Úřady nyní totiž potvrdily podezření na porušování předpisů v jesenickém pohřebnictví.
„Šlo o jednání zasahující do důstojnosti zemřelého. Bylo vysoce společensky škodlivé v rozporu s obecnou zvyklostí a kulturně etickým standardem naší společnosti,“ stojí v odvolacím rozhodnutí Olomouckého kraje, který potvrdil rozhodnutí živnostenského úřadu.
Na jesenický pohřební ústav, který městské technické služby provozovaly, se již dříve zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce.
„Bylo to jasně protiprávní jednání, které mělo možnost bývalé vedení města přerušit už v roce 2013, ale stalo se tak až po opakovaných stížnostech v roce 2015, kdy už město mělo nové vedení,“ doplňuje místostarostka města Zdeňka Blišťanová.
Pohřební služba tak například přepravovala najednou více rakví nebo nedodržovala dobu, kdy je potřeba tělo zmrazit. Nový ředitel jesenických Technických služeb Jaroslav Ryčl uvedl, že systém se s jeho nástupem okamžitě změnil.
„Odebrání licence je reakcí na problémy, které už byly napraveny,“ řekl.
Technické služby s odebráním licence počítaly
Podle Ryčla Technické služby s odebráním licence přesto počítaly. „Nemohli jsme čekat až na termín, kdy bude licence odebrána, protože ta končí po vydání rozhodnutí okamžitě. A to v takové oblasti jako je pohřebnictví může být velmi problematické,“ objasnil.
Technické služby proto založily samostatnou dceřinou společnost Jesenická pohřební s.r.o.
„Té se odebrání licence Technickým službám Jeseník netýká, protože dostala svou licenci. Jesenická pohřební tak už na jaře nahradila Pohřební služby, takže kontinuita byla zajištěna,“ vysvětlil Ryčl.
Zatím není jasné, jestli lidé zodpovědní za skandály v městském pohřebnictví skončí u soudu. Nikdo se totiž neobrátil na orgány činné v trestním řízení.
„Vyzývám vedení města, aby podalo trestní oznámení. Ať rozhodne policie a soud, jestli došlo k protiprávnímu jednání a máme jasno,“ vyzval Zdeněk Vršan, jeden z opozičních zastupitelů v Jeseníku.