníci. Zkušená strážnice Martina Přecechtělová nafasovala...

Přerov kvůli problémovým obyvatelům určil další bezdoplatkovou zónu

Obavy z návratu potyček romských klanů, vyhazování odpadků z oken, poházených injekčních stříkaček a nepořádku. Ani...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

Parkovné v Olomouci zdraží, nově se začne platit také na sídlištích

Na všech olomouckých sídlištích je nedostatek parkovacích míst. Když je za socialismu stavěli, jezdilo po cestách...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...