Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Parkující auta blokují svoz odpadů, Prostějov přidá nové zákazy zastavení

  4:22aktualizováno  10:28
Do boje s řidiči, kteří svými zaparkovanými auty blokují vyvážení odpadků, se pustila prostějovská radnice. Hlavně na sídlištích přibude několik zákazů parkování.

V několika ulicích a na velkých sídlištích v Prostějově začnou platit nové zákazy zastavení.

„Důvodem je parkování vozidel na zúžených částech komunikací, čímž znemožňují svozovému vozidlu společnosti FCC Prostějov naložení a odvoz odpadu,“ vysvětlil opatření vedoucí odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal. 

Kličkování mezi automobily

Zákazy přibudou na konkrétních místech vesměs poblíž kontejnerů na odpadky v ulicích Sokolská, Dolní, Partyzánská, Rozhonova nebo Pujmanová a na sídlištích C. Boudy, A. Slavíčka nebo V. Špály na západním okraji Prostějova.

Prostějovská radnice tvrdí, že situace se zaparkovanými auty už byla neúnosná. „Jednou z lokalit, kde je to dlouhodobě nejvíce problémové, je sídliště Hloučela. Konkrétně se jedná o takzvané osmičky mezi panelovými domy. Při svozu odpadů dochází k mnoha různým komplikacím,“ konstatovala mediální referentka prostějovské radnice Anna Kajlíková.

Dopravní značky, které jsou u vjezdu do vnitrobloku, přitom nařizují, že stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. 

„Někteří obyvatelé toto ustanovení bohužel opakovaně porušují. Kvůli tomu ovšem dochází k zablokování příjezdové cesty ke kontejnerům, hromadění odpadků, vzniká zápach a stahují se sem hlodavci. Dá se říct, že pár jedinců komplikuje život většině obyvatel sídliště,“ popsala situaci Kajlíková.

„Na určitých místech se s tímto problémem setkáváme pravidelně. Lidé nám pak volají, že jsou nevyvezené odpady a plné popelnice, ale často je to tím, že se tam nevejdou svozová vozidla. Lidé parkují, jak parkují, a v těch úzkých místech zkrátka neprojedeme,“ potvrzuje také ředitel FCC Prostějov Štěpán Špaček.

Problémy se svozem mají i ostatní velká města

Prostějov proto chystá stavební úpravy, které by měly problém řešit. „Obyvatelé dostanou více parkovacích míst, zlepší se průjezdnost a potíže se svozem by měly zmizet,“ uvedla Kajlíková.

Tam, kde stavební úpravy nebyly možné, přicházejí na řadu zákazy zastavení, aby řidiči rozměrné svozové vozy už dál neblokovali. 

Potíže s vyvážením odpadků však nemá jen Prostějov. „S problémy zaparkovaných vozidel na místech, kde to znemožňuje průjezd techniky, se Technické služby města Olomouce při svozu komunálního odpadu setkávají denně,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Problémy se přitom podle ní týkají nejen sídlišť, kde stojí zaparkovaná vozidla hlavně v křižovatkách, ale i rodinné zástavby, kde zase před domy parkuje více aut a k popelnicím se objemná svozová technika těžko dostává.

Olomoucká radnice se proto snaží úzce spolupracovat s technickými službami a strážníky a spoléhá na to, že problém pomůže vyřešit nová parkovací politika města. „Tento strategický dokument město aktuálně zpracovává,“ podotkla mluvčí olomouckého magistrátu Štědrá.

Město Jeseník nechává řidičům za stěrači lístky

K zákazu stání u sběrných míst už musela v minulosti sáhnout šumperská radnice. „Občas nastane situace, že pracovníci firem zajišťujících svoz odpadů oznamují, že jim zaparkovaná vozidla brání v nakládání kontejnerů s odpadem. Tyto případy zpravidla posuzujeme jako přestupek podle zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ řekl ředitel Městské policie Šumperk Jaroslav Janderka.

Město Jeseník se problémy se svozem odpadků snaží nejprve probrat s obyvateli. „Tyto případy projednávají pracovníci technických služeb přímo se zástupci bytových družstev nebo s vlastníky nemovitostí,“ popsala postup mluvčí jesenické radnice Lucie Musialová. 

„V místech, kde to jde, jsou problematická místa řešena úpravou místní komunikace, vodorovným dopravním značením, případně přesunem nádob na vhodnější lokalitu. Ne všude je to však možné,“ dodal. 

„Proto jsou řidiči svozové techniky vybaveni lístky s upozorněním, že kvůli nesprávnému parkování nebylo možné vyvézt odpadové nádoby. Tyto lístky nechávají řidičům za stěračem vozidla,“ popsala mluvčí. Problémy podle ní vznikají stejně jako v ostatních městech hlavně na sídlištích.

  • Nejčtenější

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Řemeslník vjel autem před vlak, prorazil závoru a přišel o převážená okna

Na železničním přejezdu na Olomoucku narazil vlak do nákladního auta převážejícího plastová okna a dveře. Přejezd je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Provoz na D35 a tahu z Moravy do Čech ztěžovaly u Mohelnice nehoda a sníh

Provoz na dálnici D35 u Mohelnice ráno a dopoledne komplikovalo počasí a dočasně musela být dokonce zcela uzavřena...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Na traily v Rychlebských horách padly stromy, poničil je kůrovec i houby

Adrenalinové jezdce vládní opatření na traily do Rychlebských hor sice ještě nepustí, ale provozovatelé tamních tratí...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Hackeři na počítačích magistrátu zašifrovali data a žádali dva miliony

Policie po necelém týdnu zveřejnila první bližší informace o způsobu provedení a okolnostech masivního útoku hackerů,...

Kostelní vrata z dob Marie Terezie se dočkala obnovy, teď budou sloužit dál

Už zhruba dvě a půl století jsou v Olomouci němým svědkem dění na dnešním náměstí Republiky. Nedávno se ovšem vstupní...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...